×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Finnair wybrał silniki dla nowych A321Dziś (25.09) Finnair wybrał firmę IAE International Aero Engines AG jako nowego dostawcę silników do pięciu nowych samolotów Airbus A321. Pierwsze maszyny pojawią się we flocie przewoźnika we wrześniu 2013 roku. Dzięki silnikom IAE V2533-A5, Finnair zaoszczędzi około 300 ton paliwa rocznie na każdym samolocie. To z kolei zapewni znaczącą przewagę nad konkurencją. Silniki spełniają również wymogi dotyczące emisji hałasu wprowadzone przez ICAO i Unię Europejską.

- Silniki IAE w tych samolotach pozwolą nam poprawić komfort podróży, a także zaoszczędzić paliwo jednocześnie zmniejszając emisję dwutlenku węgla. Nowe silniki pozwolą nam utrzymać się na wymagającym, europejskim rynku lotniczym, zarówno rejsów regularnych, jak i czarterowych - powiedział Ville Iho, wiceprezes Finnaira ds. operacyjnych.

Warto dodać, że wszystkie maszyny będą wyposażone w końcówki skrzydeł typu sharklet, które zmniejszą zużycie paliwa o 3,5% i pozwolą na zwiększenie maksymalnej masy startowej o 500 kg. Wygięte końcówki skrzydeł mają też wyciszyć samolot. Linia Finnair będzie pierwszym przewoźnikiem na świecie, która otrzyma Airbusy A321 z sharkletami.W czerwcu 2010 roku linie Finnair ogłosiły zamówienie na pięć samolotów Airbus A321, które zastąpią obecnie używane cztery Boeingi 757-200. Nowe modele A321 będą cichsze i wygodniejsze dla pasażerów, a ich wydajność wzrośnie o około 5 procent. Wymiana pozwoli również na uzyskanie większej elastyczności operacyjnej między lotami rejsowymi i czarterowymi, co spowoduje wydajniejszą eksploatację samolotów i zredukuje zużycie paliwa w przeliczeniu na jednego pasażera.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że zostaliśmy wybrani przez Finnair. V2500 SelectOne™ został wprowadzony z myślą o takich klientach jak Finnair. Ulepszenie w silniku V2500 poprawiło spalanie paliwa, obniżając emisję CO2 co pozwoli naszemu klientowi na zwiększenie potencjalnych oszczędności. Jest to również najcichszy silnik w tym sektorze, z progami poniżej standardu "Chapter 4", co może spowodować niższe opłaty lotnicze na lotniskach z niską tolerancją dla hałasu - powiedział Jon Beatty, prezes IAE.

Piotr Bożyk
Fot. Airbus Mediagość_65ac2 - Profil
gość_65ac2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie