×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


UE zawiesza kontrowersyjny ETSUnia Europejska podjęła decyzję, że zawiesi na rok, do końca października 2013 roku, kontrowersyjny Schemat Handlu Emisjami (ETS) dla lotów międzykontynentalnych. Jednak operatorzy lotów w obrębie UE nadal będą musieli wypełnić swoje zobowiązania, o których zostali wcześniej poinformowani.

Tyle wynika z dzisiejszej (12.11) debaty komisji transportu i turystyki Parlamentu Europejskiego. Wśród europosłów nadal nie brakuje krytyków tej metody walki z emisjami gazów cieplarnianych.

- Zawieszamy system ETS dla lotów do i z Unii Europejskiej do momentu najbliższego Walnego Zgromadzenia Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO), która odbędzie się w październiku 2013 roku - powiedziała Connie Hedegaard, komisarz UE ds. klimatu.

Decyzja o wyłączeniu lotów międzynarodowych z ETS-u zapadła po walnym zgromadzeniu ICAO 9 listopada tego roku, aby pomóc znaleźć globalne rozwiązanie w tej sprawie.Dla przypomnienia warto dodać, że z dniem 1 stycznia 2012 roku wszystkie linie lotnicze latające do i z terenu Unii Europejskiej zostały objęte ETS-em. Przewoźnicy musieli ponosić specjalne opłaty wyliczone na podstawie emisji gazów cieplarnianych. Linie spoza UE uważają, że narzucanie takiego rozwiązania jest przekroczeniem zasady suwerenności i złamaniem międzynarodowych konwencji lotniczych. Krytykują zwłaszcza to, że opłata jest nakładana za całą długość lotu, a nie tylko za jego część w unijnej przestrzeni powietrznej.

W związku z wprowadzeniem systemu ETS, firmy związane z branżą lotniczą stoją obecnie w obliczu rzeczywistego i konkretnego rozwoju wydarzeń o poważnych konsekwencjach dla europejskiego przemysłu lotniczego.

W wielu krajach sprzeciwiających się ETS przygotowywane były lub są kontrdziałania i restrykcje wobec europejskich linii lotniczych, jak specjalne podatki, a nawet ograniczenia w prawach do ruchu lotniczego. W Chinach zawieszono wydanie zgody na zamówienie samolotów Airbusa o wartości 12 mld USD. Airbus szacuje, że może to zagrozić istnieniu ponad tysiąca miejsc w pracy w Europie i co najmniej tysiąca miejsc pracy w firmach dostawczych.

O całym sporze pisaliśmy w lutym tego roku w "Raporcie Pasazera".

Piotr Bożykgość_4da7c - Profil
gość_4da7c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie