Raport: Co nowego w sezonie zimowym?

Anna Żuchlińska - Profil Anna Żuchlińska
27 października 2012 19:02
45 komentarzy
Reklama

W życie wchodzi właśnie zimowy rozkład lotów, który będzie obowiązywał do końca marca 2013 roku. W tym roku zima zapowiada się ciekawie na lotnisku Chopina, na którym w końcu pojawią się dwie prestiżowe linie lotnicze: Emirates oraz Qatar Airways. Najwięcej nowych połączeń na zimę uruchomi jedna z niskokosztowych linii operujących z polskich lotnisk, wiele innych tras zostanie natomiast zawieszonych na okres zimowy. W połowie grudnia wystartuje też nowy, trzynasty polski port lotniczy w Lublinie.

Warszawa

LOT zawiesza na zimę połączenia z Warszawy do Aten, Belgradu, Erywania oraz Rzymu Fiumicino. Zgodnie z zapewnieniami przewoźnika, skasowane trasy mają powrócić wiosną w 2013 roku. Jeszcze we wrześniu zawieszone zostało sezonowe połączenie do Bejrutu. Przewoźnik rezygnuje także z lotów na lotnisko Nowy Jork Newark. Wraz z początkiem sezonu zimowego LOT będzie realizował połączenie jedynie na lotnisku Nowy Jork JFK. Na początku listopada uruchomione zostanie połączenie do Stuttgartu. Zwiększona zostanie częstotliwość rejsów z lotniska Chopina do Frankfurtu - od poniedziałku do piątku samoloty w barwach LOTu będą latały do niemieckiego portu lotniczego cztery razy dziennie. Rzadziej polecimy na pokładach samolotów LOT do Barcelony (cztery zamiast siedmiu rejsów tygodniowo), Doniecka (trzy zamiast pięciu rejsów tygodniowo), Kairu (dwa zamiast trzech rejsów tygodniowo), Larnaki (trzy zamiast czterech rejsów tygodniowo), Madrytu (pięć zamiast siedmiu rejsów tygodniowo), Nicei (dwa zamiast siedmiu rejsów tygodniowo), St Petersburga (cztery zamiast siedmiu rejsów tygodniowo), Tbilisi (trzy zamiast pięciu rejsów tygodniowo), Tel Awiwu (pięć zamiast siedmiu rejsów tygodniowo), Nowego Jorku JFK (pięć zamiast siedmiu rejsów tygodniowo) oraz Chicago (pięć zamiast siedmiu rejsów tygodniowo).Na początku grudnia ruszy połączenie z Warszawy do Dohy. Linie lotnicze Qatar Airways będą oferowały cztery rejsy tygodniowo z lotniska Chopina do stolicy Kataru. W lutym 2013 roku wystartuje długo oczekiwane połączenie do Dubaju. Emirates będzie obsługiwał rejsy z Warszawy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich raz dziennie.

Eurolot uruchomi sezonowe połączenie z Warszawy do Salzburga. Loty do Austrii będą się odbywały raz w tygodniu. Wcześniej przewoźnik zawiesił już wakacyjne rejsy do Splitu, Zadaru oraz Heringsdorfu.

SAS zwiększa częstotliwość rejsów między Warszawą a Kopenhagą. W sezonie zimowym skandynawski przewoźnik będzie oferował trzy rejsy dziennie z lotniska Chopina do Danii.

Zimą polecimy pięć razy w tygodniu liniami Air One między Warszawą a Mediolanem. Obecnie przewoźnik obsługuje trzy loty tygodniowo na włoskie lotnisko Malpensa.Na początku listopada linie lotnicze Brussels Airlines skasują połączenie między Warszawą a Brukselą. Przewoźnik planuje wykonać jedynie kilka rejsów na tej trasie w okresie świąteczno-noworocznym. Norwegian kasuje na zimę połączenie z Warszawy do Bergen. Obecnie loty do Norwegii realizowane są dwa razy w tygodniu.

Iceland Express ponownie zawiesza w okresie zimowym rejsy między Warszawą a Rejkjawikiem. Swoje połączenie z lotniska Chopina na Islandię na zimę skasował również WOW air.

Warszawa/Modlin

W sezonie zimowym Ryanair uruchomi z Modlina loty do Bristolu, Cork, East Midlands, Eindhoven, Frankfurtu Hahn, Glasgow Prestwick, Liverpoolu oraz Paryża Beauvais. Irlandzki przewoźnik niskokosztowy zwiększy również częstliwość rejsów do Barcelony (z dwóch do trzech tygodniowo), Londynu Stansted (z 20 do 21 tygodniowo), Oslo Rygge (z pięciu do sześciu tygodniowo) oraz Sztokholmu Skavsta (z trzech do siedmiu tygodniowo).Wizz Air uruchomi z Modlina jedno sezonowe połączenie do Grenoble. Rejsy do Francji wystartują 8 grudnia 2012 roku. Przewoźnik zawiesił już za to loty z Modlina do Forli, Madrytu oraz Stavanger oraz wakacyjne Burgas. Zmniejszona zostanie częstotliwość rejsów do Goteborga (z trzech do dwóch tygodniowo), Oslo Torp (z pięciu do czterech tygodniowo), Paryża Beauvais (z czterech do trzech tygodniowo), Rzymu Fiumicino (z siedmiu do pięciu tygodniowo) oraz Sztokholmu Skavsta (z siedmiu do czterech tygodniowo).

Kraków

Pod koniec października LOT rezygnuje z codziennych rejsów między Krakowem a Paryżem Charles de Gaulle. Nasz narodowy przewoźnik będzie oferował zimą loty z krakowskich Balic do stolicy Francji jedynie w piątki, soboty oraz niedziele. W sezonie zimowym nie polecimy także do Aten, loty do Grecji realizowane są tylko w okresie wakacyjnym. LOT planuje za to zwiększyć liczbę rejsów z Krakowa do Frankfurtu dodając w sezonie zimowym (od poniedziałku do czwartku) poranny rejs z krakowskiego lotniska do Niemiec.Eurolot uruchomi w sezonie zimowym połączenie sezonowe z Krakowa do Werony. Loty do północnych Włoch będą realizowane raz w tygodniu. Częściej polecimy z Krakowa do Zurychu - zimą połączenie do Szwajcarii będzie obsługiwane cztery razy w tygodniu. Przewoźnik zmniejszy za to częstotliwość rejsów z czterech do trzech tygodniowo z krakowskiego lotniska do Lwowa. Eurolot kasuje na zimę loty z Krakowa do Florencji oraz Wilna. Wcześniej zawieszone zostały już połączenia z Balic do Dubrownika oraz Heringsdorfu. Między Poznaniem a Krakowem przewoźnik będzie obsługiwał zimą 10 zamiast dotychczasowych 11 rejsów tygodniowo. Rzadziej polecimy z krakowskiego lotniska do Szczecina - w sezonie zimowym Eurolot będzie realizował jeden lot dziennie od poniedziałku do piątku oraz w niedziele.

Na początku listopada linie lotnicze Brussels Airlines skasują połączenie między Krakowem a Brukselą. Przewoźnik planuje wykonać jedynie kilka rejsów na tej trasie w okresie świąteczno-noworocznym. Pod koniec października Aer Lingus kasuje połączenie z Krakowa do Dublina. Przewoźnik planuje zrealizować jedynie kilka rejsów do Irlandii w okresie świąteczno-noworocznym.

Norwegian zmniejsza częstotliwość rejsów z Krakowa do Oslo Gardermoen oraz Kopenhagi. W sezonie zimowym przewoźnik będzie obsługiwał sześć, zamiast dotychczasowych siedmiu, lotów tygodniowo do stolicy Norwegii. Dwa rejsy, zamiast obecnych trzech, tygodniowo będą realizowane z Krakowa do Kopenhagi.

easyJet zmniejsza częstotliwość lotów z Krakowa do Bristolu, Edynburga oraz Paryża Charles de Gaulle. Zimą rejsy do Bristolu będą realizowane cztery, a nie jak do tej pory pięć, razy w tygodniu. Do Szkocji będzie można polecieć trzy razy w tygodniu. W sezonie zimowym easyJet zmniejszy liczbę lotów z Krakowa do Paryża z siedmiu do sześciu tygodniowo.

Na zimę zawieszone zostało już połączenie Finnair z Krakowa do Helsinek. Germanwings będzie oferował rejsy z Krakowa do Stuttgartu tylko do 3 listopada 2012 roku. Loty do Niemiec zostaną zawieszone na zimę.

W sezonie zimowym Ryanair uruchomi z krakowskiego portu lotniczego dwie trasy: do Cork oraz Birmingham. Loty do Irlandii rozpoczną się 7 listopada 2012 roku i będą obsługiwane trzy razy w tygodniu, w poniedziałki, środy oraz piątki. Rejsy do Birmingham wystartują również 7 listopada i będą się odbywały dwa razy w tygodniu. Na zimę irlandzki przewoźnik niskokosztowy skasuje połączenia z Krakowa do Cagliari, Malagi, Pafos, Palmy de Mallorca, Pizy, Trapani oraz na Maltę. Rzadziej polecimy na pokładzie Ryanair z krakowskich Balic do Brukseli Charleroi (cztery rejsy tygodniowo zamiast dotychczasowych sześciu), Leeds/Bradford (trzy rejsy tygodniowo zamiast dotychczasowych czterech), Liverpoolu (trzy rejsy tygodniowo zamiast dotychczasowych czterech), Madrytu (dwa rejsy tygodniowo zamiast dotychczasowych trzech), Mediolanu Bergamo (sześć rejsów tygodniowo zamiast dotychczasowych siedmiu) oraz Rzymu Ciampino (trzy rejsy tygodniowo zamiast dotychczasowych czterech). Przewoźnik zaoferuje natomiast więcej lotów między Krakowem a Oslo Rygge, rejsy na tej trasie będą się odbywały codziennie.

Gdańsk

Eurolot uruchomi sezonowe połączenie z Gdańska do Salzburga. Rejsy do Austrii będą się odbywały raz w tygodniu. Wakacyjne połączenie do Zadaru powróci wiosną w 2013 roku. Przewoźnik zaoferuje o jeden lot tygodniowo więcej na trasie między gdańskim lotniskiem a Wrocławiem.

Norwegian zmniejsza na zimę częstotliwość lotów między Gdańskiem a Oslo. W sezonie zimowym przewoźnik będzie realizował cztery, zamiast dotychczasowym pięciu, rejsy tygodniowo na lotnisko Gardermoen.W sezonie zimowym Ryanair uruchomi dwa nowe połączenia z Gdańska do Cork oraz Manchesteru. Irlandzki przewoźnik rozpocznie loty do Irlandii 10 listopada 2012 roku, rejsy do Cork będą obsługiwane dwa razy w tygodniu, we wtorki oraz soboty. Loty do Manchesteru zostaną uruchomione 9 listopada 2012 roku i będą realizowane również dwa razy w tygodniu, w poniedziałki oraz piątki. Na zimę Ryanair skasuje z gdańskiego portu lotniczego dwa połączenia do Barcelony Girony oraz Birmingham. Od połowy grudnia irlandzki przewoźnik niskokosztowy będzie oferował dwa rejsy dziennie z Gdańska do Londynu Stansted, obecnie loty na tej trasie odbywają się raz dziennie. Zimą rzadziej polecimy do Dublina, Ryanair zmniejszy częstotliwość rejsów na tej trasie z czterech do dwóch tygodniowo.

Wizz Air kasuje na zimę połączenie z Gdańska do Rzymu Fiumicino. Rejsy do Wiecznego Miasta mają powrócić wiosną w 2013 roku. Węgierski przewoźnik niskokosztowy zmniejsza również częstotliwość lotów z dwóch do jednego tygodniowo na trasach do Barcelony, Glasgow Prestwick oraz Paryża Beauvais. Rzadziej będzie można polecieć do Liverpoolu (dwa zamiast trzech rejsy w tygodniu), Londynu Luton (dwanaście zamiast czternastu rejsów tygodniowo), Malme (trzy zamiast czterech rejsow tygodniowo), Oslo Torp (cztery zamiast pięciu rejsów tygodniowo), Sztokholmu Skavsta (pięć zamiast siedmiu rejsów tygodniowo) oraz Turku (trzy zamiast pięciu rejsów tygodniowo). Od połowy grudnia polecimy za to częściej do Trondheim, loty będą się odbywały trzy razy w tygodniu. Od stycznia 2013 roku Wizz Air zwiększy również częstotliwość rejsów z Gdańska do Haugesund z dwóch do trzech tygodniowo oraz do Bergen z czterech do pięciu tygodniowo.

Katowice

LOT kasuje na zimę połączenie z Katowic do Turynu. Rejsy do Włoch mają powrócić na wiosnę w 2013 roku.

Na początku grudnia skasowane zostanie połączenie SAS z Katowic do Kopenhagi. Obecnie rejsy na tej trasie realizowane są cztery razy w tygodniu.W sezonie zimowym Ryanair zwiększy częstotliwość lotów z Katowic do Londynu. Od połowy grudnia rejsy na lotnisko Stansted będą realizowane dwa razy dziennie. Rzadziej polecimy za to do Birmingham oraz Dublina. Na obu trasach przewoźnik zmniejsza liczbę rejsów z trzech do dwóch tygodniowo.

Pod koniec października Wizz Air skasuje loty z Katowic do Liverpoolu. Wcześniej przewoźnik zrezygnował już z rejsów do Forli oraz Madrytu. Na zimę znika również sezonowe połączenie do Burgas. W sezonie zimowym przewoźnik zmniejszy częstotliwość lotów do Barcelony (z trzech do dwóch tygodniowo), Cork (z trzech do dwóch tygodniowo), Doncaster/Sheffield (z trzech do dwóch tygodniowo), Dortmundu (z 14 do 12 tygodniowo), Frankfurtu Hahn (z trzech do dwóch tygodniowo), Kolonii (z trzech do dwóch tygodniowo), Londynu Luton (z 14 do 12 tygodniowo), Malme (z trzech do dwóch tygodniowo) oraz Oslo Torp (z siedmiu do czterech tygodniowo).

Wrocław

SAS zwiększa częstotliwość rejsów z Wrocławia do Kopenhagi. Od poniedziałku do piątku oraz w niedziele skandynawski przewoźnik będzie oferował dwa rejsy dziennie między wrocławskim lotniskiem a stolicą Danii. W soboty zaplanowany został jedynie poranny lot z Wrocławia do Kopenhagi.

Częściej polecimy Eurolotem z Wrocławia do Lwowa. Od listopada przewoźnik zwiększa częstotliwość rejsów na tej trasie z dwóch do trzech tygodniowo.

Ryanair uruchomi z Wrocławia jedno połączenie do Cork. Rejsy do Irlandii wystartują 8 listopada 2012 roku i będą obsługiwane dwa razy w tygodniu. Irlandzki przewoźnik niskokosztowy kasuje na zimę loty z wrocławskiego lotniska do Alicante, Bournemouth, Barcelony/Girony, Malagi, na Maltę i Kretę, do Pizy, Rzymu Ciampino i Wenecji Treviso. Ryanair zmniejsza również częstotliwość rejsów do Malme (z trzech do dwóch tygodniowo), Dublina (z pięciu do czterech tygodniowo) oraz Londynu Stansted (z dziewięciu do ośmiu tygodniowo).

Poznań

Na początku listopada LOT skasuje połączenie z Poznania do Frankfurtu, zmniejszy również częstotliwość rejsów z Ławicy do Warszawy.

Eurolot uruchomi dwa sezonowe połączenia z Poznania do Werony oraz Popradu. Loty do Włoch oraz na Słowację będą realizowane raz w tygodniu. Przewoźnik nieznacznie zmniejsza również częstotliwość rejsów między Poznaniem a Krakowem - w sezonie zimowym zaplanowano 10 lotów tygodniowo na tej trasie.

Pod koniec października Norwegian skasuje połączenie z Poznania do Oslo Gardermoen. Obecnie loty do Norwegii obsługiwane są dwa razy w tygodniu.

W sezonie zimowym Ryanair nie planuje uruchomienia żadnej nowej trasy z Poznania, skasowane zostaną natomiast loty do Bolonii, Edynburga, Madrytu, Mediolanu Bergamo oraz Palmy de Mallorca. Rzadziej polecimy z poznańskiego lotniska do Dublina, irladzki przewoźnik niskokosztowy zmniejsza częstotliwość rejsów do Irlandii z czterech do dwóch tygodniowo.

Poznań stracił na zimę trzy połączenia Wizz Air: Barcelonę, Rzym Fiumicino oraz sezonowe Burgas. Przewoźnik zmniejsza również częstotliwość rejsów do Cork (z dwóch do jednego tygodniowo), Londynu Luton (z siedmiu do sześciu tygodniowo) oraz Oslo Torp (z trzech do dwóch tygodniowo).


Łódź

Pod koniec października SAS uruchomi połączenie z Łodzi do Kopenhagi. Rejsy do Danii będą obsługiwane sześć razy w tygodniu.

W sezonie zimowym Ryanair skasuje połączenia z Łodzi do Bremy, Bristolu, Edynburga oraz Mediolanu Bergamo. Rzadziej polecimy na pokładach samolotów irlandzkiego przewoźnika do Londynu Stansted - Ryanair zmniejszy częstotliwość rejsów na tej trasie z siedmiu do pięciu lotów tygodniowo.

Wizz Air zmniejsza na zimę liczbę lotów między Łodzią a Londynem Luton. Węgierski przewoźnik będzie oferował w sezonie zimowym dwa, zamiast dotychczasowych trzech, rejsy tygodniowo do Anglii.

Rzeszów

W sezonie zimowym Ryanair skasuje dwa połączenia z Rzeszowa do Barcelony Girony oraz Bristolu. Irlandzki przewoźnik zmniejszy również częstotliwość rejsów z rzeszowskiej Jasionki do Londynu Stansted oraz Dublina. Loty na podlondyńskie lotnisko Stansted będą obsługiwane cztery razy w tygodniu, obecnie rejsy na tej trasie realizowane są codziennie. Do Irlandii będzie można dolecieć dwa, a nie jak do tej pory trzy razy w tygodniu. Ryanair zwiększy za to częstotliwość rejsów z Rzeszowa do Birmingham, loty na tej trasie będą się odbywały trzy razy w tygodniu.

Bydgoszcz

Ryanair zawiesza na zimę połączenie z Bydgoszczy do Barcelony Girony. Irlandzki przewoźnik zmniejsza również częstotliwość rejsów z bydgoskiego lotniska do Dublina (z czterech do dwóch tygodniowo) oraz Londynu Stansted (z siedmiu do czterech tygodniowo).

Szczecin

Eurolot zmniejsza częstotliwość rejsów między Szczecinem a Krakowem. Loty z szczecińskiego portu lotniczego na południe Polski będą realizowane sześć razy w tygodniu.

W sezonie zimowym Ryanair skasuje połączenie ze Szczecina do Edynburga. Irlandzki przewoźnik niskokosztowy zmniejsza na zimę częstotliwość rejsów z szczecińskiego portu lotniczego do Dublina oraz Londynu Stansted. Ryanair będzie oferował dwa rejsy tygodniowo zamiast dotychczasowych trzech do Irlandii. Na podlondyńskie lotnisko Stansted będzie można polecieć trzy razy w tygodniu, obecnie loty na tej trasie realizowane są cztery razy w tygodniu.

Lublin

W połowie grudnia Ryanair uruchomi z Lublina dwie nowe trasy do Irlandii i Wielkiej Brytanii. Rejsy do Dublina wystartują 17 grudnia 2012 roku i będą obsługiwane dwa razy w tygodniu, we wtorki oraz czwartki. Dzień później, 18 grudnia 2012 roku, irlandzki przewoźnik uruchomi połączenie do Londynu Stansted. Loty na tej trasie będą realizowane trzy razy w tygodniu, w poniedziałki, środy oraz piątki.

Wizz Air uruchomi z Lublina dwa połączenia: do Londynu Luton oraz Oslo Torp. Rejsy z lubelskiego lotniska do Anglii zostaną uruchomione 18 grudnia 2012 roku i będą realizowane dwa razy w tygodniu. Loty do Norwegii wystartują również 18 grudnia 2012 roku, na lotnisko Torp będzie można polecieć dwa razy w tygodniu.

Zielona Góra

W Zielonej Górze jak zwykle bez zmian - zimą dalej polecimy liniami Sprint Air jedynie do Warszawy.


W sezonie zimowym uruchomionych zostanie 25 nowych połączeń, skasowanych lub zawieszonych na zimę zostanie 67 połączeń. Najwięcej nowych tras zyska port lotniczy w Modlinie, najwięcej straci Kraków.

Liderem pod względem liczby uruchamianych połączeń jest Ryanair. Zimą irlandzki przewoźnik niskokosztowy zaoferuje pasażerom loty na czternastu nowych trasach. Jego największy konkurent w tym segmencie, Wizz Air, nie stawia już na tak dynamiczny rozwój w Polsce - w nadchodzącym sezonie zimowym uruchomi tylko trzy połączenia. Na zimę Ryanair zawiesza lub kasuje 31 tras z polskich lotnisk, a Wizz Air rezygnuje z lotów na kolejnych 12 połączeniach.

Anna Żuchlińska
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
mietek 2012-11-02 14:50   
mietek - Profil mietek
No jest to zdecydowany plus;-) Chociaz znając polskie realia otworzą jedna bramkę i kolejka i tak będzie;(
gosc_d2f62 2012-11-02 11:21   
gosc_d2f62 - Profil gosc_d2f62
mietek: no to w Lublinie chociaz kolejek byc nie powinno !!
mietek 2012-10-30 09:57   
mietek - Profil mietek
No i pełna zgoda z Hungarusem;-)
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama