Airbus oznaczy części metodą RFID

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
16 listopada 2012 13:59
1 komentarz
Reklama

Firma Airbus – jako pierwszy producent samolotów komercyjnych – wprowadziła oznaczanie części lotniczych z zastosowaniem identyfikacji za pomocą fal radiowych (Radio-Frequency-Identification - RFID) we wszystkich rodzinach samolotów. To innowacyjne rozwiązanie, które zwiększy kontrolę nad łańcuchem dostaw, umożliwi bezbłędną identyfikację oraz zwiększy wydajność zarządzania cyklem życia części, będzie stopniowo wprowadzane od przyszłego roku we wszystkich fotelach i kamizelkach ratunkowych w samolotach z rodziny A320, A330 i A380.

Rozszerzenie zastosowania technologii RFID na wszystkie rodziny samolotów Airbus oznacza 160 tysięcy nowych znaczników RFID rocznie, z czego mniej więcej 120 tysięcy przypadnie na kamizelki ratunkowe, a 40 tysięcy – na fotele. Równolegle realizowany jest program oznaczania części stosowanych w samolocie A350 XWB za pomocą technologii RFID.Oznaczanie części za pomocą RFID znacząco zwiększa wydajność pracy. Na przykład poprzednio trzeba było ręcznie sprawdzić i zapisać każdy z kilkuset foteli i kamizelek ratunkowych w kabinie, co wymagało długotrwałego, ręcznego wprowadzania danych. Ponieważ jednak części te będą wkrótce wyposażone w znaczniki RFID w każdym samolocie Airbus, jedna osoba będzie mogła odczytać wszystkie znaczniki w ciągu kilku minut korzystając z lekkiego, ręcznego czytnika RFID.

Proces ten automatycznie potwierdza obecność każdego wymaganego przedmiotu, weryfikuje jego położenie i sprawdza dane związane z daną częścią (historia serwisu, data ważności itd.). Następnie informacje te mogą posłużyć do ustalenia konfiguracji samolotu i nadania odpowiedniego priorytetu serwisowi części oczekujących na przegląd, naprawę lub wymianę.

Fot. Piotr Bożyk
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

gosc_c9d51 2012-11-16 14:55   
gosc_c9d51 - Profil gosc_c9d51
mam tak inwenturę w sklepie - bardzo szybkie rozwiązanie, ok 20 min i gotowe :)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama