BER: Otwarcie lotniska w 2015?

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
16 stycznia 2013 23:25
9 komentarzy
Reklama

Czy długo oczekiwane otwarcie lotniska w Berlinie będzie ponownie opóźnione? Problemy z występującymi wadami terminala są poważniejszy niż pierwotnie przypuszczano.

We wrześniu ub. roku rada nadzorcza lotniska Flughafen Berlin Brandenburg GmbH poinformowała, że nowy port lotniczy w Berlinie zostanie oficjalnie otwarty 27 października 2013 roku. Jednak najnowsze raporty z placu budowy pokazują, że po raz kolejny może zostać zmieniony harmonogram oddania lotniska do użytku. W środę (16.01) rada nadzorcza lotniska podjęła decyzję o odwołaniu, ze skutkiem natychmiastowym, obecnego prezesa spółki - Rainera Schwartza.

W terminalu nadal występują problemy z systemem schodów przeciwpożarowych (ostrzeżenia, system zamykania drzwi, wentylacja). Niewykluczone, że trzeba będzie naruszyć konstrukcję terminala - konkretne ekspertyzy poznamy niebawem.

Port nie spełnia także wymogów przewidzianych w przepisach antyhałasowych, a postęp w pracach budowlanych przebiega wolniej niż zakładano jeszcze kilka miesięcy temu.Otwarcie nowego portu zostało przełożone już trzykrotnie; z października 2011 na czerwiec 2012, następnie na marzec 2013 i ostatnio na koniec października 2013. Optymistyczny wariant mówi o otwarciu lotniska w połowie 2014 roku. Jednak niewykluczone, że kolejne problemy spowodują przesunięcie tej daty na marzec 2015.

Gigantyczne opóźnienie projektu spowodowało znaczące przekroczenie jego budżetu. Koszt inwestycji planowanej pierwotnie na 2 mld euro wzrósł już ponad dwukrotnie, do 4,3 mld euro. Z tego względu rząd federalny otrzymał kilka tygodni temu zgodę Komisji Europejskiej na udzielenie lotnisku pomocy publicznej w wysokości 1,2 mld euro.

Opóźnienie i coraz większe nakłady finansowe na berliński port lotniczy wywołują wzrost niezadowolenia niemieckich podatników z których kieszeni pochodzą dodatkowe nakłady na nieudolnie prowadzoną inwestycję. Sytuacja nie jest również korzystna dla linii lotniczych, zwłaszcza Air Berlin i Lufthansy, które znacznie dłużej niż zakładano pierwotnie muszą zmagać się z ograniczoną przepustowością lotniska Tegel. W listopadzie ub. roku Air Berlin mający być największym operatorem nowego portu wystąpił z roszczeniami odszkodowawczymi z tytułu strat, które ponosi w związku z opóźnieniem oddania tej inwestycji do użytku.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_d6ea3 2013-01-17 15:45   
gosc_d6ea3 - Profil gosc_d6ea3
pszn: nie pracuję w PPL ale sądzę, że coraz więcej pasażerów nam Niemcy zabierają i dają wysokie ceny lotów. Poza tym fajnie by było, gdyby Polska miała swój co najmniej jeden DUŻY hub, a nie Okęcie z najwyżej kilkoma long-haulami.
hops 2013-01-17 13:30   
hops - Profil hops
akurat BBI, a WMI to nawet nie ten rząd wielkości...
gosc_23262 2013-01-17 12:22   
gosc_23262 - Profil gosc_23262
Są nawet lepsi w psuciu niż Polacy co wybudowali Modlin.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama