Handlingowe zamieszanie

22 października 2005 00:17
5 komentarzy
Reklama
Decyzja Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" o połączeniu stołecznego agenta handlingowego Warsaw Airport Services ze spółkami działającymi w portach regionalnych, wywołała zaniepokojenie przedstawicieli tych ostatnich.

Przypomnijmy, dziennikarze Gazety Wyborczej w atrykule "Okęcie pokieruje lotniskami" (GW 21.10.2005) poinformowali o planach reorganizacji działalności firm handlingowych istniejących w Poznaniu, Krakowie, Gdańsku i Szczecinie i połączeniu ich z działającym w Warszawie - Warsaw Airport Services. Decyzja ta oznacza także centralizację zarządzania w firmie. Zdaniem przedstawicieli lotnisk regionalnych to zamach na niezależność decyzji poszczególnych spółek, dotyczących opłat pobieranych od przewoźników. Zdaniem portów regionalnych może to doprowadzić do niezdrowej sytuacji decydowania o losach połączeń z portów regionalnych w Warszawie. Każdy z przewoźników chcących operować z lotnisk regionalnych musi bowiem porozumieć się z działającym na lotnisku agentem handlingowym w sprawie opłat i zakresu usług. W przypadku centralizacji firmy, tego typu decyzje jak i negocjacje będa odbywały się w Warszawie.

Zaniepokojenia portów nie podziela PPL. Zdaniem Przedsiębiorstwa, centralizacja i połączenie spółek regionalnych ze spółką stołeczną to przygotowywanie się do konkurencji, bowiem do wejście do Polski planują firmy z innych krajów, między innymi światowy potentat Servisair/Globe Ground.

Tymczasem przedstawiciele portów regionalnych, w których działaja spółki kontrolowane przez PPL coraz częściej mówią o konieczności powołania niezależnych firm handlingowych. Nie wykluczona jest również współpraca pomiędzy portami w tym zakresie.
-W tej chwili nie planujemy rozwijać naszej działalności poza lotnisko, w którym jesteśmy obecni. Trzeba jednak przyznać, że zaistniała sytuacja jest dla niezależnych firm handlingowych szansą i w najblizszej przyszłości rozważymy mozliwość oferowania swoich usług w innych regionalnych portach - powiedział nam przedstawiciel jednej z firm handlingowych, niezależnej od PPL.

Sprawa centralizacji usług agentów handlingowych ma również kontekst polityczny. Przedstawiciele władz samorzadowych Małopolski uważają, że to krok zmierzajacy do utrudnienia komunalizacji portu w Balicach, o której mówił Jan Rokita podczas kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej. Podobne opinie wyrażają politycy w Poznaniu. Samorządowcy obiecują twardą walkę i zapowiadają, że nie dopuszczą do uzależnienia operacji lotniczych w portach regionalnych od warszawskiego agenta handlingowego.

Czym zajmuje się agent handlingowy?

Agent handlingowy to firma obsługująca przylatujące i odlatujące z danego portu statki powietrzne. Zapewnia obsługę pasazerów (np. odprawa w stanowiskach check-in), rozładunek i załadunek samolotu (schody, bagaże, ładunek towarowy) oraz jego przygotowanie do lotu (np. odladzanie, sprzątanie). Opłacenie serwisu na lotnisku to lwia część znanych z tanich linii lotniczych "podatków i opłat lotniskowych". Większa konkurencja na rynku agentów handlingowych oznacza spadek cen usług, co w prosty sposób może przełożyć się na ceny biletów na rejsy z konkurencyjnego pod tym względem portu. W Polsce obecnie działa kilka firm handlingowych: Lot Ground Services (Warszawa), WRO LOT (Wrocław), GTL LOT (Katowice), Dział Handlingu Portu Lotniczego Łódź Lublinek, Dział Handlingu Portu Lotniczego Bydgoszcz oraz firmy kontrolowane przez PP "Porty Lotnicze" w Poznaniu, Krakowie, Rzeszowie, Gdańsku i Szczecinie.

ID

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_ANSU 2005-10-23 18:24   
gosc_ANSU - Profil gosc_ANSU
NO NARESZCIE
Stary układ lotowski pódzie w zapomnienie - mówienie o konkurencji to paranoja - przceż do tej pory 100% udziału w spłkach miał lot - czyli nastapiła zamiana "cara na cesaża". Jedyne co zniknie (mam taka nadzieje) to posadki prezesów i rady nadzorcze. No i moze wreszczcie doczekamy sie jednolitego standardu obsługi w portach regionalnych i znacznego uproszczenia negocjacji bo druga paranoja było negocjowanie z Państwem Prezesowstwem kontraktów na obsługę. Na świecie lotniska o takich ilościach obsługiwanych pasażerów są obsługiwane przez filie duzych firm lub lotnisko powołuje własna firmę handlingową - czyli jesli sie kolegą śni niezależność to do roboty - drugi agent na lotnisku zwiększy konkurencje moze wtedy spadna ceny i podniesie sie jakość
w!zz f/o 2005-10-23 13:21   
w!zz f/o - Profil w!zz f/o
Ale to co chce wprowadzić PPL uniemożliwi istnienie jakiejkolwiek konkurencji/opozycji! A jesli nie uniemożliwi to sprawi, że tak naprawdę inne firmy będą musiały albo robić to co zechce firma handlingowa "matka"(czyli PPL) albo będą musiały płacić jakieś haracze co ostatnimi czasy jest bardzo popularne!!! Grrrr!
maxx 2005-10-23 12:56   
maxx - Profil maxx
A czy nie przesadzacie? W Hiszpanii jest wszędzie państwowa Aena - a mimo to obsługa jest na bardzo wysokim poziomie, dużo wyższym niż u nas. Za to jak widzę,. jak wygląda własny handling Ryana czy Spanairu, to nóż się w kieszeni otwiera. Ale konkurencja niech będzie. Pamiętajmy, że w swojej łaskawości ULC dopuścił ostatnio działanie kilku agentów handlingowych nawet w Rzeszowie ;)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy