×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Krótsze loty nad W. Brytanią i IrlandiąWielka Brytania i Irlandia są coraz bliżej wprowadzenia bezpośrednich dróg lotniczych we wspólnej przestrzeni powietrznej. To element unijnego programu European Single Sky i wdrażania tzw. Funkcjonalnych Bloków Przestrzeni Powietrznej (FAB).

Wprowadzenie bezpośrednich dróg lotniczych ma zwiększyć przepustowość brytyjsko-irlandzkiego FAB-u o 5% i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 57 ton tygodniowo. Samoloty będą oszczędzać łącznie 4000 mil morskich tygodniowo dzięki krótszym trasom przelotu.

Bezpośrednie drogi lotnicze zostaną wypróbowane w ciągu dwóch symulacji w październiku i listopadzie. Wyniki symulacji zostaną następnie poddane analizie, by ocenić możliwość stałego wprowadzenia takiego rozwiązania.

W tradycyjnej przestrzeni powietrznej samoloty poruszają się po drogach lotniczych, które wyznaczone są pomiędzy punktami nawigacyjnymi. Oznacza to, że muszą czasem nadkładać drogi z uwagi na przebieg dróg. W przypadku mniejszego ruchu kontrolerzy mogą skierować samolot na tzw. "skrót", czyli umożliwić mu lot bezpośrednio do oddalonego punktu poza wyznaczonymi drogami lotniczymi. Bezpośrednie drogi lotnicze można porównać do "skrótów". Zamiast wielu punktów pośrednich, samolot porusza się bezpośrednio od punktu wlotowego do wylotu z danej przestrzeni powietrznej, a stałe drogi lotnicze nie są wyznaczone. Obecnie takie rozwiązanie stosowane jest jedynie w obszarze kontroli Maastricht, obejmującym Holandię, Belgię i północno-zachodnie Niemcy.

Dominik Sipińskigość_7d9c7 - Profil
gość_7d9c7
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie