×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Airbus oznaczy części metodą RFIDFirma Airbus – jako pierwszy producent samolotów komercyjnych – wprowadziła oznaczanie części lotniczych z zastosowaniem identyfikacji za pomocą fal radiowych (Radio-Frequency-Identification - RFID) we wszystkich rodzinach samolotów. To innowacyjne rozwiązanie, które zwiększy kontrolę nad łańcuchem dostaw, umożliwi bezbłędną identyfikację oraz zwiększy wydajność zarządzania cyklem życia części, będzie stopniowo wprowadzane od przyszłego roku we wszystkich fotelach i kamizelkach ratunkowych w samolotach z rodziny A320, A330 i A380.

Rozszerzenie zastosowania technologii RFID na wszystkie rodziny samolotów Airbus oznacza 160 tysięcy nowych znaczników RFID rocznie, z czego mniej więcej 120 tysięcy przypadnie na kamizelki ratunkowe, a 40 tysięcy – na fotele. Równolegle realizowany jest program oznaczania części stosowanych w samolocie A350 XWB za pomocą technologii RFID.Oznaczanie części za pomocą RFID znacząco zwiększa wydajność pracy. Na przykład poprzednio trzeba było ręcznie sprawdzić i zapisać każdy z kilkuset foteli i kamizelek ratunkowych w kabinie, co wymagało długotrwałego, ręcznego wprowadzania danych. Ponieważ jednak części te będą wkrótce wyposażone w znaczniki RFID w każdym samolocie Airbus, jedna osoba będzie mogła odczytać wszystkie znaczniki w ciągu kilku minut korzystając z lekkiego, ręcznego czytnika RFID.

Proces ten automatycznie potwierdza obecność każdego wymaganego przedmiotu, weryfikuje jego położenie i sprawdza dane związane z daną częścią (historia serwisu, data ważności itd.). Następnie informacje te mogą posłużyć do ustalenia konfiguracji samolotu i nadania odpowiedniego priorytetu serwisowi części oczekujących na przegląd, naprawę lub wymianę.

Fot. Piotr Bożyk

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.


gość_e6d33 - Profil
gość_e6d33
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie