Air Berlin: Nowe A320 z Sharkletami

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
09 sierpnia 2012 23:15
6 komentarzy
Reklama

Linia Air Berlin wyposaży wszystkie niedostarczone samoloty typu Airbus A320/A321 (14) w nowe końcówki skrzydeł redukujące zużycie paliwa. Sharklety to wygięte do góry końcówki skrzydeł o wysokości 2,5 m, które przeciwdziałają powstawaniu wirów powietrza, poprawiając tym samym aerodynamikę lotu.

Redukujące zużycie paliwa do 3,5% Sharklety jeszcze bardziej zwiększą wydajność samolotów A320, dodatkowo zmniejszają emisję CO2 o 1000 ton rocznie w przeliczeniu na jeden samolot. Odpowiada to np. 55 lotom z Berlina na Palma de Mallorca jednego samolotu przez cały rok. Dzięki zwiększonej sile nośnej samoloty wyposażone w Sharklety mogą się szybciej wznosić, co z kolei przyczynia się do zmniejszenia hałasu podczas startu. Sharklety zwiększają więc zarówno osiągi jak i wydajność ekologiczną Airbusów A320.

Jako jedna z pierwszych linii lotniczych na świecie Air Berlin odbierze wiosną 2013 roku pierwsze samoloty wyposażone w takie końcówki skrzydeł. Pierwszym samolotem z Sharkletami będzie Airbus A320 przeznaczony dla należącej do grupy Air Berlin linii lotniczej NIKI.


Airbus A320 użytkowany obecnie przez Air Berlin

Wyposażanie samolotów w nowe końcówki skrzydeł jest kolejnym etapem programu "Ekologiczne latanie" realizowanego przez Air Berlin. Projekt obejmuje przedsięwzięcia z zakresu techniki, ruchu lotniczego i zarządzania mające na celu redukcję zużycia paliwa i zmniejszenie emisji substancji szkodliwych. Dzięki średniej wieku samolotów wynoszącej 5 lat i średniemu zużyciu paliwa wynoszącemu 3,5 litra na 100 pasażerokilometrów Air Berlin dysponuje już dziś jedną z najmłodszych, najnowocześniejszych, a także najwydajniejszych flot w Europie.

Warto dodać, że Air Berlin modernizuje również swoją flotę kontenerową stosując po raz pierwszy lekkie kontenery do transportu cargo i bagażu. Ponad 750 kontenerów od zaraz będzie sukcesywnie zastępowanych nowymi i lżejszymi jednostkami. Dzięki ich zastosowaniu Air Berlin zredukuje rzeczywistą wagę samolotu o 200 kilogramów i zaoszczędzi w ten sposób ponad 30 tys. litrów paliwa rocznie we wszystkich samolotach.

Fot. Piotr Bożyk
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gosc_5dad2 2012-08-10 12:36   
gosc_5dad2 - Profil gosc_5dad2
czy to istotne jak to się nazywa? :-P
usuniety 2012-08-10 10:53   
usuniety - Profil usuniety
To co A320 ma na skrzydłach teraz, to nazywa się wingtip. Jeśli się mylę, poproszę o sprostowwanie.
gosc_89ee0 2012-08-10 10:14   
gosc_89ee0 - Profil gosc_89ee0
Niby w załączonym pdf maja 2,43, ale po pierwsze mają inny kształt niż na zdjęciu powyżej, dwa jeśli nawet te sharklety (ze zdjęcia) mają 2,43 to jakie wymiary mają np drzwi do samolotu? ;) Chyba, że dostana inne sharklety niż na zdjęciu. Te ze zdjęcia to metra chyba nawet nie mają. Komentarz moderatora: Ale to jest zdjęcie poglądowe A320 Air Berlin jakie obecnie latają u przewoźnika :) Także ten samolot na zdjęciu Sharkletów nie ma.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama