Porozumienie Etihad, Air Berlin i AF-KLM

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
08 października 2012 12:36
2 komentarze
Reklama

Etihad Airways podpisał umowę code-share z koncernem Air France-KLM. Francusko-holenderska spółka podpisała również taką samą umowę z Air Berlin, w którym Etihad ma udziały. To początek ściślejszej współpracy - informuje agencja Reuters.

Porozumienie, w ramach którego linie AF-KLM, Air Berlin i Etihad Airways będą wzajemnie sprzedawać bilety na niektóre loty, wejdzie w życie 28 października, z początkiem zimowego rozkładu lotów.Code-share AF-KLM z Etihad Airways będzie obowiązywał na połączeniach z Amsterdamu do Abu Zabi (obsługiwanym przez KLM) oraz z Paryża CDG do Abu Zabi (obsługiwanym przez Etihad Airways). Przewoźnik ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zapowiada, że to początek strategicznej współpracy.

Etihad Airways od roku zwiększają swoją obecność w Europie. W grudniu 2011 r. stały się największym udziałowcem w Air Berlin (niemal 30% akcji), a później połączyły swoje zamówienie samolotów Boeing 787 Dreamliner z niemieckim partnerem. Etihad współpracuje również na zasadzie code-share z czeskimi liniami CSA oraz z irlandzkim Aer Lingus, w którym ma niecałe 3% udziałów.Jak uważają analitycy Reutersa, rosnąca pozycja Etihad w Europie świadczy o ocieplaniu się stosunków europejskich przewoźników z dynamicznymi rywalami z rejonu Zatoki Perskiej. Jeszcze w tym tygodniu Qatar Airways mogą stać się pierwszą linią z tego rejonu, która przystąpi do jednego z lotniczych aliansów. Najprawdopodobniej będzie to sojusz oneworld.

AF-KLM jest członkiem sojuszu SkyTeam, podczas gdy Air Berlin od niedawna należy do oneworld.

Dominik Sipiński
fot. Etihad.com, Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

gosc_d5f1d 2012-10-08 18:01   
gosc_d5f1d - Profil gosc_d5f1d
gosc_7ac1f: Fajny wywód nt. dlaczego wejście ethiad-a do oneworld nie spowoduje wyjścia LOT-u ze Star-A :o)
gosc_7ac1f 2012-10-08 14:31   
gosc_7ac1f - Profil gosc_7ac1f
Wyglada na to, ze AB pospieszyly sie z wyborem aliansu, bo zamiast oneworld powinny wybrac skyTeam. Oczywiscie zawsze mozna zmienic alians, ale to dosc kosztowna zabawa, choc w przypadku oneworld chyba najmniej kosztowna w porownaniu ze Starem czy skyTeam. Wtedy AB zrobiloby miejsce w oneworld dla przewoznika ze Srodkowej Europy - dla LOTu, ktory moglby sie okazac dobrym dopelnieniem owa, ale zanim to by nastapilo musialby sie wzmocnic, bo przejscie ze Star Alliance do oneworld oznaczaloby otwarta wojne z LH. No i na rynku niemieckim nie byloby sie z kim zaprzyjaznic, bo AB bylby wtedy w skyTeam, wiec niewielkie szanse na porozumienie LO/AB jako alternatywy wobec LH.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama