×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wizz Air: Płatny bagaż podręcznyWizz Air ogłosił dziś (3.10) wprowadzenie płatnego bagażu podręcznego na wszystkich swoich trasach. Nowe zasady dotyczące przewozu bagażu na pokładzie samolotu wejdą w życie 4 października 2012 roku i będą obowiązywały przy wszystkich rezerwacjach dokonanych na przeloty po 24 października 2012 roku.

Przewoźnik będzie teraz rozróżniał dwa typy bagażu podręcznego:
  • Duży bagaż podręczny: Bagaż podręczny, przekraczający wymiary małego bagażu podręcznego, ale nie większy niż 56x45x25 cm, można wnieść na pokład samolotu po uiszczeniu nowej opłaty w wysokości 10 EUR. Bagaż ten musi się mieścić w schowku nad siedzeniami dla pasażerów. 
  • Mały bagaż podręczny: Bagaż podręczny o wymiarach nieprzekraczających 42x32x25 cm może zostać wniesiony na pokład samolotu bezpłatnie. Bagaż ten musi się zmieścić pod siedzeniem przed pasażerem. Waga bagażu nie może przekraczać 10 kg.
Rezerwując bilet na stronie internetowej przewoźnika będziemy musieli dokonać wyboru rodzaju bagażu podręcznego, jaki planujemy zabrać ze sobą w podróż. Za przewóz dużego bagażu podręcznego zapłacimy 10 EUR (45 PLN) za każdy odcinek podróży. Opłata ta wzrasta dwukrotnie, jeśli uiścimy ją przy stanowiskach odprawy biletowo-bagażowej na lotnisku. Aż 30 EUR zapłacimy za przewóz dużego bagażu podręcznego, jeśli będziemy musieli tą opłatę wnieść przy bramce przy wyjściu do samolotu.

 - W kwestii nisko-kosztowych lotów Wizz Air nie uznaje półśrodków! Ogłaszamy nową, innowacyjną politykę bagażową po udanej próbie, która udowodniła, że redukcja ilości i wielkości bagaży na pokładzie przekłada się nie tylko na więcej miejsca dla pasażerów, ale także na spore oszczędności. Obsługując pasażerów, z których większość decyduje się na podróż z mniejszym bagażem, jesteśmy teraz pierwszym przewoźnikiem w Europie, który eliminuje ciągły problem przemysłu lotniczego oraz, co istotniejsze, podróżujących – czyli wysokie koszty, związane z lataniem. Wizz Air jest ponownie pionierem w oferowaniu nisko-kosztowych lotów, co możliwe jest dzięki oszczędnościom; to one przekładają się na obniżone ceny biletów. Zostawiamy to wysoko-kosztowym liniom lotniczym, które problem sporych kosztów podróżowania, wynikających m.in. z dużego zużycia paliwa, rozwiązują poprzez podnoszenie cen biletów. Podróżujący z Wizz Air będą mogli nadal płacić tylko za usługi, z których rzeczywiście korzystają. Zachęcamy dziś naszych pasażerów do przemyślanego podróżowania i zabierania  małych bagaży na pokład samolotu. Dzieląc się przewidywanymi oszczędności, wprowadzamy zniżkę dla naszych pasażerów – 22 zł na loty objęte nową polityką bagażową, dostępne na wizzair.com - powiedział József Váradi, prezes Wizz Air.

Wizz Air rozpoczął na początku sierpnia 2012 roku testy związane z wprowadzeniem płatnego bagażu podręcznego. Rezerwując bilet na trasie między Katowicami a Londynem Luton pasażerowie musieli dokonać wyboru między darmowym małym a płatnym dużym bagażem podręcznym. Zaledwie po kilku dniach przewoźnik ogłosił wysoce satysfakcjonujące wyniki, stwierdzając, że podróżni wręcz z zachwytem przyjęli wprowadzenie nowych zasad, gdyż mogą teraz bez problemu umieścić swój bagaż w schowkach. Dodatkowo, proces wchodzenia i zajmowania miejsc w samolocie uległ skróceniu, przez co samoloty odlatywały punktualnie.

To już kolejna pozycja w długim cenniku opłat dodatkowych w Wizz Air - mamy już płatny bagaż rejestrowany w zależności od długości lotu i sezonu, pierwszeństwo wejścia na pokład czy rezerwacja miejsca z większą przestrzenią na nogi. Trudno nazwać to korzystną zmianą dla pasażera, raczej uderza to całkowicie w ideę taniego latania. 

Na tak drastyczny krok nie zdecydował się nawet największy konkurent węgierskiego przewoźnika w Polsce, Ryanair. To irlandzki przewoźnik jest prekursorem wielu opłat dodatkowych i często zapowiada wprowadzenie kolejnych kuriozalnych w postaci płatnych toalet. W Ryanair dalej bezpłatnie możemy przewieźć bagaż podręczny o wadze do 10 kg, easyJet zapewnia przewóz takiego bagażu bez limitu wagowego, pod warunkiem, że jesteśmy sami w stanie umieścić go w schowku w samolocie.

Czy przez taki ruch Wizz Air pasażerowie przesiądą się do innych przewoźników? Po doliczeniu wszystkich opłat dodatkowych za przewóz bagażu podręcznego, płatność kartą czy nawet dojazd na często oddalone o dzięsiątki kilometrów lotnisko może się okazać, że tyle samo za bilet zapłacimy w tradycyjnych liniach lotniczych.

Wprowadzenie przez Wizz Air opłaty za przewóz bagażu podręcznego na pewno trafi w czołówkę naszej listy Fiasko w roku 2012.

Anna Żuchlińska
Fot. Piotr Bożykgość_4da7c - Profil
gość_4da7c
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie