Fuzja BAE Systems i EADS zablokowana

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
10 października 2012 16:55
Reklama

Brytyjski BAE Systems i francusko-niemiecko-hiszpański EADS nie stworzą największego koncernu lotniczego na świecie. Najpewniej z powodów politycznych fuzja spółek została zablokowana przez rząd Niemiec - informuje Reuters.

Koncerny miały czas dziś (10.10) do godz. 18 na przedstawienie formalnej propozycji połączenia brytyjskiemu urzędowi ds. konkurencji. Jednak przed upływem tego terminu poinformowano o zerwaniu negocjacji.

Według źródeł cytowanych przez magazyn "Aviation Week" strony francuska i brytyjska doszły do porozumienia, ale nie udało się go wypracować z Niemcami. Rząd w Berlinie, który obecnie nie jest formalnie udziałowcem EADS-u, żądał prawa odkupienia 9% akcji nowo powstałego koncernu od niemieckiej firmy Daimler oraz daleko idących gwarancji dotyczących utrzymania obecnego poziomu zatrudnienia. Niemcy domagały się również utworzenia trzeciej siedziby koncernu, po Tuluzie (EADS) i Farnborough (BAE Systems), w Monachium.

Połączenie zaproponowano w połowie września. Gdyby EADS i BAE Systems pomyślnie zakończyły fuzję, powstałby największy koncern lotniczy świata. Do EADS-u należy Airbus wraz z Airbus Military, Eurocopter, Astrium i Cassidian, a BAE Systems to jedna z największych firm produkujących technologie wojskowe oraz jeden z głównych dostawców amerykańskiego Departamentu Obrony. Od początku było jednak wiadomo, że połączenie będzie bardzo skomplikowane z politycznego punktu widzenia.

Szefowie BAE Systems i EADS-u wyrazili rozczarowanie fiaskiem negocjacji, podkreślając, że powody nie były biznesowe.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama