×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


LOT-owski 787: Ostatnie przygotowaniaW czwartek (15.11) o godz. 10:30 w Warszawie wyląduje pierwszy Boeing 787 Dreamliner dla Polskich Linii Lotniczych LOT. W Everett trwają ostatnie przygotowania do tego historycznego lotu.

W poniedziałek (12.11) załoga LOT-u, która przyprowadzi samolot do Warszawy po raz pierwszy ćwiczyła w prawdziwym Dreamlinerze. Do tej pory ich szkolenie opierało się na symulatorach.

- Zaczęlismy od szkolenia teoretycznego grupy instruktorów w Londynie, był to tzw. trening oparty na komputerze (computer-based training). Szkolenia twarde, które polegają na zapoznaniu się z procedurą i obsługą, można przećwiczyć w symulatorach. Szkolenia miękkie, czyli związane z możliwościami samolotu, np. obsługą foteli klasy biznes, ekranów sterujących systemem rozrywki i kabiną, kuchni wymagają już praktyki na pokładzie - mówi Zbigniew Sypowicz, członek personelu pokładowego LOT-u odpowiedzialny za szkolenie załóg na 787.W poniedziałek samolot był w powietrzu przez 5 godzin, wykonując 16 operacji startu i lądowania. Było to konieczne z uwagi na szkolenie pilotów.

Na pokładzie pierwszego Dreamlinera, który w czwartek przyleci na lotnisko Chopina, będzie znajdować się czterech kapitanów i piętnastu członków personelu pokładowego. Załogę kokpitową będą stanowić jedni z najbardziej doświadczonych pilotów LOT-u: Marian Wieczorek, Jarosław Zimmer, Krzysztof Lenartowicz i Jerzy Makula. 

W piątek w ubiegłym tygodniu podpisana została już umowa zakupu samolotu, a w poniedziałkowy wieczór prezes LOT-u, Marcin Piróg, odebrał symboliczne kluczyki do pierwszego europejskiego Dreamlinera.Start z lotniska w Everett zaplanowany jest na godzinę 14:30 czasu lokalnego w środę (23:30 czasu polskiego). Lądowanie w Warszawie ma odbyć się o 10:30, a po 14 rozpocznie się oficjalne przywitanie samolotu w Polsce. 

LOT rozpocznie rejsy Dreamlinera z pasażerami 14 grudnia lotem do Pragi. Po miesiącu promocyjno-szkoleniowych lotów po Europie maszyna trafi na siatkę długodystansową, 16 stycznia lecąc do Chicago. 5 stycznia do LOT-u ma trafić drugi Dreamliner, a do końca marca wszystkie pięć Boeingów 767-300ER ma zostać zastąpionych "Liniowcami Marzeń".

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipińskigość_7c84a - Profil
gość_7c84a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie