×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


NTSB: Inspekcje silników GEnx-1B/2BProblemy techniczne jednego z Boeingów 747-8F linii Air Bridge Cargo skłoniły amerykańską Narodową Radę Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) do zalecania inspekcji silników General Electric (model GEnx-1B/2B). Napędzają one Boeingi 787-8 oraz 747-8I/-8F.

11 września br. Boeing 747-8F linii Air Bridge Cargo (VQ-BLR) 20 minut po starcie zawrócił z powrotem na lotnisko w Szanghaju. Powodem takiej decyzji kapitana były właśnie problemy z jednym z silników GEnx.

Wcześniejsze problemy z konkretnymi silnikami GE, wnikliwa ich analiza oraz ostatnie zdarzenie z ich udziałem skłoniły NTSB do wystąpienia do FAA o wytyczne w sprawie sprawdzenia wszystkich jednostek napędowych tego typu stosowanych w Boeingach, a co za tym idzie uziemienie również części maszyn.


Silnik General Electric GEnx-2B w Boeingu 747-8

W silniki GEnx są wyposażone Boeingi 787 linii JAL, Ethiopian oraz Air India, a także wszystkie Boeingi 747-8 w wersji cargo i pasażerskiej. Do tej pory za pomocą ultradźwięków zostały sprawdzone wszystkie silniki Dreamlinerów, w szczególności okolice głównego wału napędowego. W najbliższym czasie podobne kontrole czekają także wszystkie jednostki napędowe B747-8.Według ekspertów branży lotniczej pewne jest to, że dwaj giganci silnikowi, Rolls-Royce oraz General Electric, zwyczajnie nie przyłożyli się do swoich najnowszych produktów. Silniki GEnx przez ostatnie sześć tygodni miały trzy poważne usterki. Jednostki napędowe ze stajni brytyjskiego Rolls-Royce'a Trent 900 (A380) oraz Trent 1000 (787) w ostatnich miesiącach również zaliczyły poważne wpadki techniczne. Informacje te są o tyle niepokojące, że już niebawem Polskie Linie Lotnicze LOT staną się użytkownikiem B787 z silnikami RR Trent 1000. Pozostaje nadzieja, że do tego czasu producent wyeliminuje wszystkie występujące usterki w tych silnikach.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożykgość_799b3 - Profil
gość_799b3
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie