×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Virgin: Nowe maszyny i Star Alliance?Virgin Atlantic planuje wkrótce podjąć decyzję dotyczącą wymiany floty. Przewoźnik szuka maszyn, które zastąpią obecnie używane Airbusy A340-600 oraz Boeingi 747-400ER. Jest to część planu przewoźnika, który zakłada stopniowe pozbywanie się czterosilnikowych maszyn.

Od pewnego czasu wprowadza do floty zamówione Airbusy A330-300, a latem 2014 roku zaprezentuje pierwsze Boeingi 787-9, które zastąpią część Airbusów A340.

- Musimy szybko wycofać samoloty mające cztery silniki ponieważ zużywają one o wiele więcej paliwa, a od tego ostatecznie zależy nasza kondycja finansowa tym bardziej, że ceny paliwa nie zmniejszają się - powiedział Steve Ridgway, prezes Virgin Atlantic. - Chcemy podjąć decyzję o samolocie, którym stosunkowo szybko możemy zamienić nasze pozostałe A340 i B747 - dodał.

Ridgway przewiduje, że dostawy będą odbywać się w latach 2015-2020, w zależności od renegocjacji umów leasingowych obecnej floty. Samoloty jakie obecnie przewoźnik analizuje to Airbusy A350-900 i -1000, a także Boeingi 777-300ER.Obecna flota przewoźnika składa się z 40 samolotów: Siedmiu Airbusów A330-300, czterech A340-300, 16 A340-600 oraz 13 Boeingów 747-400ER. Na dostawę oczekuje jeden Airbus A330-300 oraz 15 B787-9 Dreamliner. Warto dodać, że przewoźnik posiada zamówionych sześć maszyn A380. Jednak ze względu na nowe plany flotowe najprawdopodobniej zrezygnuje z nich lub zamieni je na A350.

Virgin Atlantic w sojuszu Star Alliance?

Od pewnego czasu pojawiają się spekulacje dotyczące wstąpienia Virgin Atlantic do jednego z sojuszów lotniczych. Brytyjska linia to przewoźnik, który pozostaje wciąż niezależny od trzech sojuszy. W najbliższym czasie jednak ostatecznie chce podjąć decyzję w tej kwestii. Przynajmniej tak zapowiedział ostatnio w Bombaju założyciel Virgin Atlantic - Richard Branson.

Na tę chwilę nie ujawnia z kim rozmawiał, ale są dwie najbardziej prawdopodobne opcje: SkyTeam lub Star Alliance. Oneworld nie jest brany pod uwagę ze względu na obecność w nim głównego rywala z lokalnego podwórka - British Airways. Sky Team też wydaje się sojuszem, w którym Virgin nie miałby silnego głosu. Natomiast Star Alliance stracił w Wielkiej Brytanii sojusznika w postaci linii bmi, która została przejęta przez British Airways. Dlatego wejście do Star'a byłoby wzmocnieniem tego sojuszu na Wyspach Brytyjskich. Za Star Alliance przemawia jeszcze fakt, że przewoźnik posiada umowy code-share z kilkoma ważnymi liniami z tego sojuszu:
 • Air China,
 • Air New Zealand,
 • All Nippon Airways,
 • Scandinavian Airlines Systems,
 • Singapore Airlines,
 • South African Airways,
 • US Airways.

Jak zapowiedział Branson, za kilka miesięcy zostanie podjęta ostateczna decyzja w tej sprawie.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożykgość_2437e - Profil
gość_2437e
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

 • Data wylotu:

 • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
 • Data wyjazdu:
 • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
 • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie