×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Air Berlin: Nowe A320 z Sharkletami


Linia Air Berlin wyposaży wszystkie niedostarczone samoloty typu Airbus A320/A321 (14) w nowe końcówki skrzydeł redukujące zużycie paliwa. Sharklety to wygięte do góry końcówki skrzydeł o wysokości 2,5 m, które przeciwdziałają powstawaniu wirów powietrza, poprawiając tym samym aerodynamikę lotu.

Redukujące zużycie paliwa do 3,5% Sharklety jeszcze bardziej zwiększą wydajność samolotów A320, dodatkowo zmniejszają emisję CO2 o 1000 ton rocznie w przeliczeniu na jeden samolot. Odpowiada to np. 55 lotom z Berlina na Palma de Mallorca jednego samolotu przez cały rok. Dzięki zwiększonej sile nośnej samoloty wyposażone w Sharklety mogą się szybciej wznosić, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia hałasu podczas startu. Sharklety zwiększają więc zarówno osiągi jak i wydajność ekologiczną Airbusów A320.

Jako jedna z pierwszych linii lotniczych na świecie Air Berlin odbierze wiosną 2013 roku pierwsze samoloty wyposażone w takie końcówki skrzydeł. Pierwszym samolotem z Sharkletami będzie Airbus A320 przeznaczony dla należącej do grupy Air Berlin linii lotniczej NIKI.


Airbus A320 użytkowany obecnie przez Air Berlin

Wyposażanie samolotów w nowe końcówki skrzydeł jest kolejnym etapem programu "Ekologiczne latanie" realizowanego przez Air Berlin. Projekt obejmuje przedsięwzięcia z zakresu techniki, ruchu lotniczego i zarządzania mające na celu redukcję zużycia paliwa i zmniejszenie emisji substancji szkodliwych. Dzięki średniej wieku samolotów wynoszącej 5 lat i średniemu zużyciu paliwa wynoszącemu 3,5 litra na 100 pasażerokilometrów Air Berlin dysponuje już dziś jedną z najmłodszych, najnowocześniejszych, a także najwydajniejszych flot w Europie.

Warto dodać, że Air Berlin modernizuje również swoją flotę kontenerową stosując po raz pierwszy lekkie kontenery do transportu cargo i bagażu. Ponad 750 kontenerów od zaraz będzie sukcesywnie zastępowanych nowymi i lżejszymi jednostkami. Dzięki ich zastosowaniu Air Berlin zredukuje rzeczywistą wagę samolotu o 200 kilogramów i zaoszczędzi w ten sposób ponad 30 tys. litrów paliwa rocznie we wszystkich samolotach.

Fot. Piotr Bożyk
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
gość_f1528 - Profil
gość_f1528
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie