Lotnisko Chopina przygotowane do zimy

19 października 2012 14:56
16 komentarzy
Reklama

Na Lotnisku Chopina w Warszawie zakończyły się przygotowania do "Akcji Zima". Jak zapewniają władze portu dysponowanie najnowocześniejszym w Polsce sprzętem do odśnieżania zapewni utrzymanie ciągłości ruchu samolotów nawet przy obfitych opadach.W sezonie 2012/2013 Służba Utrzymania Lotniska w walce z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi ma do dyspozycji dziesięć nowych zestawów odśnieżającymi MB2041/Øveraasen. Każdy składa się z pługa lemieszowego o szerokości roboczej 6,8 m zawieszonego na holowniku Mercedes Benz Actros, oczyszczarki holowanej wyposażonej w szczotkę czyszczącą o szerokości 5,5 m i silną dmuchawę jak również dużą zraszarką Damman. Służy ona do aplikacji płynnych środków chemicznych odladzających nawierzchnie lotniskowe.Znacznie lepsze parametry technicznych nowego sprzętu pozwalają na oczyszczanie dróg startowych w jednym przejeździe w ciągu zaledwie 25-30 min.

- Do kolejnej zimy jesteśmy przygotowani i zapewniam, że podejmiemy wszystkie możliwe i zależne od nas działania aby pasażerowie i towary przewożeni samolotami docierali i odlatywali z Warszawy na czas i bez zakłóceńmówi Jan Michalak, Szef Służby Utrzymania Lotniska.Płyty postojowe oraz drogi kołowania będą odśnieżane pięcioma oczyszczarkami kompaktowymi oraz sześcioma zestawami starszego typu. Służby Utrzymania Lotniska posiada także 41 innych maszyn i urządzeń, które będą pomoce podczas zimowej aury.

- Do obsługi tego sprzętu mamy przygotowaną grupę wszechstronnie wyszkolonych, przygotowanych i co ważne, jak pokazały poprzednie sezony zimowe, zaangażowanych pracowników. Zarówno operatorzy sprzętu do utrzymania lotniska, jak i mechanicy zajmujący się jego serwisowaniem i naprawami zostali wdrożeni do pracy w specyficznych warunkach zimowych - dodaje Jan Michalak.Natomiast w przewidywaniu warunków atmosferycznych na lotnisku pomaga jeden z najnowocześniejszych w Europie systemów typu Ice Alert. Składa się na niego sześć stacji pomiarowych, które zostały rozmieszczone na obydwu drogach startowych. Każda z nich jest wyposażona w unikalne w skali światowej i opatentowane aktywne zespoły czujników stanu nawierzchni (BOSO i ARCTIS) oraz analizatory gromadzonych danych. Urządzenia dzięki komputerowej analizie wielu parametrów prognozują z dużym prawdopodobieństwem termin wystąpienia oblodzenie nawierzchni.- Dzięki połączeniu doświadczenia ludzi z nowoczesną technologią możemy naprawdę skutecznie zapobiegać powstawaniu takich zjawisk jak gołoledź, przez co jesteśmy w stanie zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa operacji lotniczych – komentuje Marcin Szczerbiński ze Służby Inżynierii Obiektowej, odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie systemu.

Oddzielny system, który stanowi uzupełnienie Ice Alertu jest zainstalowany na części estakad dojazdowych do Terminalu A. Dodatkowo pomiarowe stacje meteorologiczne zostały uzupełnione o automatyczny system zraszający drogi specjalnym środkiem uniemożliwiającym zamarzanie nawierzchni.


fot. Lotnisko Chopina w Warszawie

Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_d6075 2012-10-22 21:58   
gosc_d6075 - Profil gosc_d6075
na zimę gotowi, na jesień jeszcze nie...
gosc_dd5dc 2012-10-22 15:30   
gosc_dd5dc - Profil gosc_dd5dc
Ale nie na Mgle lol. Biena Warszawa zeby ILS III nie mieli.
gosc_36ed4 2012-10-22 10:39   
gosc_36ed4 - Profil gosc_36ed4
To może jeszcze wymienią serwer? Bo co mgła to nie można sprawdzić przylotów/wylotów bo "Serwis jest chwilowo nadmiernie obciążony z powodu dużej liczby odwiedzających witrynę." Chyba, że opady śniegu nie generują dodatkowego ruchu na stronie...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama