×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko Chopina przygotowane do zimy
Na Lotnisku Chopina w Warszawie zakończyły się przygotowania do "Akcji Zima". Jak zapewniają władze portu dysponowanie najnowocześniejszym w Polsce sprzętem do odśnieżania zapewni utrzymanie ciągłości ruchu samolotów nawet przy obfitych opadach.W sezonie 2012/2013 Służba Utrzymania Lotniska w walce z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi ma do dyspozycji dziesięć nowych zestawów odśnieżającymi MB2041/Øveraasen. Każdy  składa się z pługa lemieszowego o szerokości roboczej 6,8 m zawieszonego na holowniku Mercedes Benz Actros, oczyszczarki holowanej wyposażonej w szczotkę czyszczącą o szerokości 5,5 m i silną dmuchawę jak również dużą zraszarką Damman. Służy ona do aplikacji płynnych środków chemicznych odladzających nawierzchnie lotniskowe.Znacznie lepsze parametry technicznych nowego sprzętu pozwalają na oczyszczanie dróg startowych w jednym przejeździe w ciągu zaledwie 25-30 min.

- Do kolejnej zimy jesteśmy przygotowani i zapewniam, że podejmiemy wszystkie możliwe i zależne od nas działania aby pasażerowie i towary przewożeni samolotami docierali i odlatywali z Warszawy na czas i bez zakłóceńmówi Jan Michalak, Szef Służby Utrzymania Lotniska.Płyty postojowe oraz drogi kołowania będą odśnieżane pięcioma oczyszczarkami kompaktowymi oraz sześcioma zestawami starszego typu. Służby Utrzymania Lotniska posiada także 41 innych maszyn i urządzeń, które będą pomoce podczas zimowej aury.

- Do obsługi tego sprzętu mamy przygotowaną grupę wszechstronnie wyszkolonych, przygotowanych i co ważne, jak pokazały poprzednie sezony zimowe, zaangażowanych pracowników. Zarówno operatorzy sprzętu do utrzymania lotniska, jak i mechanicy zajmujący się jego serwisowaniem i naprawami zostali wdrożeni do pracy w specyficznych warunkach zimowych - dodaje Jan Michalak.Natomiast w przewidywaniu warunków atmosferycznych na lotnisku pomaga jeden z najnowocześniejszych w Europie systemów typu Ice Alert. Składa się na niego sześć stacji pomiarowych, które zostały rozmieszczone na obydwu drogach startowych. Każda z nich jest wyposażona w unikalne w skali światowej i opatentowane aktywne zespoły czujników stanu nawierzchni (BOSO i ARCTIS) oraz analizatory gromadzonych danych. Urządzenia dzięki komputerowej analizie wielu parametrów prognozują z dużym prawdopodobieństwem termin wystąpienia oblodzenie nawierzchni. - Dzięki połączeniu doświadczenia ludzi z nowoczesną technologią możemy naprawdę skutecznie zapobiegać powstawaniu takich zjawisk jak gołoledź, przez co jesteśmy w stanie zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa operacji lotniczych – komentuje Marcin Szczerbiński ze Służby Inżynierii Obiektowej, odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie systemu.

Oddzielny system, który stanowi uzupełnienie Ice Alertu jest zainstalowany na części estakad dojazdowych do Terminalu A. Dodatkowo pomiarowe stacje meteorologiczne zostały uzupełnione  o automatyczny system zraszający drogi specjalnym środkiem uniemożliwiającym zamarzanie nawierzchni.


fot. Lotnisko Chopina w Warszawie
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_c496c - Profil
gość_c496c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!


Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
Sprawdź wszystkie
Ostatnio na forum

Najnowsze tematy na forum

gość_cadd7
gość_cadd7