Bruksela promuje rozwój transportu

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
22 września 2012 14:58
4 komentarze
Reklama

Komisja Europejska ogłosiła wczoraj (21.09) start nowej inicjatywy, której celem jest promocja badań nad rozwojem transportu. Wspierane przez Brukselę innowacje mają na celu wdrożenie bardziej ekologicznego, tańszego i lepiej skoordynowanego transportu w Unii Europejskiej.
- Transport jest niezbędny dla europejskiej gospodarki. Jeśli nie zainwestujemy więcej w badania i innowacje, europejska pozycja lidera będzie zagrożona. Stracą Europejczycy, którym trudniej będzie podróżować, wzrosną także ceny dóbr, co będzie miało bezpośrednie przełożenie na konkurencyjność Unii Europejskiej - powiedział Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za transport.
W dzisiejszym komunikacie Komisja Europejska wylicza dziesięć celów, dla których zostaną stworzone specjalne "mapy drogowe", czyli plany ich osiągnięcia. To m.in. rozwój wydajnych, bezpiecznych i ekologicznych samochodów, samolotów, statków oraz pociągów, stworzenie paneuropejskiej sieci dystrybucji paliw alternatywnych oraz ekologicznej, wymagającej minimalnych nakładów na utrzymanie i odpornej na zmienne warunki pogodowe infrastruktury.
Program KE będzie finansowy za pomocą instrumentu Horizon 2020, w ramach którego 6,8 mld euro przeznaczono na rozwój transportu, mechanizmu Connecting Europe Facility (CEF), który dysponuje prawie 32 mld euro na rozwój transportu (w tym 10 mld euro przeznaczone wyłącznie dla nowych państw członkowskich) oraz mechanizmu wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
krzysiekl 2012-09-24 09:01   
krzysiekl - Profil krzysiekl
Chciałbym choć porządne koleje niskiej (Takiej do 160km/h) prędkości bo teraz mamy może z dwie linie w stanie przeciętnym (a i tak w remoncie od zawsze) a poza tym katastrofa i pociągi jadące 40km/h na magistralach (Kraków - Katowice żeby nie szukać daleko, może ktoś pomyśli o połączeniu lotniczym Balice - Muchowiec:P no ale jest...UniBus)
spotter10 2012-09-24 08:28   
spotter10 - Profil spotter10
Marzenia... niestety, ale polska megalomania i chęć posiadania lotniska w każdym mieście nie pozwoli na rozwój takiego scenariusza. Szybkie koleje w Polsce? Nie prędko! Niestety, ale w Polsce brakuje człowieka ze spójną wizją, którą można by nakreślić i powoli do tego dążyć. Niestety co wybory, to zmiana ludzi a zatem i zmiana koncepcji, bo w końcu kto będzie realizował plan poprzednika? W końcu te poprzednie plany są zawsze złe!
gosc_b5449 2012-09-24 00:26   
gosc_b5449 - Profil gosc_b5449
gosc_bff5d: oczywiście, masz absolutną rację, to jest właśnie przyszłość transportu, a nie liczenie na połączenia lotnicze 4 x dziennie Kielce - Zielona Góra.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama