×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Suchoj - Armavia: Konflikt zakończony
Wczoraj (2.10) konflikt między linią Armavia oraz Suchojem, o którym informowaliśmy wcześniej, został zakończony. Sporna kwestia jakiej dotyczył to dostawy modelu SSJ100 oraz użytkowanie pierwszego dostarczonego Suchoja.

Spór wygrał producent regionalnego Superjeta, który twierdził że jest to problem finansowania samolotów. Suchoj podkreślał, że Armavia nie przekazała żadnego formalnego zawiadomienia odrzucającego dostawę samolotu i wstrzymującego realizację całej umowy. Pierwszą maszynę SSJ100 (MSN 95007) Armavia kupiła bezpośrednio od Suchoja. Jednak w tym roku przewoźnik próbował zmienić finansowanie i znaleźć firmę leasingową, która przejmie maszyny w tzw. leasing zwrotny.Obie firmy ostatecznie podpisały umowę leasingu, która będzie obowiązywać po wypełnieniu wszystkich formalności celnych. Następnie Armavia wznowi operacje na wspomnianej maszynie. Leasingodawcą będzie sam producent czyli Sukhoi Civil Aircraft Company (SCAC). Umowa dzierżawy samolotu została zawarta na okres sześciu miesięcy. Po jego zakończeniu, strony spotkają się ponownie, aby kontynuować rozmowy na temat dalszego finansowania oraz odbioru drugiego samolotu (MSN 95021) zbudowanego dla przewoźnika na podstawie wcześniej zawartej umowy.

Krótka historia pierwszego komercyjnego Suchoja

19 kwietnia 2011 roku pierwszy odrzutowiec Suchoj Superjet 100 (EK95015) został dostarczony do armeńskiej linii lotniczej Armavia.
Był to pierwszy SSJ 100, który rozpoczął komercyjne loty. Został nazwany imieniem Jurija Gagarina jako hołd dla pierwszego kosmonauty.

Pierwszy komercyjny lot nowego samolotu odbył się kilka dni później (21.4) w nocy. SSJ 100 poleciał z Erywania do Moskwy (rejs U8 508). Następne trasy, na których pojawiła się maszyna SSJ 100, to loty do Teheranu, Aleppo (Syria), Odessy, Symferopolu oraz Tel Awiwu.

Piotr Bożyk
Fot. Armaviagość_2e5b3 - Profil
gość_2e5b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie