Ryanair rozmawia z Boeingiem o 737NG

6 listopada 2012 15:42
22 komentarzy
Reklama
Ryanair po raz kolejny prowadzi rozmowy z amerykańskim Boeingiem. Ku zdziwieniu wszystkich chodzi o model 737-800NG, a nie jak wcześniej przypuszczano o B737 MAX 8. Obecny rok przewoźnik zakończy z dostawami 28 nowych maszyn, które zabezpieczył u jednej z firm leasingowych.

Popyt na jeden z najlepszych samolotów rodziny 737 przewyższa podaż stąd też zauważamy coraz aktywniejsze działanie irlandzkiego przewoźnika w zakresie zabezpieczenia przyszłości swojej floty.



Plany przewoźnika dotyczące floty są już nieco bardziej sprecyzowane gdyż linia chce zamówić około 300 samolotów. Obecna flota oscyluje wokół 300 maszyn i jest jedną z najmłodszych w Europie (4,3 lat). Nie od dziś wiadomo, że przy tworzeniu nowych połączeń potrzebne są też dodatkowe maszyny. Niestety Ryanair zawczasu nie zabezpieczył dostaw nowych samolotów umowami z Airbusem lub Boeingiem. Dlatego obecne rozmowy wydają się być ostatnią możliwą opcją dla przewoźnika.

Jednak jak pokazuje trend rynku na pewno firmy nie będą zabiegać za wszelką cenę o wybór swojego samolotu. Jak już wiadomo, Michael O'Leary, prezes Ryanaira chce po raz kolejny wymusić na Boeingu wyjątkowo niskie ceny. Nieoficjalnie mówi się o 70 mln dolarów amerykańskich za jednego B737-800NG.

Rynek samolotów wąskokadłubowych przeżywa obecnie ponowny rozkwit przez to, że wielu przewoźników zaczyna odświeżać swoje floty. Gwóźdź do trumny dla Ryanair to zamówienie American Airlines, United Airlines, Southwest Airlines, Lion Air i Norwegian na łącznie 740 samolotów Boeinga, a także Air Asia, American Airlines, IndiGo oraz Norwegiana na 620 Airbusów z rodziny A320, które wraz z kilkoma innymi przewoźnikami i firmami leasingowymi blokują sloty producentów aż do 2020 roku.



Jednocześnie Ryanair prowadzi także rozmowy z chińskim producentem samolotów - COMAC. Chodzi o zaprezentowany w ubiegłym roku model C919.

- Wierzymy, że C919 będzie prawdziwą alternatywą dla istniejącego duopolu Boeinga i Airbusa - twierdzą przedstawiciele Ryanair.

Alternatywą będzie, ale tylko dla tych, którzy nie zabezpieczyli zawczasu swoich dostaw. Jednak zgodnie nie wykluczają zamówienia dwóch typów maszyn.

- Według nas większa konkurencja w sektorze produkcji samolotów zapewni większy wybór i niższe koszty dla linii lotniczych. Uważamy również, że będzie to dobry wybór ekonomiczny dla Ryanaira, aby stać się użytkownikiem dwóch typów samolotów, jeśli obecna ekonomia Boeinga 737NG będzie ulepszona - czytamy w oświadczeniu przewoźnika.

W czerwcu 2011 roku Ryanair podpisał umowę wstępną (Memorandum of Understanding, MoU) z COMAC. Obejmuje ona rozmowy oraz prace projektowe nad potencjalnymi dwustumiejscowymi modelami samolotów z dostawami rozpoczynającymi się od 2018 roku. Dla Ryanaira dodanie kolejnego producenta samolotów to jedyna szansa, by utrzymać tempo wymiany floty i nie dopuścić do podwyższenia średniego wieku samolotów.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
pcharasz 2012-11-07 18:35   
pcharasz - Profil pcharasz
mietek, jeżeli chodzi ci o Southwest Airlines, to na 1. miejscu już nie są (byli chyba w 2007 roku), ale na 3. na świecie, co i tak jest niezwykłe bo dopiero w przyszłym roku będą mieć zagraniczne połączenia :) 135 mln paxów na krajówkach w zeszłym roku, to robi wrażenie.
mietek 2012-11-07 16:24   
mietek - Profil mietek
Liczba paxow jest chyba najlepszym kryterium, a tutaj prowadzi zdaje sie linia która nie ma ani jednego zagranicznego połączenia;-)
krzysiekl 2012-11-07 16:09   
krzysiekl - Profil krzysiekl
@gosc_5678d
można być najwiekszą linią nie latająć "za ocean". Wszystko zalezy jak oceniamy (ilośc pax, ilosc paxkm, ilość samolotów, zysk, ilość obsługiwanych lotnisk itp)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy