VATSIM: LOT Virtual ma 5 lat

Paweł Cybulak - Profil Paweł Cybulak
25 września 2012 14:41
3 komentarze
Reklama

VATSIM czyli społeczność wirtualnych pilotów i kontrolerów lotu ma w Polsce szeroką rzeszę fanów. W dużym uproszczeniu to odzwierciedlenie rzeczywistego ruchu lotniczego w świecie wirtualnym. W Polsce istnieje kilkanaście wirtualnych linii lotniczych, które mają swój rzeczywisty odpowiednik. Wśród nich jest działający od 5 lat LOT Virtual – Polskie Virtualne Linie Lotnicze LOT, które posiadają oficjalną zgodę używania znaku firmowego i wykonują loty zgodnie z połączeniami rzeczywistej siatki lotów.


Wichita Tower: "Affirmative, WestWind 6439. Taxi into position. Cleared for immediate takeoff. Fly Runway 1 on the left-hand side. Climb and maintain 5,000 feet, then as filed. Good day" - jedna z pierwszych informacji jaka pojawiła się w wirtualnej sieci lotów symulowanych.
Założyciel VATSIM (po lewej)

Harv Stein, 66-letni emerytowany pilot postanawia założyć organizację zrzeszającą wirtualnych pilotów i kontrolerów na całym świecie dziś znaną jako VATSIM, a która zrodziła się z rozpadu kontrolerów ruchu lotniczego SATCO. 12 lipca 2001 oficjalnie zostaje ogłoszony jako dzień powstania organizacji.VATSIM trzymając się swojej reguły "czym bardziej realnie, tym lepiej" oddaje do dyspozycji potężną bazę materiałów i aplikacji do szkolenia i uzyskania odpowiedniego poziomu wiedzy i umiejętności jaki jest wymagany w celu wykonywania wirtualnych lotów IFR (wg przyrządów) i VFR (z widocznością). Dopuszczeni użytkownicy mają na celu utrzymania wysokiego poziomu procedur dotyczących rzeczywistych sytuacji lotniczych, w tym realistyczne proceduralne standardy i frazeologię radiową. VATSIM szybko zostało zauważone w świecie miedzy innymi przez Wall Street Journal, które zamieściło informację na pierwszych stronach i uznało jako największa sieć symulowania lotów online gdzie już w 2009 roku było zarejestrowanych 209 tys. użytkowników.

Organizacja osiągnęła znakomitość ze względu na swój bardzo wysoki poziom udziału i realizmu co doprowadziło do wprowadzenia wielu projektów badawczych sfinansowanych przez Federal Aviation Administration.Od połowy 1990 roku ewolucja Internetu i współczesne symulatory lotu pozwoliły użytkownikom latać razem używając opcję multiplayer symulatorów. W 1997 pierwsza wersja SquawkBox została stworzona przez Jasona Grooms, a późniejsze wersje rozwinęły się przez Joe Jurecka jako urządzenie dodatkowe dla Microsoft Flight Symulator 95, uwydatniając nieodłączne multiplayer jako cechy pozwalające ogromnym ilościom virtualnych pilotów łączyć z siecią na całym świecie. System również pozwolił po raz pierwszy lecieć zgodnie z rzeczywistymi warunkami pogodowymi, które zmieniły zupełnie symulację, która coraz mniej była traktowana jako zabawa a bardziej jako pasja.


Dziś codziennie loguje się w sieci VATSIM ponad 500 pilotów i kontrolerów lotu ATC. Praktycznie w każdej szerokości geograficznej można napotkać kilkanaście maszyn pod wirtualnym niebem oraz wiele obszarów kontrolowanych przez poszczególne jednostki ATC (Delivery, Ground, Tower, Approach czy Radar) gdzie każda z nich wykonuje swoje obowiązki zgodne z tymi w rzeczywistości. Krótko mówiąc – nic bez zgody kontrolera.W tym roku LOT Virtual obchodzić będzie piątą rocznicę istnienia i z tej okazji organizuje imprezę, w której będą również brać udział zgłoszeni i zaproszeni goście z innych linii w kraju i za granicą. Głównym punktem imprezy będzie przelot kilkunastu maszyn na określonej trasie (EDDM Monachium – EPWA Warszawa) przy pełnej obsadzie kontroli ATC, która również została zaproszona z tej okazji na odpowiednich stanowiskach. Wszystko oczywiście online. Każdy pilot VATSIM jeśli nawet nie będzie brał udziału to będzie mógł przyglądać się i nasłuchiwać całość przebiegu ceremonii.


LOT Virtual spodziewa się sporego udziału zaprzyjaźnionych linii lotniczych oraz prywatnych przewoźników. Łatwo można sobie wyobrazić ile pracy będą miały sekcje ATC w Monachium i na Okęciu.

Oby tylko pogoda dopisała...

Jacek Obrycki


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gosc_0610f 2012-09-29 18:12   
gosc_0610f - Profil gosc_0610f
Dobry artykuł, sam też na pewno się pojawię na evencie.
gosc_99bb9 2012-09-25 19:58   
gosc_99bb9 - Profil gosc_99bb9
a lotvirtual.pl jest niby nie prawdziwy?
gosc_a7558 2012-09-25 18:49   
gosc_a7558 - Profil gosc_a7558
chyba zapomnieliscie o LOTva.org to jest prawdziy LOT VIRTUAL
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama