SAS do pilotów: Tankujcie do pełna

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
18 listopada 2012 18:30
15 komentarzy
Reklama

Skandynawskie linie SAS podejmują kroki na wypadek bankructwa - wynika z doniesień skandynawskich mediów. Piloci przewoźnika, którzy lecą za granicę, zostali poproszeni o tankowanie maszyn do pełna. Paliwa powinno wystarczyć na powrót do bazy.

Gdyby skandynawski przewoźnik ogłosił niewypłacalność, dostawcy paliwa odmówiliby tankowania maszyn. Stąd nakaz uzupełnienia zbiorników do pełna jest zabezpieczeniem możliwości powrotu samolotów do baz w Skandynawii. Piloci dostali również zalecenie, by mieli z sobą gotówkę na pokrycie opłat związanych z operacjami SAS-u na zagranicznych lotniskach.

W poniedziałek (12.11) SAS przedstawił plan restrukturyzacji. Obejmuje on zwolnienie nawet 6 tys. pracowników i redukcję wynagrodzeń o 15%. Plan został oprotestowany przez związki zawodowe. Dziś obydwie strony powinny dojść do porozumienia. W innym przypadku bankructwo skandynawskiej linii będzie możliwe.- Pasażerowie na razie niczego nie zauważą. To plan ratunkowy i sytuacja niczym nie różni się od wczorajszej. Zakładamy, że osiągniemy porozumienie - podkreślił Knut Morten Johansen z SAS-u, cytowany przez norweski dziennik "Aftenposten".

Informacyjna Agencja Radiowa zauważa w depeszy, że polecenie zatankowania samolotów do pełna może być również formą nacisku na związki zawodowe, by te były bardziej skłonne do kompromisu.

Jak donosi duński dziennik "Jyllands Posten", dziś ok. 13 miało miejsce nadzwyczajne spotkanie zarządu SAS-u w siedzibie linii przy lotnisku Kastrup w Kopenhadze. Najbliższe godziny będą kluczowe dla przetrwania spółki.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
mecenas 2012-11-19 12:45   
mecenas - Profil mecenas
nie wiem po co inne linie ze stara mialyby odkupywac eurobonus czyli czyste pasywa i nie slyszalem, zeby w przeszlosci cos takiego mialo miejsce. mile przepadaja, inne linie ze stara moga dobrowolnie oferowac status match tak jak ostatnio przy bmi albo spanairze.
gosc_69e6e 2012-11-19 10:18   
gosc_69e6e - Profil gosc_69e6e
Pozdrawiamy SAS. Krzyżyk na drogę:-)
hops 2012-11-19 09:53   
hops - Profil hops
trochę to nielogiczne. czy aby instrukcja kompanijna została dobrze zrozumiana?
skoro mają tankować - nie do pełna, a do limitu MTOW - na zagranicznych lotniskach, to przecież wyniesie ich dużo więcej. chyba, że instrukcja mówi o indeksie paliwowym i zalewaniu ile się da, tam gdzie jest najtaniej.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama