Sinopec i Airbus razem dla biopaliw

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
24 września 2012 20:08
Reklama

Jedno z największych chińskich przedsiębiorstw branży energetycznej - China Petroleum and Chemical Corporation (Sinopec) i Airbus opracowują i promują produkcję odnawialnego paliwa lotniczego do stałego użytku komercyjnego.

Sinopec jest partnerem prawnym pomagającym rządowi Chińskiej Republiki Ludowej w opracowaniu chińskiego certyfikatu zdatności do lotu dla alternatywnych paliw lotniczych wytwarzanych z uprawianych w tym kraju surowców.

Certyfikowane paliwo, znane jako "biopaliwo do silników odrzutowych nr 1" będzie produkowane przez Sinopec przy zastosowaniu własnej technologii w nowo wybudowanej rafinerii w Hangzhou (w pobliżu Szanghaju). Rafineria jest jedną z niewielu na świecie , które mają zdolność produkowania na wielką skalę paliwa lotniczego z biomasy.

Airbus wspiera opracowanie chińskich standardów dzięki wiedzy i doświadczeniu zdobytemu w trakcie poprzednich procesów certyfikacyjnych realizowanych przez organizacje zajmujące się normami paliwowymi w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych oraz w wyborze ekologicznych surowców.

- Biopaliwo do silników odrzutowych staje się coraz ważniejsze w lotnictwie i na rynku energetycznym. Pozwoli ono na zrównoważony rozwój branży lotniczej i zaspokoi rosnące zapotrzebowanie na paliwo. Sinopec opracował własną technologię produkcji paliwa lotniczego z biomasy i przerobionego oleju i wyprodukował już paliwo lotnicze spełniające standardy międzynarodowe. Sinopec pomaga CAAC (władzom lotniczym Chin) w procesie certyfikacji zdatności do lotu i jest dumny ze współpracy z Airbusem i innymi partnerami w promowaniu alternatywnych paliw lotniczych - powiedział DAI Houliang, wiceprezes Sinopec.

Oprócz certyfikacji paliwa, partnerzy opracowują także łańcuch wartości dla paliwa alternatywnego w Chinach, w celu przyspieszenia jego komercjalizacji i będą używać 100 procent krajowych zasobów i zdolności do rafinacji.

- Biopaliwa są kluczowym elementem strategii, spełniającej ambitne cele, jakie stawia sobie transport lotniczy w zakresie emisji CO2. Praca z naszymi chińskimi partnerami nad ustanowieniem całkowicie chińskiego łańcucha wartości jest dla nas wyróżnieniem - powiedział Laurence Barron, prezes spółki Airbus China.

Obecnie Airbus wspiera łańcuchy wartości dla paliwa alternatywnego w Australii, Ameryce Łacińskiej, Europie i na Bliskim Wschodzie.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama