×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kraków znów zamglonyKolejny dzień silnych zamgleń na lotnisku Kraków-Balice. Dziś (26.11) w godzinach przedpołudniowych odwołane zostały połączenia do Warszawy, Monachium, Frankfurtu i Wiednia, a kilka innych rejsów zostało przekierowanych do Katowic. Po godz. 12 widzialność poprawiła się i loty odbywają się już bez przeszkód.

Z uwagi na duże zainteresowanie stroną krakowskiego lotnisku w związku z utrudnieniami, od rana witryna jest uruchomiona w trybie uproszczonym.

Jak poinformowała Pasazer.com Urszula Podraza, rzeczniczka krakowskiego lotniska, od początku listopada przekierowanych i odwołanych z powodu mgieł zostało już ponad 200 połączeń. 

W większości z tych przypadków warunki atmosferyczne nie pozwoliłyby na wykonanie operacji przy ILS-ie kategorii drugiej - podkreśla Podraza.

Obecnie na krakowskim lotnisku zainstalowany jest system lądowania instrumentalnego ILS kategorii pierwszej. Podwyższenie kategorii umożliwi lądowanie przy nieco gorszych warunkach pogodowych, jednak nie przy zerowej widzialności. Wykonywanie takich operacji zabezpieczyłby dopiero ILS kategorii IIIc, ale to system bardzo drogi. Balice planują uruchomienie podwyższonej kategorii ILS-a na 2013 r.

Jak informuje Urszula Podraza, w skali roku tylko ok. 1% operacji lotniczych w Krakowie jest anulowanych lub przekierowanych ze względu na mgłę. 

Jednak w miesiącach jesiennych, a szczególnie w listopadzie, statystyka ta jest znacznie wyższa. W tym roku dotyczy to ponad 8% lotów. 

Z uwagi na trudne warunki pogodowe w Krakowie od kilku dni nie mogą odbyć się zaplanowane loty szkoleniowe na samolocie Boeing 787 Dreamliner PLL LOT na tym lotnisku. Piloci LOT-u trenowali już zamiast Krakowa w Gdańsku, Wrocławiu i Bydgoszczy.

Dominik Sipińskigość_f093b - Profil
gość_f093b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie