PE chce więcej praw dla pasażerów

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
23 września 2012 19:35
16 komentarzy
Reklama

Europosłowie z Komisji Transportu i Turystyki apelują o stosowanie takich samych praw pasażerów dla wszystkich podróżnych, niezależnie od sposobu transportu. W przyjętym dokumencie znalazło się wezwanie skierowane do Komisji Europejskiej, by ta zapewniła wszystkim pasażerom równy i bezproblemowy dostęp do informacji oraz pomoc w przypadku zakłóceń w trakcie podróży. Europosłowie wezwali także do ułatwienia dostępu dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Georges Bach, europoseł z Luksemburga, który był inicjatorem raportu, podkreślił potrzebę lepszej pomocy dla pasażerów linii lotniczych, którzy utknęli na lotniskach. Według jego pomysłu wszyscy przewoźnicy latający do danego portu lotniczego mieliby obowiązek utrzymywania własnego punktu informacji i pomocy.
Bach postuluje także, by personel przewoźnika na każdym lotnisku miał uprawnienia do natychmiastowej zmiany planu podróży, zwrotu kosztów oraz wypłaty odszkodowania. Europoseł z Luksemburga, reprezentujący partię centrową, chce również wprowadzenie jednolitego, wielojęzycznego formularza, na którym pasażerowie mogliby składać wnioski o odszkodowanie.
Europosłowie wezwali również Komisję Europejską, by ta dokładnie sprecyzowała, co stanowi "nadzwyczajne okoliczności" zwalniające przewoźników z niektórych obowiązków wobec pasażerów. W przyjętym niemal jednogłośnie raporcie znalazła się również prośba pod adresem KE, by wprowadzić kary dla przewoźników, którzy stosują nieuczciwe praktyki w trakcie internetowej sprzedaży biletów. Według europosłów obejmuje to np. niepodawanie pełnej ceny biletu na początku procesu rezerwacji, ale również doliczanie "opłaty za płatność".

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
michalb 2012-09-26 12:57   
michalb - Profil michalb
john45 jakakolwiek dyskusja z Toba mija się z cele jeżeli Ty nie umiesz uszanować innych, to świadczy tylko o Tobie i Twym chamskim. Ja raczej **** bym nazwał osobę które ja zadufana w sobie.Moze warto spojrzeć w lusterko ? Komentarz moderatora: Panowie, trochę wzajemnego szacunku przyda się. Każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów z zachowaniem norm wypowiedzi.
gosc_25b68 2012-09-25 10:54   
gosc_25b68 - Profil gosc_25b68
john:najdroższy, podatki w paliwie to owszem ale w EN95, a w kerozynie lotniczej wygląda to zupełnie inaczej
john45 2012-09-25 10:11   
john45 - Profil john45
a czy szanowny gość nie wiem dlaczego świniowozy latają do PL czy innych krajów ? , ponieważ są dofinansowowane (raptem po kilka tras byłyby opłacalna) ....jest to taka unijna legalna łapówka za pieniadze podatników.... poza tym co innego to brak wolnego rynku (regulacje) a kolejne przepisy nakładane na przewoźnikow..... dlaczego bilety sa takie drogie ? ANo dlatego, ze 70-80% to cena paliwa, w ktrej wsklad wchodz drugie tyle PODATKÓW.... ~michalbie: poczytaj lepiej czym była ideologia komunistyczna..... najgorsze jest to że już komunistów nie możemy nazwać komuchami ......
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama