×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Boeingi 737-600 to już historia


Bardzo szybko sprawdziły się spekulacje o zakończeniu produkcji Boeinga 737-600. Wczoraj (8.08) amerykański producent oficjalnie ogłosił, że rezygnuje z oferty sprzedażowej, a co za tym idzie również i produkcji tego samolotu. Maszyna B736 była jednym z najbardziej nieudanych, pod względem kosztów przelotu na pasażera, modeli 737.

- Pogodziliśmy się z rzeczywistością, że nie był to udany model rodziny 737. Ceny paliw zrobiły swoje dlatego dla wielu przewoźników był on za drogi w użytkowaniu i nie sprzedaliśmy ani jednego 737-600 od niemal siedmiu lat - powiedział Kevin Schemm, wiceprezes Boeing Commercial Airplanes ds. finansowych.Produkcja B737-600 ruszyła na początku 1998 roku. Pierwszy samolot tej wersji został dostarczony 18 września 1998 roku. Łącznie przewoźnicy i firmy leasingowe zamówiły tylko 69 maszyn przez co B736 stał się najgorzej sprzedającym modelem z całej rodziny.Pierwszym klientem (launch customer) tej wersji był skandynawski SAS. 14 marca 1995 roku przewoźnik zamówił 26 maszyn po czym w 1998 roku zwiększył zamówienie o kolejne dwie. Obecnie we flocie SAS latają wszystkie Boeingi w wersji -600 jakie zostały wtedy zamówione.Na tę chwilę we flotach przewoźników na całym świecie znajduje się jeszcze 60 maszyn tego typu. Najwięcej posiada SAS (28 sztuk) następnie plasują się linie Westjet (13 sztuk), Tunis Air (7 sztuk), EG&G - Janet Airlines (6 sztuk), Air Algerie (5 sztuk) oraz Eastar Jet (1 sztuka).Reszta samolotów (9) została wycofana z lotów, a cztery są już zezłomowane. Taki sam los spotka również pięć samolotów B737-600 w barwach nieistniejącego już Maleva, które w ciągu kilku miesięcy zostaną zezłomowane na jednym z lotnisk w Stanach Zjednoczonych.

Podczas gdy nowe samoloty nie będą już powstawać, Boeing będzie nadal w pełni wspierał technicznie obecną flotę 737-600 tak długo jak tylko przewoźnicy będą z niej korzystać.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożykgość_f116a - Profil
gość_f116a
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie