×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Szymany w rękach samorząduPort Lotniczy Mazury musi oddać lotnisko w Szymanach samorządowi. Wczoraj (25.10) taki wyrok wydał sąd okręgowy w Olsztynie.

Ponad pięć lat temu samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przekazał lotnisko w Szymanach spółce Port Lotniczy Mazury, której władze - jak twierdzi samorząd - zadeklarowały że wybudują regionalny port lotniczy do końca 2015 roku. Jednak przez ostatnie lata nic w tym kierunku nie zrobiono. Tymczasem planowana inwestycja musi zakończyć się przed upływem 2015 roku. Jeżeli tak się nie stanie to przepadnie całe dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Równo rok temu sprawa wypowiedzenia dzierżawy lotniska trafiła na wokandę. Sąd w Olsztynie uznał, że samorząd ma prawo wypowiedzieć umowę dzierżawy, ale nie ze skutkiem natychmiastowym. Na tę chwilę nie wiadomo, kiedy spółka "odda" lotnisko w Szymanach. Pewne jest jednak to, że samorządowcy muszą się spieszyć, aby w trzy lata wyszykować port lotniczy.

                       Wieża na terenie portu lotniczego Mazury

Lotnisko zarządzane jest przez spółkę Port Lotniczy Mazury Sp. z o.o. (poprzednio Porty Lotnicze Mazury-Szczytno Sp. z o.o.). Od 2008 r. spółka należy do grupy European Business Partners Sp. z o.o. (EBP).

W latach 1996-2003, w sezonie letnim, odbywały się regularne, cotygodniowe loty z Warszawy i z kilku miast w Niemczech. Port w Szymanach (ICAO:EPSY, IATA:SZY) posiada infrastrukturę zdolną do obsługi samolotów średniej wielkości, w tym 2000-metrową betonową drogę startową, oraz posiada system ILS.

Lotnisko Mazury położone jest 10 km od centrum miasta Szczytna i 58 km od stolicy regionu, Olsztyna. W promieniu 70 km znajdują się atrakcyjne ośrodki turystyczne, takie jak Mrągowo, Mikołajki, Giżycko czy Gierłoż. Polsko-rosyjskie przejście graniczne w Bezledach, oddalone jest od lotniska o około 110 km. Lotnisko leży w krainie unikatowych kompleksów leśnych i tysiąca pięknych jezior mazurskich.

Piotr Bożyk
Fot. Lotnisko Szymanygość_d7b69 - Profil
gość_d7b69
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie