Finnair: Rusza program odnowy floty

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
29 października 2012 23:00
5 komentarzy
Reklama

Finnair rozpoczyna program odnowy floty, który przyniesie oszczędności 60 mln euro do 2014 roku. Jest to część wcześniej zapowiadanego programu oszczędności 140 mln euro, a rozpoczętego w sierpniu ubiegłego roku.

Nowy program koncentruje się m.in. na zmniejszeniu floty średniego zasięgu o cztery maszyny z rodziny Airbusa A320. Zmiany we flocie przewoźnika przyniosą znaczne oszczędności i będą realizowane poprzez optymalizację rozkładu połączeń, a co za tym idzie bardziej wydajne wykorzystanie pozostałych samolotów.

- Zmiana ta będzie praktycznie niezauważalna dla naszych klientów. Pomoże nam jednak lepiej wykorzystać nasze samoloty średniego zasięgu i wygenerować spore oszczędności bez wpływu na ilość oferowanych połączeń - powiedział Ville Iho, wiceprezes Finnair.


Airbus A319 linii Finnair

Finnair wypowiedział umowy leasingowe na cztery najstarsze samoloty z rodziny A320. Wybrane maszyny odejdą z floty z momentem wygaśnięcia okresu leasingu, który nastąpi z dniem 31 października 2012 roku. Optymalizacja floty nie będzie miała wpływu na zatrudnienie oraz ilość oferowanych połączeń.

- Wdrożyliśmy już kilka poważnych zmian strukturalnych w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy i postępujemy zgodnie z planem, w celu rozwoju naszej działalności i poprawy efektywności kosztowej - mówi Mika Vehviläinen, prezes Finnaira - Szacujemy, że osiągniemy korzystny wynik operacyjny już w tym roku. Jednak nadal jesteśmy daleko od długoterminowego celu czyli rentowności na poziomie 6% zysku operacyjnego. Ponadto wysokie ceny paliwa, zaostrzenie konkurencji i kolejne oszczędności stosowane przez inne linie powodują, że jest niezwykle trudno. Jednak sądzimy, że z tych chwilowych zawirowań wyjdziemy jako zwycięzcy - dodał.


Embraer 190 linii Finnair

Odmłodzenie floty Finnaira jest niezbędne do wykonania planowanej strategii wzrostu ilości połączeń do Azji. Inwestycje planowane w najbliższych latach to m.in. wycofanie czterech Boeingów 757-200 używanych obecnie do połączeń czarterowych. W 2013 i 2014 roku zastąpi je pięć Airbusów A321 z sharketami. Kolejna modernizacja będzie dotyczyć floty dalekodystansowej, którą zasili z 11 maszyn A350 XWB. Wartość tych inwestycji to kwota około 1,3 mld euro. Jednak być może to nie wszystko ponieważ linia nie wyklucza także zamówienia A320neo.

Jako ciekawostkę warto dodać, że Finnair będzie pierwszą linią w Europie, która w 2015 roku otrzyma Airbusa A350 XWB. Celem tej inwestycji jest zaoferowanie klientom doskonałej jakości i komfortu podróży oraz obniżenie kosztów operacyjnych dla linii. Maszyny A350 zastąpią obecnie używane Airbusy A340-300.


Airbus A340-300 linii Finnair

Plan redukcji kosztów linii Finnair obejmuje:
  • wybór firmy Swissport do świadczenia usług handlingowych,
  • optymalizację floty średniego zasięg w ruchu europejskim,
  • analizę różnych rozwiązań w celu poprawy efektywności kosztowej usług obsługi technicznej,
  • renegocjacja umowy z Finncatering,
  • usprawnienie sprzedaży i marketingu,
  • zainicjowanie wielu mniejszych oszczędności we wszystkich działach firmy.
Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
mietek 2012-10-30 13:40   
mietek - Profil mietek
czyli mamy tutaj małe niedopowiedzenie;-)
piotrek737 2012-10-30 09:58   
piotrek737 - Profil piotrek737
mietek: Powstało przecież coś takiego jak Flybe Nordic i oni przejmują część rejsów latając pod marką Finnaira ;)
mietek 2012-10-30 08:59   
mietek - Profil mietek
Ciekawe jak zamierzają utrzymac liczbę połączeń oddając 4 samoloty?;-) Beda latać w nocy?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama