×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Plany kolejnego lotniska na PomorzuMieszkańcy Pomorza chcący skorzystać z komunikacji lotniczej w najbliższej okolicy mają do swojej dyspozycji jedynie Port Lotniczy Gdańsk. Jednak ta sytuacja wkrótce ma się zmienić. O pasażerów z Północy Polski w przyszłości może zawalczyć już nie tylko powstający Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo ale także planowane lotnisko w Zegrzu Pomorskim. 
Pomysłodawcami i propagatorami pomysłu stworzenia lotniska w Zegrzu Pomorskim jest Stowarzyszenie Gmin Powiatów i Pomorza Środkowego (SGiPPŚ) i Miasto Koszalin, jego największa gmina członkowska, a także Powiat Koszaliński - obecny właściciel nieruchomości. Podmioty te chcą reaktywować lotnisko cywilne po tym, jak zostało zamknięte w połowie lat 90.Pomocą w osiągnięciu celu okazały się fundusze unijne, dzięki którym możliwe jest pokrycie 25% kosztów inwestycji. Aby środki unijne mogły być wykorzystane do 2015 roku musi zostać ukończony I etap projektu – budowa małego lotniska o tzw. ograniczonej certyfikacji, mogącego obsługiwać stałe połączenie do Warszawy oraz ruch nieregularny.

Natomiast uruchomienie międzynarodowego lotniska obsługującego połączenia do węzłowych portów Europy m.in. Kopenhagi, Monachium, Frankfurtu lub Berlina, połączenia niskokosztowego, jak również czarterowego planowane jest w II etapie projektu, który przypadnie na lata 2014-2020.Jak wynika z raportu w pierwszym roku działalności lotnisko planuje obsłużyć ponad 20 tys. pasażerów. Liczba ta po dwudziestu latach  ma zwiększyć się do 211 tys. pasażerów. Pomysłodawcy przekonują, że wynik ten jest realny, a starania o linie lotnicze, które byłyby zainteresowane oferowaniem usług trwają już kilka lat. W 2009 r. Prezydent Koszalina podpisał list intencyjny z Prezesem Zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT deklarując w nim obopólne zainteresowanie uruchomieniem połączenia z Koszalina do Warszawy. W tym samym roku podczas konferencji "Routes Europe 2009" w Pradze przedstawiciele lotniska  prowadzili rozmowy także z innymi europejskimi przewoźnikami.

Największym wyzwaniem obok znalezienia przewoźników gotowych do oferowania połączeń jest przyciągnięcie parterów biznesowych. Jak wynika z oferty inwestycyjnej łączny koszt przedsięwzięcia to ponad 117 mln złotych.Jak przekonują pomysłodawcy potencjalnych inwestorów przyciągną zalety lotniska, wśród których znajdują się:
 • wiarygodna dokumentacja lotniska potwierdzająca zasadność realizacji inwestycji  zawierająca studium wykonalności dla lotniska na 30 lat, plan generalny (koncepcja zagospodarowania i rozwoju) dla lotniska na 30 lat, raport oddziaływania na środowisko oraz analizę prawno-instytucjonalna,
 • zgodność inwestycji ze strategicznymi dokumentami planistycznymi kraju i regionu,
 • wiarygodna dokumentacja lotniska potwierdzająca zasadność realizacji inwestycji,
 • zgodność inwestycji ze strategicznymi dokumentami planistycznymi kraju i regionu,
 • brak barier środowiskowych,
 • poparcie społeczne dla uruchomienia lotniska.

Justyna Żyła
Źródło/tabele: Oferta inwestycyjna. Uruchomienie lotniska w Zegrzu Pomorskim k. Koszalina, fot. www.ZegrzePomorskie.plgość_e672f - Profil
gość_e672f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

 • Data wylotu:

 • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
 • Data wyjazdu:
 • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
 • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie