Wideo z kontrolowanego wypadku B727

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
13 października 2012 14:22
8 komentarzy
Reklama

W kwietniu, w celu realizacji dokumentu telewizyjnego (seria Curiosity) o bezpieczeństwie lotniczym, na pustyni Sonora w Meksyku przeprowadzono kontrolowany wypadek Boeinga 727. Kilka dni temu pełny materiał ukazał się na kanale Discovery Channel, a jego emisja zostanie powtórzona pod koniec tego roku.

Całe przedsięwzięcie zostało wykonane na potrzeby producenta telewizyjnego Dragonfly z Wielkiej Brytanii, we współpracy z amerykańskim Discovery Channel, niemieckim Pro Sieben oraz brytyjskim Channel 4. Jak podkreślają producenci nie była to katastrofa, a wypadek dzięki któremu udowodniono, że część pasażerów może przeżyć takie zdarzenie.We wspólnym oświadczeniu wszyscy producenci zgodnie potwierdzili, że wypadek był przeprowadzony zgodnie z ustalonymi założeniami i nikt nie odniósł obrażeń ani nie zanotowano żadnego uszkodzenia mienia na ziemi.

- Ze względów bezpieczeństwa, została wydzielona specjalna strefa, w której rozbił się samolot. Cała akcja była kontrolowana przez wykwalifikowane zespoły meksykańskiej policji i wojska, a także służby ratownicze - głosił komunikat producentów.

Dyskusje nad kontrolowaną katastrofą samolotu pojawiły się u producenta pięć lat temu. Pierwotny plan przewidywał znalezienie starej maszyny szerokokadłubowej mogącej przewieźć 300 pasażerów. Jednak w związku z ograniczonym budżetem zdecydowano się przeprowadzić eksperyment na mniejszym samolocie.Na pokładzie Boeinga 727 znajdowało się wiele przyrządów pomiarowych, czujników, 15 manekinów oraz 38 kamer m.in. w kabinie pasażerskiej, kokpicie, toaletach, podwoziu, skrzydłach a także na manekinach. Wszystko po to, aby dokładnie nagrać wpływ wypadku na pasażerów jak i kadłub całego samolotu.

Dlaczego akurat wybrano ten model samolotu? B727 posiada również otwierane wejście w ogonie samolotu przez co było możliwe opuszczenie pokładu przez załogę w trakcie lotu. Boeing początkowo musiał być pilotowany przez dwóch pilotów oraz mechanika. Pierwszy oficer i mechanik pokładowy wyskoczyli z samolotu na 30 minut przed planowanym wypadkiem.Na pokładzie pozostał kapitan James "JimBob" Slocum, który rozpoczął obniżanie wysokości z 6 tys. na 3 tys. stóp (3000 feet = 914 metrów) po czym pozostawił maszynę w locie poziomym, która następnie była zdalnie sterowana z lecącego obok samolotu (wideo poniżej) i na trzy minuty przed wypadkiem wyskoczył z maszyny.Więcej na temat tego wypadku można przeczytać w artykule USA Today "Discovery Channel's 'Curiosity' takes the viewer inside a jet crash", na stronie Discovery Channel, a także w materiale abc news.

Piotr Bożyk
Fot. Discovery Channel
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_e54b2 2012-10-19 18:30   
gosc_e54b2 - Profil gosc_e54b2
nagrał ktoś? o 22 się zaczęło, o 23:10 poddałem się i poszedłem spać. Przegięli z liczbą reklam a ja o 5:45 wstaje do pracy. Może ktoś widział na jutjubie bądź wie kiedy będzie powótrka?
gosc_5d990 2012-10-18 21:53   
gosc_5d990 - Profil gosc_5d990
moim zdaniem nie ma rególy czy siedzieć z przodu czy z tyłu
tu akurat samolot opadał równolegle do ziemi a co jak wpadłby w korkociąg czy uderzył po dużym kątem.
To ile ludzi przeżyje decyduje szczęście i tyle.
lewarinho 2012-10-17 23:23   
lewarinho - Profil lewarinho
Myślę, że dokument będzie bardzo interesujący, ja na pewno zasiądę jutro o 22 przed telewizorem. Z tego co wyczytałem na Facebooku Discovery będzie też czat z ekspertem, może również będzie wart uwagi?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama