Warszawa: Defibrylator uratował życie

23 sierpnia 2012 17:16
3 komentarze
Reklama
Dzięki błyskawicznej reakcji pracowników na lotnisku Chopina w Warszawie udało się uratować życie jednemu z pasażerów. Mężczyzna zasłabł po wyjściu z samolotu i przez pół godziny musiał być reanimowany.

Do zdarzenia doszło w czwartek (23.08) około godz. 7:45. 80-letni pasażer lotu z Bejrutu, po wyjściu z samolotu i wejściu do budynku terminala nagle zasłabł i przewrócił się, uderzając głową w ścianę.

- Mężczyzna leżał na podłodze, wokół było dużo krwi. Obok byli inni pasażerowie, którzy próbowali go reanimować, ale w niewłaściwej pozycji – opowiada Aleksandra Lisiewicz z firmy Welcome Airport Services, która akurat przechodziła w pobliżu. - Funkcjonariusz Straży Granicznej, który także był na miejscu wezwał Służbę Medyczną, a ja pomogłam ratować tego nieprzytomnego pasażera. Mężczyzna nie oddychał i cały zsiniał. Nie można było też wyczuć pulsu - dodała.

Na szczęście w pobliżu na ścianie wisiał jeden z automatycznych defibrylatorów, czyli urządzenie do ratowania życia w przypadkach nagłych zasłabnięć.

- Zdjęłam go ze ściany i rozpakowałam, a inny z pasażerów, który twierdził, że jest lekarzem umieścił na ciele mężczyzny elektrody i uruchomił defibrylację. Zdążyliśmy wysłać jeden impuls elektryczny i zaraz na miejscu zjawili się lotniskowi ratownicy – mówi pani Aleksandra.

- U mężczyzny wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenie w przebiegu migotania komór serca. Przejęliśmy reanimację i kontynuowaliśmy ją przez ponad 20 minut. Kiedy nastąpiła stabilizacja krążenia pacjent wentylowany respiratorem został przewieziony do szpitala przy ul. Banacha. Jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo – poinformował dr Wojciech Goetz z zespołu ratowniczego Lotniskowej Służby Medycznej.



Był to już piaty przypadek uratowania życia człowieka przy pomocy automatycznego defibrylatora na lotnisku Chopina. W wybranych miejscach terminala dworca lotniczego a także kilku innych obiektach na terenie lotniska, umieszczonych jest 49 takich urządzeń. Łatwo je znaleźć - wiszą na ścianach w ogólnodostępnych miejscach i są wyraźnie oznaczone. Każdy defibrylator wygląda jak mała czarna walizeczka z jaskrawozielonym uchwytem. Na obudowie ma wyraźny szary napis "AED+PLUS" (AED to skrót od angielskiego wyrażenia "Automated External Defibrillator" – automatyczny defibrylator zewnętrzny, a „Plus” oznacza, że urządzenie ma również funkcje wsparcia akcji reanimacyjnej).

Zdjęcie defibrylatora ze ściany i zastosowanie go do reanimacji automatycznie uruchamia również alarm w lotniskowym ambulatorium. Do pomocy natychmiast rusza zespół ratownictwa medycznego, który w przeciągu kilku minut może dotrzeć do każdego miejsca w terminalu i przejąć akcję ratunkową.

Automatyczne defibrylatory pojawiły się na lotnisku Chopina z początkiem 2009 roku.

- Pięć przypadków użycia w ciągu czterech lat to się może wydawać niewiele, ale proszę sobie uświadomić, że w ten sposób uratowane zostało życie pięciu osób. A przecież każde życie jest bezcenne – mówi dr Paweł Krawczyński z Lotniskowej Służby Medycznej.

Fot. Lotnisko Chopina
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
humbak 2012-08-25 00:34   
humbak - Profil humbak
Pamiętajcie, że o Chopinie piszemy tylko dobrze! :P
hops 2012-08-24 10:02   
hops - Profil hops
z igły widły...
@arahja same nie działają, a jaki jest poziom umiejętności udzielania I pomocy każdy wie: w szkole ziewanie i stare wytyczne, na BHP byle do przodu, na prawo jazdy to w ogóle śmiech, a potem z PIERWSZEJ pomocy robi się newsa na całą Polskę.
arahja 2012-08-24 00:16   
arahja - Profil arahja
Kiedys byla jakas akcja kupowania takich defibrylatorow do budynkow publicznych w calej polsce. Ciekawe jak dzialaja w miejscach gdzie nie ma lekarzy w poblizu
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy