BER: Zmiany w zarządzie i pomoc dla Tegel

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
26 stycznia 2013 16:15
3 komentarze
Reklama

W ubiegłym tygodniu Premier Brandenburgii Matthias Platzeck został tymczasowym szefem rady nadzorczej nowego lotniska im. Willy'ego Brandta w Berlinie. Premier będzie sprawował funkcję do momentu wyboru nowego prezesa i szefa rady nadzorczej.

Kilkanaście dni temu rada nadzorcza lotniska podjęła decyzję o odwołaniu, ze skutkiem natychmiastowym, obecnego prezesa spółki - Rainera Schwartza. W terminalu nadal występują problemy z systemem schodów przeciwpożarowych (ostrzeżenia, system zamykania drzwi, wentylacja). Niewykluczone, że trzeba będzie naruszyć konstrukcję terminala - konkretne ekspertyzy poznamy niebawem. Port nie spełnia także wymogów przewidzianych w przepisach antyhałasowych, a postęp w pracach budowlanych przebiega wolniej niż zakładano jeszcze kilka miesięcy temu.

- Ostatnie posiedzenie rady nadzorczej spółki wykazało wspólną wolę trzech udziałowców - rządu niemieckiego, Berlina oraz Brandenburgii, aby wyciągnąć firmę z poważnych tarapatów. Obecnie musimy przeprowadzić poważną analizę występujących problemów, zanim będziemy mogli podać nową datę otwarcia lotniska. To zajmie nam kilka miesięcy - powiedział Matthias Platzeck.



Z uwagi na kolejne opóźnienie dodatkowi pasażerowie muszą tłoczyć się na lotnisku Tegel, które pracuje już na granicy swoich możliwości operacyjnych.

- W związku z opóźnieniem musimy nadal inwestować w funkcjonujące porty lotnicze, zwłaszcza w lotnisko Tegel. Mówimy tutaj o zdecydowanej pomocy finansowej liczonej w milionach euro. Spółka zarządzająca lotniskami w Berlinie, Berlin Airports, przedstawiła propozycję pakietu udoskonalenia lotniska Tegel, który w najbliższym czasie mają zatwierdzić najwięksi przewoźnicy operujący z tego portu czyli Air Berlin i Lufthansa. Już wkrótce pakiet ten zostanie przedstawiony opinii publicznej - dodał Platzeck.

Otwarcie nowego portu dla Berlina zostało przełożone już trzykrotnie; z października 2011 na czerwiec 2012, następnie na marzec 2013 i ostatnio na koniec października 2013. Optymistyczny wariant mówi o otwarciu lotniska w połowie 2014 roku. Jednak niewykluczone, że kolejne problemy spowodują przesunięcie tej daty na marzec 2015.



Gigantyczne opóźnienie projektu spowodowało znaczące przekroczenie jego budżetu. Koszt inwestycji planowanej pierwotnie na 2 mld euro wzrósł już ponad dwukrotnie, do 4,3 mld euro. Z tego względu rząd federalny otrzymał kilka tygodni temu zgodę Komisji Europejskiej na udzielenie lotnisku pomocy publicznej w wysokości 1,2 mld euro.

Opóźnienie i coraz większe nakłady finansowe na berliński port lotniczy wywołują wzrost niezadowolenia niemieckich podatników z których kieszeni pochodzą dodatkowe nakłady na nieudolnie prowadzoną inwestycję. Sytuacja nie jest również korzystna dla linii lotniczych, zwłaszcza Air Berlin i Lufthansy, które znacznie dłużej niż zakładano pierwotnie muszą zmagać się z ograniczoną przepustowością lotniska Tegel. W listopadzie ub. roku Air Berlin  wystąpił z roszczeniami odszkodowawczymi z tytułu strat, które ponosi w związku z opóźnieniem oddania tej inwestycji do użytku.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_a73ac 2013-01-27 12:18   
gosc_a73ac - Profil gosc_a73ac
Ale BER ma zastąpić nie tylko TXL - Tegel, ale także SXF - Schoenefeld, a dodatkowo zakładając dalszy wzrost ruchu pasażerskiego w tych portach BER może się rzeczywiście okazać za mały. Mimo tych prognoz to jednak tylko założenie, bo Niemcy sami nie są pewni czy tak naprawdę jest im potrzebny trzeci duży hub lotniczy poza FRA i MUC, no może dla Air Berlin, ale Lufthansa bez takiego hubu sobie da radę, tym bardziej, że zarówno FRA, jak i MUC też przecież będą się rozwijać... Przyszłość pokaże
gosc_da8cc 2013-01-26 21:06   
gosc_da8cc - Profil gosc_da8cc
Jak to bedzie za maly? Przeciez jest wiekszy niz Tegel?
gosc_b3d09 2013-01-26 18:17   
gosc_b3d09 - Profil gosc_b3d09
Jako pracownik na TXL ciesze sie, ze nasz port przezyje sobie jeszcze troche czasu. Tragedii nie ma, czasami jest mniejszy lub wiekszy tlok, ale dajemy rade. BER juz w momencie otwarcia bedzie za maly i jak sie stanie cud to moze nas tak szybko nie zamkna :-)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama