×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Air Asia blisko zamówienia 100 A320Podczas specjalnej konferencji prasowej Tony Fernandes, prezes grupy Air Asia, potwierdził, że przewoźnik planuje zakup do 100 Airbusów A320. Ostateczna decyzja zostanie podjęta podczas posiedzenie rady nadzorczej za około dwa tygodnie.

Przewoźnik planuje zamówić Airbusy A320 oraz kilkanaście modeli A320neo. Wszystkie maszyny będą wyposażone w końcówki skrzydeł typu sharklet. Airbus wylicza, że montaż sharkletów zmniejszy zużycie paliwa o 3,5% i pozwoli na zwiększenie maksymalnej masy startowej o 500 kg. Wygięte końcówki skrzydeł mają też wyciszyć samolot.Wcześniej informowaliśmy, że przewoźnik planował zakup 100 samolotów CSeries CS300. Jednak ostatnie zabiegi Airbusa m.in. ogłoszenie linii Air Asia jako pierwszego operatora Airbusów A320 z sharkletami sugerują, że linia prawdopodobnie zrezygnowała z tych planów na rzecz kolejnego zamówienia maszyn z rodziny A320.

O maszynach CSeries w nieco chłodniejszym tonie wypowiadał się wtedy czołowy przedstawiciel zarządu Airbusa.

- Nie jestem w stanie określić ani wyobrazić sobie w jaki sposób samolot CSeries będzie ekonomicznie pasował do obecnej i przyszłej floty A320neo linii AirAsia - powiedział John Leahy, wiceprezes Airbusa ds. sprzedaży.

Jak wiemy nic w biznesie nie ma za darmo dlatego niemal pewne jest to, że przewoźnik w zamian za pozostanie wiernym Airbusowi, zrezygnuje z zakupu CS300 i jako pierwszy wypróbuje sharklety.

Warto dodać, że pierwszy operatorem A320 z sharkletami miał być samolot dla linii Air New Zealand o czym informowaliśmy w naszym artykule "Pierwszy seryjny A320 z sharkletami".W skład grupy Air Asia wchodzi sześć spółek: Air Asia (AK), Air Asia X (D7). Thai Air Asia (FD), Indonesia Air Asia (QZ), Air Asia Philippines (PQ) oraz Air Asia Japan (JW). Flota całej grupy składa się ze 100 samolotów Airbus A320 oraz 9 maszyn A330-300 i dwóch A340-300 (Air Asia X). W tym roku do przewoźników trafi jeszcze 12 maszyn A320 oraz trzy A330.

Linia Air Asia posiada zamówionych ponad 300 maszyn: 220 Airbusów A320, 70 A320neo, 12 A330-300.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożykgość_5bab6 - Profil
gość_5bab6
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie