Air Berlin pozywa lotnisko BER

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
08 listopada 2012 08:24
3 komentarze
Reklama
Linie lotnicze Air Berlin pozywają spółkę zarządzającą nowym berlińskim lotniskiem Flughafen Berlin Brandenburg. Powodem jest gigantyczne opóźnienie w oddaniu do użytku nowego portu lotniczego, który ma być hubem dla Air Berlin.

Lotnisko im. Willy'ego Brandta, budowane niemal zupełnie od podstaw z wykorzystaniem jednej z dróg startowych portu Schönefeld, miało być pierwotnie otwarte w październiku 2011 r. Później datę uruchomienia nowego lotniska przełożono na czerwiec 2012 r. Następnie okazało się, że pierwsze loty odbędą się dopiero za rok - w październiku 2013 rAir Berlin podkreśla, że straty związane z opóźnieniem oddania nowego portu są trudne do oszacowania, ale na pewno powinny być liczone w dziesiątkach milionów euro. O tym, że lotnisko nie zostanie otwarte w czerwcu, władze portu poinformowały z kilkunastodniowym wyprzedzeniem, gdy przewoźnicy byli już w pełni przygotowani do przenosin.

Berliński przewoźnik, który niedawno dołączył do sojuszu oneworld, wiązał szczególne nadzieje z nowym lotniskiem. Linia ma być jego głównym użytkownikiem. Od sezonu letniego 2012 r. Air Berlin uruchomił ok. 230 dodatkowych rejsów tygodniowo z Berlina. Wszystkie miały być obsługiwane z nowego lotniska. Z uwagi na opóźnienie dodatkowi pasażerowie muszą tłoczyć się na lotnisku Tegel, które jest na granicy możliwości operacyjnych.

Hartmut Mehdorn, prezes Air Berlin, podkreślił, że w ciągu ostatnich miesięcy wielokrotnie spotykał się z przedstawicielami lotniska. Jednak osiągnięcie porozumienia poza sądem nie było możliwe. 

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gwizdzius 2012-11-08 13:20   
gwizdzius - Profil gwizdzius
No i oczywiście wiadomo czyja to wina.
gosc_8a6b6 2012-11-08 12:41   
gosc_8a6b6 - Profil gosc_8a6b6
gosc_a9a43 - 100% racji.
gosc_a9a43 2012-11-08 12:22   
gosc_a9a43 - Profil gosc_a9a43
Aż się prosi, żeby wypowiedzieli się krzykacze, którzy gdyby coś takiego miało miejsce u nas jęczeliby w niebogłosy, że nigdzie na świecie, tylko u nas i że w cywilizowanym świecie to nie do pomyślenia.
Jak widać i do pomyślenia i do zrobienia, więc może trochę mniej kwękania, że zakończenie prac na Okęciu się przewleka, że jakieś inne inwestycje mają poślizgi itd.... :)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N