Prywatyzacja LOT-u zawieszona?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
19 września 2012 09:51
11 komentarzy
Reklama

Plany prywatyzacji LOT-u zostały wstrzymane - informuje agencja informacyjna Newseria. Tym doniesieniom zaprzecza przewoźnik.

- Dzisiaj jest trudno mówić o potencjalnym przejmującym nasze udziały w LOT - mówi Rafał Baniak, wiceminister skarbu państwa, cytowany przez Newserię. - Ja bym raczej mówił o czasie oczekiwania, który musimy wykorzystać na pełną restrukturyzację naszego przewoznika.

Ministerstwo chce wrócić do planów sprzedaży LOT-u, gdy poprawi się ogólna sytuacja ekonomiczna na globalnych rynkach. Skarb Państwa jest właścicielem ok. 68% udziałów w narodowym przewoźniku. Reszta należy do państwowego Towarzystwa Finansowego Silesia (ok. 25%) oraz pracowników (niecałe 7%).

- W tym roku upadło 11 europejskich linii lotniczych. Europejscy przewoźnicy mogą stracić ponad 1 mld euro - mówi Baniak, tłumacząc niechęć inwestorów do zakupu przewoźników lotniczych.Prywatyzacja LOT-u to niekończący się temat. Wiosną tego roku wydawało się, że sukces jest bliski, bo o zainteresowaniu kupnem polskich linii mówił prezes Turkish Airlines. W czerwcu turecka linia wycofała się jednak z transakcji. Oficjalnym powodem były unijne przepisy, które zabraniają pozawspólnotowym inwestorom przejmowania większościowych pakietów akcji w liniach lotniczych.

Wiceminister Baniak uspokaja jednak, że pomimo wstrzymania prywatyzacji LOT-u restrukturyzacja w firmie będzie kontynuowana. Jej elementem jest sprzedaż niestrategicznych aktywów przewoźnika, m.in. udziałów w Eurolocie oraz Casinos Poland. Baniak nie wyklucza, że niecałe 40% akcji Eurolotu, które obecnie należą do LOT-u, mogą zostać kupione przez państwową Agencję Rozwoju Przemysłu.

- Nie dopuszczam do takiej dyskusji, żeby LOT miał upaść. Pracujemy nad rozwojem spółki. Przypomnę, że na koniec roku będzie w Polsce pierwszy Boeing 787 - mówi Baniak. LOT otrzyma pierwszego Dreamlinera 15 listopada. Samolot najpierw trafi na trasy europejskiej z powodów promocyjno-szkoleniowych, a od połowy stycznia będzie obsługiwał rejsy do Chicago. Przewoźnik szacuje, że z uwagi na wdrożenie Boeingów 787 i inne zmiany we flocie jego przychody wzrosną o 20%.

Dominik Sipiński
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_2f25d 2012-09-22 05:24   
gosc_2f25d - Profil gosc_2f25d
Nie wyobrażam sobie prywatyzacji LOTu z paru podstawowych powodów. 1. Jak wejdzie inwestor to zaraz zredukuje zatrudnienie w administracji. A gdzie podzieją się te wszystkie ciocie, kuzynki, szwagierki i inne specjalistki od parzenia kawy?
2.Do prowadzenia firmy lotniczej potrzeba wykwalifikowanej kadry, a w LOT mamy w tej chwili zlepek popleczników politycznych. Wniosek: do wymiany.
3.Zadłużenie LOTu jest na takim poziomie, że każdy normalny inwestor ucieknie po pierwszym audycie w księgowości. Inwestorom trzeba przedstawić realne wyniki finansowe z działalności lotniczej a nie ze sprzedaży majątku firmy.
4.LOT jako jedyna firma na świecie posiada najwyższy współczynnik związków zawodowych na ilość samolotów. Na jeden związek zawodowy przypada 2,5 samolotu.
5.Wykup akcji państwowego przedsiębiorstwa przez inne państwowe przedsiębiorstwo to przekładanie pieniędzy z kieszeni do kieszeni, a KE pochwali to tak samo jak pochwaliła Malev.
Chyba niewiele osób zdaje sobie sprawę, że LOT jako firma Skarbu Państwa jest własnością podatników i w razie upadłości zapłacimy za jej długi my!
gosc_4f0b3 2012-09-20 17:41   
gosc_4f0b3 - Profil gosc_4f0b3
jak najszybciej sprywatyzować pokomunistyczny skansen , przecież przejedzą to w parę lat i nic nie będzie
krzysiekl 2012-09-20 15:05   
krzysiekl - Profil krzysiekl
Eurolot niech przede wszystkim zacznie latać według rozkładu....
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama