×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


VATSIM: LOT Virtual ma 5 lat


VATSIM czyli społeczność wirtualnych pilotów i kontrolerów lotu ma w Polsce szeroką rzeszę fanów. W dużym uproszczeniu to odzwierciedlenie rzeczywistego ruchu lotniczego w świecie wirtualnym. W Polsce istnieje kilkanaście wirtualnych linii lotniczych, które mają swój rzeczywisty odpowiednik. Wśród nich jest działający od 5 lat LOT Virtual – Polskie Virtualne Linie Lotnicze LOT, które posiadają oficjalną zgodę używania znaku firmowego i wykonują loty zgodnie z połączeniami rzeczywistej siatki lotów.   


Wichita Tower: "Affirmative, WestWind 6439. Taxi into position. Cleared for immediate takeoff. Fly Runway 1 on the left-hand side. Climb and maintain 5,000 feet, then as filed. Good day"  - jedna z pierwszych informacji jaka pojawiła się w wirtualnej sieci lotów symulowanych.
                            
Założyciel VATSIM  (po lewej)

Harv Stein,  66-letni emerytowany pilot  postanawia założyć organizację zrzeszającą  wirtualnych pilotów i kontrolerów na całym świecie dziś znaną jako VATSIM, a która zrodziła się z rozpadu kontrolerów ruchu lotniczego SATCO. 12 lipca 2001 oficjalnie zostaje ogłoszony jako dzień powstania organizacji. VATSIM trzymając się swojej reguły "czym bardziej realnie, tym lepiej" oddaje do dyspozycji potężną bazę materiałów i aplikacji do szkolenia i uzyskania odpowiedniego poziomu wiedzy i umiejętności jaki jest wymagany w celu wykonywania wirtualnych lotów IFR (wg przyrządów) i VFR (z widocznością). Dopuszczeni użytkownicy mają na celu utrzymania wysokiego poziomu procedur dotyczących rzeczywistych sytuacji lotniczych, w tym realistyczne proceduralne standardy i frazeologię radiową. VATSIM szybko zostało zauważone w świecie miedzy innymi przez Wall Street Journal, które zamieściło informację na pierwszych stronach i uznało jako największa sieć symulowania lotów online gdzie już w 2009 roku było zarejestrowanych 209 tys. użytkowników.

Organizacja osiągnęła znakomitość ze względu na swój bardzo wysoki poziom udziału i realizmu co doprowadziło do wprowadzenia wielu projektów badawczych sfinansowanych przez Federal Aviation Administration.Od połowy 1990 roku ewolucja Internetu i współczesne symulatory lotu pozwoliły użytkownikom latać razem używając opcję multiplayer symulatorów. W 1997 pierwsza wersja SquawkBox została stworzona przez Jasona Grooms, a późniejsze wersje rozwinęły się przez Joe Jurecka jako urządzenie dodatkowe dla Microsoft Flight Symulator  95, uwydatniając nieodłączne multiplayer jako cechy pozwalające ogromnym ilościom virtualnych pilotów łączyć z siecią na całym świecie. System również pozwolił po raz pierwszy lecieć zgodnie z rzeczywistymi warunkami pogodowymi, które zmieniły zupełnie symulację, która coraz mniej była traktowana jako zabawa a bardziej jako pasja.


                                              
Dziś codziennie loguje się w sieci VATSIM ponad 500 pilotów i kontrolerów lotu ATC. Praktycznie w każdej szerokości geograficznej można napotkać kilkanaście maszyn pod wirtualnym niebem oraz wiele obszarów kontrolowanych przez poszczególne jednostki ATC (Delivery, Ground, Tower, Approach czy Radar) gdzie każda z nich wykonuje swoje obowiązki zgodne z tymi w rzeczywistości. Krótko mówiąc – nic bez zgody kontrolera.W tym roku LOT Virtual obchodzić będzie piątą rocznicę istnienia i z tej okazji organizuje imprezę, w której będą również brać udział zgłoszeni i zaproszeni goście z innych linii w kraju i za granicą. Głównym punktem imprezy będzie przelot kilkunastu maszyn na określonej trasie (EDDM Monachium – EPWA Warszawa) przy pełnej obsadzie kontroli ATC, która również została zaproszona z tej okazji na odpowiednich stanowiskach. Wszystko oczywiście online. Każdy pilot VATSIM jeśli nawet nie będzie brał udziału to będzie mógł przyglądać się i nasłuchiwać całość przebiegu ceremonii.         


                    
LOT Virtual spodziewa się sporego udziału zaprzyjaźnionych linii lotniczych oraz prywatnych przewoźników. Łatwo można sobie wyobrazić ile pracy będą miały sekcje ATC w Monachium i na Okęciu.  

Oby tylko pogoda dopisała... 

Jacek Obrycki

gość_16bfa - Profil
gość_16bfa
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie