×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Katowice to teraz Pyrzowice Airport?Heraklion, Katania, Kijów, Kolonia... Przeglądając listę lotnisk w systemie rezerwacyjnym Wizz Aira brakuje Katowic. Linia kończy latać do swojej najstarszej polskiej bazy? Przez chwilę można tak pomyśleć, ale węgierski przewoźnik zmienił tylko nazwę śląskiego portu - teraz w systemie widnieje jako Pyrzowice Airport (KTW)

Katowice? Pyrzowice? 

Nazwa lotniska obsługującego aglomerację śląska zmienia się w zależności od wersji językowej strony Wizz Aira, z której korzystamy. Na przykład w wersji czeskiej i węgierskiej lotnisko widnieje na liście jako "Katowice", a w angielskiej i niemieckiej jako "Pyrzowice". Na polskiej stronie przewoźnika port lotniczy wyświetla się na zmianę pod obydwoma nazwami. Również na wielu podstronach, w tym na zawierających rozkład lotów z poszczególnych lotnisk, katowicki port widnieje pod nazwą "Pyrzowice Airport". 

Ożarowice? Mierzęcice?

Śląski port lotniczy to adresowo-geograficzny koszmar. Oficjalna nazwa lotniska to Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice, choć centrum tego miasta jest położone ok. 40 km od terminala. Zwyczajowa nazwa, Pyrzowice, pochodzi od najbliższej wsi. Adres pocztowy lotniska to Ożarowice (siedziba gminy), a część jego terenu leży na obszarze gminy Mierzęcice. Do tego przez lotnisko przebiega granica powiatów tarnogórskiego i będzińskiego. 

Dokładność w nazewnictwie katowickiego lotniska nieszczególnie sprzyja zatem pasażerom. Choć podróżni z Polski mogą domyślić się, że Katowice zostały przemianowane na Pyrzowice, to dla tych mniej znających się na lotnictwie będzie to duże zaskoczenie. Potencjalni klienci Wizz Aira spoza Polski mogą próbować odgadnąć jedynie za pomocą kodu "KTW" umieszczonego przy nazwie Pyrzowic. 

Pasażerowie mogą wybrać lotnisko również za pomocą znajdującej się tuż poniżej okna wyboru lotu mapy. Jest to jednak mniej wygodne dla wielu osób. Brak Katowic na liście lotnisk jest w najlepszym wypadku konfundujący, a w najgorszym może wprost powodować utratę pasażerów.Podobny problem dotyczy też lotniska w Sofii, które w systemie rezerwacyjnym Wizz Aira zostało przemianowane na Vrazhdebna Airport.

Kiedyś "Kraków/Katowice"

Nie wiadomo, czy zmiana nazwy to tylko chwilowa i niewytłumaczalna pomyłka informatyków lub błąd systemu, czy Wizz Air na stałe przemianuje śląski port lotniczy. Warto przypomnieć, że to nie pierwsza zmiana nazwy Pyrzowic w systemie węgierskiej linii - po uruchomieniu swojej bazy Wizz Air reklamował loty na Śląsk pod nazwą "Kraków/Katowice". Ta nazwa zniknęła po interwencji Pasazer.com w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów na początku 2010 r.

Nieoficjalnie wiadomo, że Wizz Air od dłuższego czasu prowadzi z Katowicami grę, której stawką jest dalszy rozwój linii w tej bazie. Po okresie dynamicznego rozwoju węgierskiego przewoźnika nie tylko w Pyrzowicach, ale i w całej Polsce, od pewnego czasu Wizz Air poszukuje nowych rynków (m.in. otwierając trasy z Rumunii czy Macedonii). Katowice, gdzie stacjonują aż cztery Airbusy A320 tej linii, ostatnie nowe połączenie otrzymały w kwietniu br. - to wykonywane dwa razy w tygodniu loty do Stavanger.

Choć podobno lotnisko prowadzi rozmowy na temat zbazowania w Pyrzowicach piątego samolotu Wizz Aira, nie brakuje również pogłosek, że linia może zmniejszyć bazę do trzech maszyn. Atutem Katowic jest co prawda m.in. świetnie rozwinięta baza techniczna, ale węgierska linia szuka nowych rynków, na których nie musi rywalizować z Ryanairem. 

Niezależnie od powodów i planów Wizz Aira, zmiana nazwy lotniska z Katowic na Pyrzowice Airport jest po prostu bzdurna. Nowa nazwa dla większości pasażerów jest niezrozumiała i może wpłynąć na utratę potencjalnych klientów. Pewnie niewielu, ale w przemyśle lotniczym liczy się każdy sprzedany bilet. 

W zasadzie można jednak Wizz Airowi podziękować. Po pierwsze, za rzadko spotykaną u przewoźników niskokosztowych szczerość co do położenia lotniska; po drugie, za niedopisywanie reszty adresu portu w Pyrzowicach. Ciekawe, czy Katowice i Sofia to tylko początek zmian i wkrótce Wizz Air będzie latał z np. Speke (Liverpool), Ruzyne (Praga) oraz Vaernes (Trondheim)?

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipińskigość_dad14 - Profil
gość_dad14
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie