Katowice: 7% spadek we wrześniu

Anna Żuchlińska - Profil Anna Żuchlińska
01 października 2012 16:06
26 komentarzy
Reklama

We wrześniu w porcie lotniczym Katowice obsłużonych zostało 277 424 pasażerów. To o 6,8% mniej niż we wrześniu 2011 roku.Niewielki wzrost został zanotowany w ruchu regularnym - z połączeń przewoźników tradycyjnych oraz niskokosztowych, oferujących loty z Katowic, skorzystało 160 910 podróżnych. Stanowi to 1,6% wzrost w stosunku do września ubiegłego roku.W ruchu czarterowym obsłużono 115 578 podróżnych. To aż o 16,7% mniej niż we wrześniu 2011 roku.Od początku roku przez katowickie lotnisko przewinęło się już 2 080 183 pasażerów. To o ponad 40 tysięcy więcej niż w tym samym okresie w 2011 roku. W ruchu regularnym odnotowano 5% wzrost w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. W ruchu czarterowym zanotowano natomiast 3% spadek liczby odprawionych pasażerów. 

Anna Żuchlińska
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
marekg 2012-10-04 10:11   
marekg - Profil marekg
oj gosc_bbbbe, płyniesz i to równo...
Co z tego, że przyjemniej jest kupować w dużym sklepie gdzie niema tłoku skoro najprawdopodobniej ten sklep cienko przędzie? Zarówno ten sklep jak i port lotniczy są BIZNESEM a więc celem jaki przyświęca zarządcy/właścicielowi jest ZYSK.
Wracając na moment do tego sklepu to zauważ, że sklepy gdzie jest bardzo dużo klientów mogą dzięki temu oferować lepszy asortyment i w lepszych cenach. I to się sprawdza. Lotniska, które sporo zarabiają właśnie dzięki paxom są w stanie oferowac pasażerom inne udogodnienia, samodzielnie wprowadzać promocje itd.
Rola zarządy lotniska nie sprowadza się do czekania aż mu linia lotnicza zaoferuje otwarcie kierunku albo czekania na to co wprowadzi jaśnie wojewoda. I tak dalej i tak dalej. Oczywiście duża ilość pasażerów nie gwarantuje sukcesu ale jest warunkiem niezbędnym żeby go osiągnąć. Bez pasażerów port lotniczy zbankrutuje i tyle nawojowałeś. Jeśli dla ciebie argument o ilości pasażerów nie byłby istotny w strategii rozwoju własnej firmy to życzę powodzenia w interesach. Pomyśl o pracy na etacie lepiej.
Zgodzę się z tobą, że nie można mieć ciągle wzrostu ilości pasażerów na lotnisku, bo na to ma wpływ wiele różnych czynników, nie zawsze możliwych do przewidzenia (np. spadki w wyniku bankructwa linii lotniczej, masowego padania biur podróży itp itd) natomiast istotne jest aby zarządca lotniska elastycznie potrafił reagować na takie sytuacje i tak dostosowywał plan działania aby osiągnąć zakładany cel.
Twój argument o nabijaniu liczy paxów jest komplenie chybiony, dlaczego? bo oczywiście sama w sobie liczba paxów nie jest celem żadnego zarządcy a zyski z tego wynikajace. Jeśli lotnisko w jakiś sposób dopłaca linii lotniczej aby operowała z danego lotniska to znowu nie jest to żadna charytatywna działalność tylko rachunek ekonomiczny, który jest w dzisiejszych czasach number one. Czyli w ogólnym rozrachunku to się musi opłacać. A więc sztuczne naganianie poprzez kupowanie biletów przez lotnisko jest bez sensu.
PAX niestety ale jest najważniejszy, bo to jest lotnictwo komunikacyjne a więc do wożenia ludzi. Kto ma ich więcej, ten więcej zarabia. Duże lotniska zarabiają więcej, przyciągają więcej linii lotniczych. Co nie oznacza, że mniejsze sa skazane na niebyt. To od zarządcy lotniska zależy najwięcej a nie od decyzji jakichś tam urzędników niewiadomo gdzie. To nie jest gospodarka centralnie sterowana. Poza tym ruch lotniczy to nie tylko goście przylatujący do nas ale również my latający w drugą stronę.
PS. Piszemy Okęcie a nie Okencie.
spotter10 2012-10-04 09:48   
spotter10 - Profil spotter10
Wybierając sklep gdzie zrobię zakupy nie kieruję się tym ile osób tam chodzi, ale ile mają produktów i jakiej jakości. Niestety najczęściej tak bywa, że wiele osób myśli podobnie jak ja i przez to jest tam tłok. Analogicznie - lecisz z tego lotniska, które ma dla Ciebie ineteresujące kierunki i oferty. Wiele osób myśli podobnie - tworzą się tłumy. Ja wcale nie neguję innego zdania niż moje, ale staram się wytłumaczyć (pokazać wam) mój tok rozumowania. Bo twierdzenie jednego z gości, że "im mniej pasażerów tym lepiej, bo mniejszy tłok" jest błędne. Analogicznie wracając do sklepów - spytaj się swojej żony, matki, babci czy woli robić zakupy w mięsnym, gdzie są pustki jeżeli chodzi o kupujących zaś towary na pułkach średniej jakości, czy może w takim, gdzie są tłumy ale towar jest codziennie świeży? Bo ja wolę w tym drugim. Powyższy przykład pokazuje, że ludzie wolą chodzić tam, gdzie mają dobry towar i spory wybór! Analogicznie do lotnictwa - ludzie wybierają lotniska takie, z których jest ciekawa oferta! I dalsza część mojego toku rozumowania wyjaśniająca, dlaczego liczba pasażerów ma znaczenie dla okołolotniskowego biznesu. Czy jezeli byłbyś inwestorem i chciał wybudować stację paliw, to jaką byś wybrał lokalizację: przy mało ruchliwej lokalnej drodze, gdzie nie będziesz mieć tłoku na swojej stacji, czy może przy bardzo ruchliwej drodze krajowe, gdzie prawdopodobnie tłum będzie? To jest analogia która mam nadzieję jest zrozumiała. No i teraz przejdźmy do meritum, czyli jak liczba pax ma się do potencjalnych nowych kierunków. Jeżeli miałbyś linię lotniczą i chciałbyś owtierać nowe połączenia, to musisz zrobić ocenę opłacalności danego kierunku, tj. liczba potencjalnych pax i ich zasobność portfela (między innymi). Tylko żeby dokonać oceny konkretnego potencjalnego połączenia, musisz się zdecydować na jakąś trasę, czyli konkretny port lotniczy. A jak dokonasz wyboru? Co zwróci Twoją uwagę? Napewno wielkość portu i ilość odprawianych pax. Nie mówię, że to jest główny wyznacznik, ale w pierwszej kolejności przykuje twoą uwagę lotnisko w GDN niż w RZE. A dlaczego? Bo jest większe! Bo jeżeli jest lotnisko, które obsługuje sporą liczbę pax, może to oznaczać, że rynek cały czas jest nienasycony, że jest cały czas potencjał na nowe połaczenia i może świadczyć o zamożności nie tylko pasażera, ale tez regionu w którym to lotnisko się mieści. Bo skoro TYLE osób chce tam latać i lata, musi być coś, co ich przyciąga! I na koniec powtarzam jeszcze raz: NIE uważam, że liczba obsługiwanych pax jest JEDYNYM wyznacznikiem dla nowych połączeń, ale twierdzę, że NIE MOŻNA jej negować i twierdzić że nic nie znaczy!
gosc_bbbbe 2012-10-04 07:28   
gosc_bbbbe - Profil gosc_bbbbe
Do spotter10. Przeczytałem poniższe wpisy i nie wiem gdzie tutaj widzisz taką wielką bzdurę? Jak myślisz czy lepiej jest kupować w zatłoczonym sklepie gdzie się wszyscy przepychają czy tam gdzie jest luźno i komfortowo? Moim zdaniem ktoś wcale nie miał na mysli ograniczania ruchu pasażerskiego. Jest też ciekawy pogląd traktujący lotniska jako obiekty strategiczne co też ma jakieś uzasadnienie więc nie można wszystkich opinii różniących się od twojej negować. Z całym szacunkiem ale pax nie jest wyznacznikiem i gwarantem dobrego biznesu dla firm kooperujących z lotniskiem? Z mojego punktu widzenia jak bym miał robić interesy przy lotnisku to argument że przez dane lotnisko przewija się więcej ludzi niż przez inne lotnisko to jest żaden argument. Ale pewnie jako człowiek z branży masz tak "skażone" myślenie że nie potafisz postrzegać spraw z innej strony jak tylko przez pax. Nie da się mieć ciągłych wzrostów i jest to normalne. Jak ludzie będą mieli pieniądze to będą latali na wakacje i jak ktoś już napisał jak władze województwa przygotują odpowiednie atrakcjie turystyczne to będą tutaj ludzie przylatywali. Logicznie myśląc i patrząc przez twój tok myślenia to nowe połączenia powinno mieć tylko lotnisko Okencie bo ma największy pax. Trochę pogdybam. Jeśli wszystkie lotniska mają takie parcie na tą liczbę pasażerów to może same kupują bilety lub dopłacają do biletów albo wogóle może płacą przewoźnikom. No jeśli założyć że tak to wygląda bo przecież pax jest najważniejszy to są sztucznie utrzymywane wzrosty nie mające wogóle odzwierciedlenia w potencjale lotnisk. A z drugiej strony patrząc co się wyrabia w Gdańsku to to moje gdybanie wcale nie jest takie nierealne. Jeśli by to była prawda to te liczby można sobie wrzucić do kosza bo są bez wartości.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama