Japońskich problemów Alitalii ciąg dalszy

Marek Stus - Profil Marek Stus
22 października 2012 21:35
19 komentarzy
Reklama

Sprawa "japońskiej promocji" Alitalii nabiera coraz większego rozgłosu. O szczodrobliwości włoskiego przewoźnika, który w sobotę (20.10) zaoferował klientom zniżkę w wysokości 240 euro, pisaliśmy we wczorajszym felietonie. Gigantyczna wpadka Alitalii wzbudziła zainteresowanie mediów w całej Europie. Dziś informowały o niej m.in. poczytne dzienniki włoskie, niemieckie i czeskie.

W dalszym ciągu nie wiadomo ile promocyjnych rezerwacji zrobiono na japońskiej stronie Alitalii. Ze zniżkowego kodu skorzystało prawdopodobnie od kilku do kilkunastu tysięcy osób. Liczba wystawionych biletów może oscylować w przedziale od kilkunastu do nawet setek tysięcy. Nie ulega więc wątpliwości, że skala problemów jest niebagatelna.    

Tymczasem zarząd włoskiego przewoźnika nie zajął jak dotąd oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Po fali groteskowych działań podejmowanych w niedzielę przez pracowników linii przystąpiono do automatycznego anulowania wcześniej wystawionych i potwierdzonych biletów. Klienci  Alitalii nie doczekali się także uzasadnienia prawnego tych działań. W ogólnikowych e-mailach rozesłanych dziś przez Alitalię poinformowano jedynie o braku możliwości finalizacji rezerwacji, które, przypomnijmy, zostały już formalnie zrealizowane... dwa dni temu. Natomiast konta osób, które zgłaszają skargi i formułują zapytania w tej sprawie na profilu przewoźnika dostępnym na facebooku są natychmiast blokowane przez pracowników linii.

Niedoszli pasażerowie Alitalii nie dają jednak za wygraną. Na forach internetowych i facebooku organizują grupy dyskusyjne. Zgłoszono już nawet propozycję przygotowania petycji do Parlamentu Europejskiego, w której klienci włoskich linii chcą domagać się zobligowania przewoźnika do uznania wystawionych w "japońskiej promocji" biletów.

Abstrahując od celowości tego typu akcji trudno nie dostrzec ogromnej niezdarności, z jaką Alitalia radzi sobie z zaistniałym problemem. Wydaje się więc, że kolejne, niezbyt przemyślane posunięcia przewoźnika mogą tylko pogorszyć i tak już jego nienajlepsze notowania wśród pasażerów.


Marek Stus
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_286cf 2012-10-25 11:21   
gosc_286cf - Profil gosc_286cf
ja trafiłam na moze troche podobna promocje w jednym sklepie internetowym znanej niemieckiej marki ( znana glownie z kawy) po 5 produktach 6 mial byc gratis jednak zamiast najtanszego wskakiwał nadroższy. luka w systemie byla przez chwile ale sporo osob z tego skorzystało ( ja dzieki temu zyzkalam produkty za prawie 1500 zl za free wydajac na pozostale jakies grosze) firma wywiązała sie z umowy, bo jak by nie bylo to byl ich blad a umowa zostala zawarta :)
gosc_2a07e 2012-10-24 12:50   
gosc_2a07e - Profil gosc_2a07e
Takie chrzanienie ze ktoś się pomylił a hieny chcą, pomyl się z datą kupując u nich bilet, zadzwonisz po 5 minutach, to Ci powiedzą, bardzo mi przykro, musi Pan kupić nowy bilet.
W stanach jak kupisz bilet i pomylisz się, masz 24h od rezerwacji na zwrot bez poniesienia żadnych kosztów, a nawet później, jak anulujesz bilet który jest niezwrotny, to kasy nie dostaniesz, ale dostaniesz "kredyt" który możesz przez rok wykorzystać na inne loty.
Jakby tak było w Alitalia, to pewnie połowa z tych osób tak bardzo nie chciała by walczyć o te bilety, ale linie lecą z nami w ciula, więc dla czego my mamy być mili.
Tak samo jak robi się w ciula ludzi w przypadku odwołania lotów, mało kto realnie dostaje odszkodowanie, a jak już to po rocznej batalii, więc wcale mi nie szkoda linii.
marqoos_pl 2012-10-24 00:57   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
Zgodzę się tutaj z 'mareckim' - to nie był błąd taryfowy, więc bilet powinny były być (i niektóre były) wystawione zgodnie z zawartą umową. To, że w Alitalii ktoś popełnił błąd (kolejny) marketingowy, to jest już inna sprawa. Była to promocja (kod) dostępna dla wszytkich pasażerów, więc AZ powinna je honorować. Co to kogo obchodzi, że "ktoś się rozmyślił" z tej kampanii już po jej wprowadzeniu (bo się przeliczył)?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama