Plany kolejnego lotniska na Pomorzu

30 października 2012 14:54
45 komentarzy
Reklama
Mieszkańcy Pomorza chcący skorzystać z komunikacji lotniczej w najbliższej okolicy mają do swojej dyspozycji jedynie Port Lotniczy Gdańsk. Jednak ta sytuacja wkrótce ma się zmienić. O pasażerów z Północy Polski w przyszłości może zawalczyć już nie tylko powstający Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo ale także planowane lotnisko w Zegrzu Pomorskim.
Pomysłodawcami i propagatorami pomysłu stworzenia lotniska w Zegrzu Pomorskim jest Stowarzyszenie Gmin Powiatów i Pomorza Środkowego (SGiPPŚ) i Miasto Koszalin, jego największa gmina członkowska, a także Powiat Koszaliński - obecny właściciel nieruchomości. Podmioty te chcą reaktywować lotnisko cywilne po tym, jak zostało zamknięte w połowie lat 90.Pomocą w osiągnięciu celu okazały się fundusze unijne, dzięki którym możliwe jest pokrycie 25% kosztów inwestycji. Aby środki unijne mogły być wykorzystane do 2015 roku musi zostać ukończony I etap projektu – budowa małego lotniska o tzw. ograniczonej certyfikacji, mogącego obsługiwać stałe połączenie do Warszawy oraz ruch nieregularny.

Natomiast uruchomienie międzynarodowego lotniska obsługującego połączenia do węzłowych portów Europy m.in. Kopenhagi, Monachium, Frankfurtu lub Berlina, połączenia niskokosztowego, jak również czarterowego planowane jest w II etapie projektu, który przypadnie na lata 2014-2020.Jak wynika z raportu w pierwszym roku działalności lotnisko planuje obsłużyć ponad 20 tys. pasażerów. Liczba ta po dwudziestu latach ma zwiększyć się do 211 tys. pasażerów. Pomysłodawcy przekonują, że wynik ten jest realny, a starania o linie lotnicze, które byłyby zainteresowane oferowaniem usług trwają już kilka lat. W 2009 r. Prezydent Koszalina podpisał list intencyjny z Prezesem Zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT deklarując w nim obopólne zainteresowanie uruchomieniem połączenia z Koszalina do Warszawy. W tym samym roku podczas konferencji "Routes Europe 2009" w Pradze przedstawiciele lotniska prowadzili rozmowy także z innymi europejskimi przewoźnikami.

Największym wyzwaniem obok znalezienia przewoźników gotowych do oferowania połączeń jest przyciągnięcie parterów biznesowych. Jak wynika z oferty inwestycyjnej łączny koszt przedsięwzięcia to ponad 117 mln złotych.Jak przekonują pomysłodawcy potencjalnych inwestorów przyciągną zalety lotniska, wśród których znajdują się:
  • wiarygodna dokumentacja lotniska potwierdzająca zasadność realizacji inwestycji zawierająca studium wykonalności dla lotniska na 30 lat, plan generalny (koncepcja zagospodarowania i rozwoju) dla lotniska na 30 lat, raport oddziaływania na środowisko oraz analizę prawno-instytucjonalna,
  • zgodność inwestycji ze strategicznymi dokumentami planistycznymi kraju i regionu,
  • wiarygodna dokumentacja lotniska potwierdzająca zasadność realizacji inwestycji,
  • zgodność inwestycji ze strategicznymi dokumentami planistycznymi kraju i regionu,
  • brak barier środowiskowych,
  • poparcie społeczne dla uruchomienia lotniska.

Justyna Żyła
Źródło/tabele: Oferta inwestycyjna. Uruchomienie lotniska w Zegrzu Pomorskim k. Koszalina, fot. www.ZegrzePomorskie.pl

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_13642 2012-11-24 19:53   
gosc_13642 - Profil gosc_13642
taaa... Gdąńsk umrze. Gdynia wyda pierdyliard złotych na lotnisko w Kosakowie i nic z tego nie będzie. Już widze jak W6 czy FR się tam przeniesie. Tym bardziej jedyne duże aktywne w polskich portach regionalnych linie czyli Luftwafe, SAS czy Norwegian... Wywalone w błoto pieniądze i nic więcej
gosc_16368 2012-11-24 18:57   
gosc_16368 - Profil gosc_16368
Super... Gdy otworzą te dwa porty GDA umrze.... Przecież Gdynia to dla low-cost a Gdańsk ma praktycznie sam low-cost, Zagrze to samo ...
gosc_cbb1f 2012-11-06 21:18   
gosc_cbb1f - Profil gosc_cbb1f
To teraz każda pipidówka chce mieć międzynarodowy port lotniczy,a starczy po jednym na województwo i to nie każde,oprócz mazowieckiego,które ma dwa i to starczy.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy