SAS przedstawił plan restrukturyzacji

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
12 listopada 2012 14:30
4 komentarze
Reklama

Dziś (12.11) podczas specjalnej konferencji linia SAS przedstawiła plan restrukturyzacji, który obejmuje zwolnienie około 6 tys. pracowników oraz zmniejszenie większości płac nawet o 15%.

Nowy plan jest częścią ogłoszonej we wrześniu 2011 roku strategii - 4EXCELLENCE, która koncentruje się na czterech obszarach działalności: Commercial Excellence (Doskonałość w Biznesie); Sales Excellence (Doskonałość w Sprzedaży); Operational Excellence (Doskonałość w Działaniach Operacyjnych) oraz People Excellence (Doskonałość w działaniach personalnych i rozwoju kapitału ludzkiego).

SAS Group spodziewa się, że zatrudnienie spadnie z obecnych 15 tys. do 9 tys. w najbliższych dwóch latach. Jest to obecnie przedmiotem negocjacji z podmiotami zewnętrznymi, które m.in. mają przejąć obsługę naziemną. Jednak konkretne ramy czasowe zostaną dopiero ustalone niebawem. Warto dodać, że wśród zwalnianych będzie grupa ponad 800 pracowników administracyjnych. Jest to następstwem centralizacji głównego biura SAS w Szwecji.Piloci oraz personel pokładowy przewoźnika pozostaną w firmie na takich samych warunkach jak obecnie, które jednak będą odzwierciedleniem rynku pracy. Załogi będą latać nadal ze swoich macierzystych baz, jednak niewykluczone są przeniesienia do innych w godzinach ich pracy.

- SAS musi usunąć wiele barier strukturalnych, które zostały zakwestionowane przez spółkę i powodują brak elastyczności i opłacalności - powiedział Rickard Gustafson, prezes linii SAS.

Chociaż SAS podpisał już wstępne umowy ze związkami zawodowymi, to przedstawiciele linii podkreślają, że zmiany są tak duże, że przekazują tę informację bezpośrednio do pracowników w celu ich zatwierdzenia przed ostatecznym i formalnym podpisaniem umowy współpracy ze związkami.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_d6639 2012-11-13 15:33   
gosc_d6639 - Profil gosc_d6639
To czekamy na sasowskie wycinanki siatki na rynku polskim... co idzie pierwsze pod noz? Juz wiadomo Katowice. Nastepne w kolejnosci Lodz. Mowi sie juz o zmniejszeniu rejsow z Kopenhagi do Gdanska i Poznania i likwidacji Oslo - Gdansk oraz jednego rejsu do Warszawy.
ktgracz 2012-11-13 08:49   
ktgracz - Profil ktgracz
gosc: Skandynawia to social-socjalizm w czystej formie, więc nie na czemu się dziwić :) Jak kogoś kręci brak wolności (np. "Twoje" dzieci, nie są Twoje bo państwo ma więcej do powiedzenia w tej materii niż rodzice) nikt nie trzyma można jechać i "obrastać w tłuszczyk" w takiej Szwecji. /// spotter10: tylko zalogowane - te czasy nie powrócą ;P gosciowi chodziło o to, że czasami zapada coś ważnego (np. sprawdź co przegłosowali w piątek w sejmie, dotyczy całej populacji, a przeszło bez kompletnie echa!), a media rozwodzą się w tym czasie (temat zastępczy = np. uliczne igrzyska na 11 listopada) jakąś mrzonką, może ważną lokalnie, ale w skali kraju bez większego znaczenia.
spotter10 2012-11-13 08:12   
spotter10 - Profil spotter10
gosciu -> co ma piernik do wiatraka? Sorry, ale zaczynają mnie drażnić te wszystkie polityczne komentarze. Czy nie można powrócić do tego, aby mogli pisać tylko osoby zalogowane??
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama