Cztery miesiące w Modlinie

Anna Robaczyńska - Profil Anna Robaczyńska
26 listopada 2012 14:29
16 komentarzy
Reklama

Cztery miesiące. Dokładnie tyle czasu funkcjonuje na lotniskowej mapie Polski - Port Lotniczy Warszawa/Modlin. Jest to dobry moment na podsumowanie oraz analizę dotychczasowej działalności lotniska.

Lotnisko w Modlinie to pierwszy port w Polsce, które został stworzony z myślą o tanich liniach lotniczych i czarterach. Nie znajdziemy tu ani rękawów prowadzących z terminalu do samolotu, ani ekskluzywnej strefy komercyjnej, nie jest to także port oferujący poczekalnie dla pasażerów biznesowych. Specyfiką Modlina, jest bowiem oferta dla pasażera linii niskokosztowych.

Od lipca operuje stąd dwóch przewoźników niskokosztowych: węgierski Wizz Air oraz irlandzki Ryanair. Obie linie obsługują regularne pasażerskie loty międzynarodowe do 25 europejskich miast m.in.: Barcelony, Glasgow, Brukseli, Paryża, Eindhoven, Mediolanu, Liverpoolu, Sztokholmu, Budapesztu, Oslo, Londynu, Rzymu, Bolonii, Bristolu, Manchesteru, Frankfurtu, Dublina, Stavanger, Cork, Madrytu i innych.Nowy port lotniczy dla Warszawy i Mazowsza rozpoczął swoją działalność 15 lipca 2012. Jest to pierwsze lotnisko w Polsce stworzone z myślą o przewoźnikach niskokosztowych i czarterowych oraz ich pasażerach. Obecnie lotniskio współpracuje z dwoma przewoźnikami: węgierską linią Wizz Air, który przeniósł swoją bazę operacyjną z lotniska im. Chopina, oraz z irlandzką linią Ryanair, największą niskokosztową linią lotniczą w Europie.

- Od początku funkcjonowania Port Lotniczy Warszawa/Modlin obsłużył łącznie ponad 720 tys. pasażerów z czego 435 tys pasażerów stanowią pasażerowie naszego kluczowego partnera - węgierskiej linii Wizz Air – mówi Piotr Lenarczyk, główny specjalista ds. sprzedaży lotniczej.

Ponad 5 tysięcy operacji lotniczych, średnio 6 tysięcy obsłużonych pasażerów dziennie, 47 startów i lądowań w ciągu doby - te statystyki pozwalają uplasować się Modlinowi, na piątym miejscu wśród wszystkich lotnisk w Polsce (po lotnisku im. Chopina w Warszawie, krakowskich Balicach, Gdańsku i Katowicach).

Od wiosny przyszłego roku na lotnisku pojawią się też samoloty czarterowe. O połączenia z Modlina, rozszerzyli już swoją ofertę sprzedaży tacy touroperatorzy jak: ITAKA, sprzedając loty m.in. do Turcji, Tunezji, Hiszpanii i na Wyspy Kanaryjskie, ECCO Holiday do Hiszpanii oraz EXIM Tours oferujący wycieczki do Tunezji. Linie lotnicze współpracujące z powyższymi biurami podróży to: Travel Service oraz Bingo Airlines.


Co nowego?

Przez okres czterech miesięcy władze lotniska z dnia na dzień starają się zadbać o poprawę komfortu pasażerów korzystających z podwarszawskiego portu, a także zapewnić jak najlepszą jakość obsługi w terminalu. Spośród wielu udogodnień, warto wspomnieć o takich jak:
 • uruchomienie wszystkich dostępnych lokali komercyjnych na parterze: sklepów, punktów gastronomicznych, kantoru i bankomatów,
 • wprowadzenie udogodnień dla podróżnych z małymi dziećmi (pokoje opieki nad dzieckiem dostępne w każdej strefie lotniska),
 • zapewnienie większej ilości siedzisk dla pasażerów w strefie ogólnodostępnej i zastrzeżonej,
 • zaopatrzenie lotniska w 20 defibrylatorów
 • uruchomienie nowej strony internetowej,
 • punkty wynajmu samochodów,
 • wybór dedykowanego przewoźnika autobusowego na trasie z/do Warszawy,
 • wybór przewoźnika taksówkowego,
 • darmowy dostęp WI-FI dostępnego na terenie całego terminalu,

Dojazd

W terminalu, na wprost wyjścia z hali odbioru bagażu, ustawione są stoiska informacyjne Kolei Mazowieckich oraz Modlin-Bus, przy których pasażerowie uzyskają szczegółowe informacje o dojeździe do/z Warszawy oraz innych miast. Dostępny jest tam aktualny rozkład jazdy pociągów i autobusów. Można również kupić bilety autobusowe, jak i kolejowe. Pasażerowie mogą skorzystać z rekomendowanych przez lotnisko korporacji taksówkowych, które stoją bezpośrednio przed terminalem.

Modlin-Bus

Z centrum Warszawy do lotniska bezpośrednio dojedziemy dedykowanym autobusem Modlin-Bus. Autokar zabiera pasażerów z przystanku przy Al. Jerozolimskich 56 (parking strzeżony Usługowej Spółdzielni „Uniwersum”), usytuowanego w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Centralnego, i w czasie ok. 50 minut dowozi ich pod sam terminal.

Rozkład autobusów Modlin-Bus dostosowany jest do rozkładu lotów i jest dostępny na stronie internetowej przewoźnika. Ceny biletów w zależności od taryfy wynoszą 23-33 zł. Z początkiem października Modlin-Bus wprowadził atrakcyjną promocję cenową. Przy zakupie przez internet, ceny biletów zaczynają się już od 1 zł. Dodatkowo przewoźnik wprowadził nowy rozkład jazdy dopasowując się tym samym do obecnego, zimowego rozkładu lotów.

Autobus – inne miasta i miejscowości

Lotnisko umożliwia dojazd przed terminal również innym przewoźnikom autobusowym, w tym dalekobieżnym. Już dziś pasażerów dowożą tacy przewoźnicy jak: Radex Olsztyn oraz P.H.U. ŻAK Tourist z Augustowa. W najbliższym czasie bezpośrednio dojadą tu podróżni z Suwałk, Białegostoku oraz z Podkarpacia.

Z Warszawy do lotniska najszybciej dojedziemy krajową trasą S7, w kierunku Gdańska. Zgodnie z oznakowaniem, po przejechaniu Wisły należy skręcić w stronę Nowego Dworu Mazowieckiego, czyli do drogi nr 62 (pierwszy zjazd za Wisłą). Po przejechaniu kilkuset metrów, należy skręcić na światłach w lewo, do głównego wjazdu na lotnisko. Do dyspozycji pasażerów, którzy zdecydują się dojechać własnym transportem jest 600 miejsc parkingowych. Ceny uzależnione są od długości postoju. Pierwsza godzina kosztuje 6 zł.

Pociąg

Do stacji kolejowej Pociągi jeżdżą z: Dworca Centralnego w Warszawie, dworca Warszawa Gdańska oraz z Lotniska Chopina. Co 20-50 min. zabierają pasażerów do stacji kolejowej Modlin (4 km od lotniska), skąd podróżni dowożeni są bezpośrednio przed terminal specjalnymi, oznakowanymi autobusami. Cała podróż trwa ok. 1 godz. Bilety kosztują 12 zł. Wraz z nowym, grudniowym rozkładem jazdy, poprawi się siatka połączeń lotniskowych, które będą realizowane cyklicznie (z drobnymi wyjątkami) co godzinę na odcinku Modlin – Warszawa Centralna – Warszawa Lotnisko Chopina. Dostosowany będzie również rozkład shuttle-busów, dowożących pasażerów ze stacji kolejowej Modlin przed sam terminal Lotniska Warszawa/Modlin. Od połowy października br. na stacji kolejowej w Modlinie zatrzymują się również pociągi dalekobieżne TLK relacji: Warszawa – Olsztyn, Bielsko Biała – Olsztyn, Kraków – Olsztyn, Kraków – Kołobrzeg, co poprawia dostępność lotniska dla podróżnych z odległych zakątków Polski, a także Katowic, Częstochowy, Radomia i Kielc.


Samochód

Z Warszawy do lotniska najszybciej dojedziemy krajową trasą S7, w kierunku na Gdańsk. Zgodnie z oznakowaniem, po przejechaniu Wisły należy skręcić na Nowy Dwór Mazowiecki, czyli do drogi nr 62 (pierwszy zjazd za Wisłą). Po przejechaniu kilkuset metrów, należy skręcić na światłach w lewo, do głównego wjazdu na lotnisko. Do dyspozycji pasażerów, którzy zdecydują się dojechać własnym transportem jest 600 miejsc parkingowych. Ceny uzależnione są od długości postoju.

Taksówka

Na lotnisku pojawiły się rekomendowane przez port taksówki. Od 26 listopada Sawa Taxi przedstawi klientom nową ofertę - niższe ceny kursów. Koszt przejazdu do centrum Warszawy będzie wynosił 99 PLN, niezależnie od pory dnia. Tak informują nas przedstawiciel portu lotniczego Warszawa/Modlin.

- To kpiny, nie będziemy jeździć przy takich stawkach. Ceny paliwa rosną, a samochody się eksploatują. Mając nowodworską licencję mogę co najwyżej jechać z Modlina do Warszawy, ale z Warszawy już nikogo nie zabiorę, bo nie posiadam licencji warszawskiej. Jak nam się ma to opłacać? - komentuje kierowca korporacji SAWA Taxi.

Jak i za ile dojedziemy taksówką? Przekonamy się o tym w najbliższych dniach.

Pod koniec przyszłego roku, z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, planowane jest rozpoczęcie prac związanych z budową podziemnej stacji kolejowej przy terminalu pasażerskim.

Strefa komercyjna

W terminalu znajdują się 4 sklepy EUROSHOP (w tym 3 wolnocłowe), 2 kioski, kantor, 4 punkty gastronomiczne COFFE CORNER, automaty z przekąskami i napojami oraz 2 bankomaty.


Inwestycje

Zarząd spółki Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin planuje kila ważnych inwestycji. Do najważniejszych, planowanych w najbliższym czasie, należą m. in:
 • postawienie zadaszenia od strony płyty postojowej w grudniu 2012,
 • uruchomienie systemu ILS w marcu 2013,
 • rozbudowa terminalu w latach 2013-2014,
 • rozbudowa nowych parkingów i postoju autobusów dla połączeń dalekobieżnych,
 • modernizacja dróg kołowania w latach 2013-2014.

- Mamy nadzieję, że do marca/kwietnia uruchomiony zostanie system ILS, który pozwoli nam uniknąć problemów z którymi borykamy się obecnie. Jesteśmy jedynym lotniskiem w Polsce, które zostało zmuszone, aby wykonać tę instalację samodzielnie. Na wszystkich innych lotniskach robi to PAŻP. Przecieramy tu szlaki dla przyszłych lotnisk. Wierzymy, że w marcu problemy znikną i będzie można lądować precyzyjnie na naszym lotnisku - dodaje Lenarczyk.

Anna Robaczyńska
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_2e61b 2012-12-03 19:10   
gosc_2e61b - Profil gosc_2e61b
Dodatkowo można wspomnieć o firmie RewelBus, która dowozi i odwozi z lotniska w Modlinie do Warszawy pod wskazany adres np. dom już za 40zł od osoby. Bardzo dobra alternatywa dla osób które nie lubią przesiadek i cenią wygodę.
gosc_d7f61 2012-11-26 20:17   
gosc_d7f61 - Profil gosc_d7f61
te 6 tys pax dziennie to przylot i odlot, bo inaczej tego nie da sie wytłumaczyc, musieli by miec po 32 odloty dziennie przy obłożeniu 100% a to sie nie zdarza
gosc_e634b 2012-11-26 19:28   
gosc_e634b - Profil gosc_e634b
To lotnisko to jedno wielkie nieporozumienie, a ta cała kolej mazowiecka niby dopasowana do potrzeb pasażerów hehe ŻENADA !!!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama