Nowe, największe lotnisko w Pekinie

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
12 października 2012 19:27
4 komentarze
Reklama

Za pięć lat w Pekinie powstanie nowy port lotniczy. Będzie to największe lotnisko na świecie. Plany portu o przepustowości 130 mln pasażerów rocznie pokazała dziś holenderska firma NACO.

Istniejące lotnisko w stolicy Chin, położone na północny-wschód od centrum miasta, obsługuje obecnie ponad 77 mln pasażerów rocznie. Jest to drugi najbardziej ruchliwy port lotniczy na świecie. Pomimo zbudowania terminala 3 przez igrzyskami olimpijskimi w Pekinie w 2008 r., lotnisko zbliża się do granic przepustowości.

Nowy port miałby powstać w Daxing na południe od miasta. Jego roczna przepustowość wynosząca 130 mln pasażerów uczyniłaby z portu największy hub lotniczy na świecie. Plany zakładają budowę nawet ośmiu dróg startowych.

Zgodnie z projektem holenderskiej firmy NACO lotnisko miałoby zostać przystosowane do połączenia z siecią metra, kolei dużej prędkości oraz z autostradą. Dojazd do centrum Pekinu miałby zajmować maksymalnie 30 minut.

Powierzchnia nowego lotniska, które ma zostać otwarte w 2017 r., wyniesie ok. 55 km kw. To mniej więcej tyle, ile zajmuje archipelag Bermudów.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gosc_4c850 2012-11-01 11:33   
gosc_4c850 - Profil gosc_4c850
strona 3xw Daxing-airport domena jest na sprzedaż i podobno Polak ja ma bo jak wchodzisz na stronę to wyświetla sie email d****@ o2.pla to poczta portalu 02.p
ktgracz 2012-10-12 21:11   
ktgracz - Profil ktgracz
Takie rzeczy to nie dla mnie, Chopin Airport jak się dorobi jeszcze jednego terminalu, zacznie być zbyt przytłaczający, a STN, ORY, TXL to już mały wielopoziomowy labirynt. HEL w drodze do Chin db wspominam, da się jeszcze jakoś przeżyć. Jest druga dekada XXI wieku, a ja nadal myślę o tym co piszesz (poza jointem - nie potrzebuje, wolę ciemny Rum ;p) i wszystko to jest w takim jednym cudnym miejscu: te dobre strony cywilizacji, wysoka zabudowa prawie nie-istnieje, za to na każdym kroku architektura kolonialna, człowiek człowiekowi pomocą, a cztery pory roku są na zawołanie, wystarczy pojechać serpentynami 1-2km w górę :) No i zero polaków i posiadłości ruskich oligarchów xD // Kalifornia to teraz dużo typów spod ciemnej gwiazdy, kraj policyjny :) m.in. wyłapujący przemytników i emigrantów pracujących bez pozwolenia w LA ciągnących za chlebem z Tijuany.
gosc_e604f 2012-10-12 19:56   
gosc_e604f - Profil gosc_e604f
Zgadzam się panem całkowicie ,ja marzę o pięknym mężczyźnie drewnianym domku i jak najdalej od cywilizacji może bez jointa!Sama natura i życie w niej ekscytuje bez wspomagania!
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama