×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Bagicz - nowe lotnisko dla KołobrzeguWczoraj (9.09) o godzinie 11:30 odbyło się uroczyste otwarcie lotniska Bagicz (EPKG), które znajduje się obok Kołobrzegu. W imprezie, której towarzyszyły również liczne atrakcje, m.in. pokaz Grupy Akrobacyjnej "Żelazny", loty widokowe i ekspozycje samolotów, wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Jako pierwsi zawitali w Bagiczu pasażerowie na pokładzie samolotu Turbolet L-410.

Lotnisko zostało wpisane do Rejestru Lotnisk Cywilnych decyzją Prezesa ULC z dnia 27 czerwca 2012r. pod nazwą: Lotnisko Bagicz k/Kołobrzegu. Zarządza nim powołana przez Baltic Center Polska (BCP) spółka Lotnisko Bagicz.

- Zapytania od przewoźników lotniczych dotyczące możliwości lądowań płyną do nas ciągle. Bagicz ma status lotniska niepublicznego, co oznacza, że starty i lądowania można na nim przeprowadzać za zgodą zarządzającego. Obiekt na razie będzie lotniskiem sezonowym. Ruch ma odbywać się od 1 kwietnia do 31 października. Planowana jest także rozbudowa infrastruktury m.in. oprzyrządowanie nawigacyjne i stworzenie możliwości tankowania samolotów - powiedział Piotr Niewiarowski, dyrektor generalny spółki Lotnisko Bagicz.

Nie wykluczył również, że okres funkcjonowania lotniska po kolejnych inwestycjach może zostać wydłużony.

Prezes BCP Małgorzata Parzychowska-Czarnota w rozmowie z dziennikarzami zapowiedziała, że spółka chce rozwijać lotnisko m.in. włączając do niego część pasa startowego znajdującego się na terenie należącym do miasta Kołobrzeg. Prezydent tego miasta Janusz Gromek powiedział, że jest gotów przekazać BCP kołobrzeską część pasa. Na razie nie ustalono formy, w jakiej miałoby się to odbyć. Gromek dodał, że czeka na dokumenty z BCP.

Nowy port lotniczy będzie przyjmował maszyny General Aviation oraz samoloty czarterowe zabierające na pokład do 20 pasażerów lub posiadające maksymalną masę startową (MTOW) nie przekraczającą 10 ton. Długość pasa o oznaczeniu 08/26 to 2,5 km, jednak lotnisko wykorzystuje obecnie 1012 metrów. W przyszłym roku przewidywana jest możliwość tankowania paliwa AVGAS.Historia lotniska

Lotnisko Bagicz (inne nazwy: Lotnisko Podczele, Lotnisko Kołobrzeg-Bagicz) to dawne lotnisko wojskowe w miejscowości Bagicz w województwie zachodniopomorskim powstałe w latach 1935–1939. Pierwotnie służyło jako baza dla lotnictwa bombowego III Rzeszy, najpierw dla samolotów nurkujących Junkers Ju 87 Stuka, a później dla samolotów bombowych Junkers Ju 86.

Od marca 1945 roku lotnisko i przylegające do niego osiedle garnizonowe Podczele było w posiadaniu Armii Czerwonej. Stworzono tutaj samowystarczalną, eksterytorialną strefę z własnym szpitalem, szkołą, sklepami, osiedlem mieszkaniowym, w której stacjonowało ok. 2000 żołnierzy. Obszar radzieckiej bazy wojskowej miał powierzchnię 1 624 800 m2.

Po 1966 roku na lotnisku rozpoczęto budowę nowoczesnych schronohangarów oraz obiektów na broń masowego rażenia, w których mogły być przechowywane wyrzutnie rakiet SS-1 Scud lub SS-20 Saber. Po przebudowie lotnisko było na tyle duże, że mogło obsługiwać samoloty transportowe Antonow i Iljuszyn oraz bombowce strategiczne. Od 1965 roku w Bagiczu stacjonowały samoloty odrzutowe. Pierwotnie były to myśliwce MiG-21, a od 1973 roku myśliwce MiG-23.

Ostatni żołnierze rosyjscy wyjechali z Bagicza na wiosnę 1992 roku. Po likwidacji jednostki wojskowej tereny bazy zostały podzielone pomiędzy miasto Kołobrzeg i gminę Ustronie Morskie. Osiedle wojskowe Podczele przekształcono w dzielnicę mieszkaniową Kołobrzegu.

We wschodniej części dawnej bazy wojskowej działa od kilku lat Aeroklub Bałtycki, który użytkuje kilka hangarów, a także część poradzieckiego betonowego pasa startowego o długości 2500 metrów.

Fot. Urząd Miasta Kołobrzegu
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_034c8 - Profil
gość_034c8
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie