SAS: Jest porozumienie ze związkami

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
19 listopada 2012 10:25
7 komentarzy
Reklama

Skandynawskie linie SAS w nocy doszły do porozumienia z większością związków zawodowych w sprawie planu restrukturyzacji linii. Oznacza to, że przewoźnik nie ogłosi upadłości.

W ubiegły poniedziałek (12.11) SAS zapowiedział kolejny etap restrukturyzacji. Pracę ma stracić nawet 6 tys. pracowników, a pensje pozostałych mają zostać obniżone o 15%. Redukcje dotyczą głównie osób zatrudnionych w dziale obsługi naziemnej i administracji. Sprzedane zostaną spółki zależne - norweska linia Wideroe oraz firma zajmująca się obsługą naziemną samolotów SAS-u.

Plan został oprotestowany przez związki zawodowe. Jeśli porozumienie nie zostałoby osiągnięte wczoraj do północy, SAS mógł ogłosić kontrolowaną upadłość. Choć negocjacje przeciągnęły się do rana, skandynawski przewoźnik przed 9 ogłosił dobre informacje.Jako pierwszy porozumienie z przewoźnikiem podpisał norweski związek zawodowy personelu pokładowego SNK ok. godziny 1 w nocy. Przed godziną 9 rano SAS poinformował, że udało się wypracować kompromis z siedmioma z ośmiu związków zawodowych. Trwają jeszcze negocjacje z duńskim związkiem personelu pokładowego.

Norweski dziennik "Aftenposten" podał, że po tym ogłoszeniu notowania akcji SAS-u wzrosły o 20% na giełdzie w Oslo.

- Pomagamy ratować SAS oraz pracę naszych kolegów, ale wszyscy poczujemy zmiany. Będzie ciężko - przyznał Espen Pettersen, szef drugiego z norweskich związków personelu pokładowego NTB. Jak podkreślił Pettersen, cytowany przez "Aftenposten", związkowcy zgodzili się na wszystkie propozycje linii.

- SAS nigdy nie będzie taki sam po tym doświadczeniu bliskim śmierci - zauważają w duńskiej gazecie "Jyllands Posten" analitycy biura Ritzau Finans.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_ec6bb 2012-11-20 18:13   
gosc_ec6bb - Profil gosc_ec6bb
Fachowców od nowocesnego zarządzania to musi zatrudnić LOT - obciązyli mnie ostatnio 4 razy tą samą kwotą na mojej karcie za jeden lot. Oj roboty tam co niemiara!
gosc_0636d 2012-11-19 18:53   
gosc_0636d - Profil gosc_0636d
SAS musi zatrudnić fachowców od nowoczesnego zarządzania i będzie szansa na sukces ...
hariko 2012-11-19 17:50   
hariko - Profil hariko
@b737800max , ahahahahah, doskonaly pomysl!! tym bardziej, ze alkohol do odlodzenia pochodzil rowniez od paasazerow..
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama