Airbus: Kolejna edycja "Fly Your Ideas"

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
30 września 2012 17:23
Reklama

Konkurs Airbusa "Pomysły z polotem" ("Fly Your Ideas") promuje innowacyjność wśród studentów. Zwycięzcy otrzymają w nagrodę 30 tys. euro oraz odbędą staż wraz z największymi innowatorami Airbusa.

Ideą konkursu Airbusa "Pomysły z polotem" ("Fly Your Ideas") – organizowanego co dwa lata pod egidą UNESCO – jest opracowywanie przez studentów na całym świecie nowych koncepcji i pomysłów na bardziej ekologiczny przemysł lotniczy. W tym roku wygrana w konkursie oznacza nie tylko nagrodę pieniężną w wysokości 30 tys. euro. Zwycięska drużyna spotka się z ekspertami z Komórki Innowacyjnej (Innovation Cell) Airbusa, którzy przez tydzień będą uczyć studentów, na czym polega innowacyjność w branży lotniczej. Jeszcze do końca listopada trwa etap zgłaszania drużyn do konkursu.

- Konkurs Fly Your Ideas to niepowtarzalna okazja dla studentów, by kształtować ekologiczną przyszłość branży lotniczej - powiedział z kolei Charles Champion, wiceprezes firmy Airbus ds. inżynierii i projektowania, patron konkursu.Innowacyjność jest podstawowym elementem wizji Airbusa, nakreślającej przyszłość lotnictwa cywilnego. Konkurs umożliwia Airbusowi kontakt z uniwersytetami na całym świecie oraz ze studentami wszystkich dyscyplin i podzielenie się doświadczeniami i poglądami na temat nowych, bardziej ekologicznych technologii lotniczych opracowywanych przez lidera branży.

- Celem konkursu jest zachęcenie młodych ludzi na świecie do tworzenia innowacyjnych pomysłów na ekologiczne podróżowanie samolotem i realizowanie idei zrównoważonego rozwoju. Konkurs pozwala także firmie Airbus na nawiązanie kontaktu ze studentami i zespołami badawczymi w celu oceny nowych możliwości w zakresie badań i technologii, które z kolei zaspokoją rosnące zapotrzebowanie na usługi transportu lotniczego przy ograniczeniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne - dodał Champion.

W tym roku wszelkie prawa do projektów i elementów kreatywnych drużyn uczestniczących w konkursie będą należeć do autorów projektów, dzięki czemu sami będą mogli podjąć decyzję o dalszych pracach i realizacji projektu, jeśli zdecydują się rozwinąć zgłoszone do konkursu koncepcje.

Entuzjazm dla konkursu "Pomysły z polotem" na całym świecie rośnie: do udziału w edycji w 2013 r. zgłosiło się już 111 zespołów z 55 krajów – a termin nadsyłania zgłoszeń upływa dopiero za dwa miesiące.

Zespoły, które chcą zakwalifikować się do kolejnego etapu konkursu, muszą zgłosić swój pomysł za pośrednictwem strony internetowej konkursu do 7 grudnia 2012 r.

"Pomysły z polotem" są częścią pionierskiej inicjatywy producenta samolotów o nazwie "Przyszłość według Airbusa" – wizji ekologicznych podróży lotniczych po roku 2050.

Tematyka konkursu skupia się wokół zagadnień:
 • Energia,
 • Wydajność,
 • Zrównoważony rozwój,
 • Wzrost ruchu lotniczego,
 • Obsługa pasażera,
 • Działalność przyjazna dla społeczności lokalnych.
Obszary te zostały zidentyfikowane przez Airbusa jako sześć najważniejszych wyzwań XXI wieku dla ekologicznej branży lotniczej.

Informacje dodatkowe oraz kalendarz konkursu:
 • Rejestracja projektów konkursowych – do 30 listopada 2012
 • Runda I – 3 września 2012 do 7 grudnia 2012 (jednostronicowa propozycja)
 • Runda II – styczeń – kwiecień 2013 (100 wybranych zespołów ma przedstawić raport na 5000 słów oraz krótki film video)
 • Runda III – maj – czerwiec 2013 (5 wybranych zespołów prezentuje koncepcje przed jury składającemu się z ekspertów Airbusa i branży lotniczej)
 • Finał i ceremonia wręczenia nagród– czerwiec 2013
Konkurs "Pomysły z polotem" 2011:
 • 2,260 studentów z 75 krajów, 84 zespoły wybrane do Rundy II, 5 finalistów
 • Zwycięzcy edycji 2011: W konkursie wygrał zespół "Na skrzydłach feniksa" (Team Wings of Phoenix) z chińskiego Uniwersytetu Aeronautyki i Astronautyki w Nanjing koncepcją naziemnego systemu generowania energii wiatrowej wykorzystującej ruch powietrza wytwarzany przez samoloty podczas startu i lądowania
 • Zwycięzcy edycji 2009: Międzynarodowy zespół z Uniwersytetu Queensland w Australii przedstawił nowatorski projekt wykorzystania jednej tylko rośliny - rącznika pospolitego w wysokiej jakości materiałach kompozytowych stosowanych do produkcji kabin samolotów.
Fot. Airbus Media
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama