Suchoj - Armavia: Konflikt narasta

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
09 sierpnia 2012 19:14
6 komentarzy
Reklama

Konflikt między linią Armavia oraz Suchojem wciąż narasta, a przynajmniej wydaje się, że jest on sztucznie podtrzymywany przez obie strony, które przerzucają się nawzajem odpowiedzialnością za taki stan rzeczy. Sporna kwestia to dostawy modelu SSJ100. Jednak jak donoszą źródła zbliżone do przewoźnika chodzi o to, że samolot nie spełnia wymagań przewoźnika i w formie protestu wycofał z floty swojego pierwszego SSJ100 jaki został dostarczony w kwietniu ubiegłego roku.

Wymiana argumentów pomiędzy stronami trwa na dobre. Podczas gdy linia lotnicza wskazuje, że jest niezadowolona z osiągów i kosztów operacyjnych maszyny, to producent regionalnego Superjeta twierdzi, że jest to problem finansowania samolotów. Suchoj podkreśla, że Armavia nie przekazała żadnego formalnego zawiadomienia odrzucającego dostawę samolotu i wstrzymującego realizację całej umowy.

Pierwszą maszynę Armavia kupiła bezpośrednio od Suchoja. Jednak teraz producent  twierdzi, że przewoźnik próbuje zmienić finansowanie i znaleźć firmę leasingową, która przejmie maszyny w tzw. leasing zwrotny. Linia wyjaśnia tę sytuację i twierdzi, że to właśnie wyniki operacyjne SSJ nie spełniły oczekiwań przewoźnika i nie chce odebrać kolejnej maszyny tego typu.- Choć jest to zupełnie nowy samolot musieliśmy przeprowadzić na nim kilka poważnych i drogich napraw w ciągu pierwszego roku użytkowania. Pojawia się również pytanie w naszej linii o zasadność tego zakupu. Jesteśmy małym przewoźnikiem i nie możemy sobie pozwolić na eksperymenty flotowe - możemy przeczytać w oświadczeniu przewoźnika.

Jednak nie tak dawno linia była bardzo optymistycznie nastawiona do tego samolotu oraz zadowolona z pierwszych danych operacyjnych w siatce połączeń, ale już wtedy przewoźnik wspomniał o konieczności uściślenia swojej działalności jak i floty.

Warto dodać, że na początku tego roku władze rosyjskie na krótko zawiesiły loty linii za długi wobec agencji, która zajmuje się kontrolą ruchu lotniczego nad terytorium Rosji. Dlatego argument Suchoja o problemach finansowych przewoźnika zdaje się być jednak trafiony.

Krótka historia pierwszego komercyjnego Suchoja

19 kwietnia 2011 roku pierwszy odrzutowiec Suchoj Superjet 100 (EK95015) został dostarczony do armeńskiej linii lotniczej Armavia.
Był to pierwszy SSJ 100, który rozpoczął komercyjne loty. Został nazwany imieniem Jurija Gagarina jako hołd dla pierwszego kosmonauty.

Pierwszy komercyjny lot nowego samolotu odbył się kilka dni później (21.4) w nocy. SSJ 100 poleciał z Erywania do Moskwy (rejs U8 508). Następne trasy, na których pojawiła się maszyna SSJ 100, to loty do Teheranu, Aleppo (Syria), Odessy, Symferopolu oraz Tel Awiwu.

Piotr Bożyk
Fot. Armavia
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
humbak 2012-08-10 15:30   
humbak - Profil humbak
"Juriego"?
gosc_1ad0d 2012-08-09 23:19   
gosc_1ad0d - Profil gosc_1ad0d
wlasnie tak, ani sowieckie ani rosyjskie maszyny pasazereskie nie mialyby szans na rynku. chinczycy prawdopodobnie dadza rade. rosyjskie wladze zrezygnowaly z tu 204 z powodu zbyt wysokiej awaryjnosci, IL-96 juz nie jest budowany, bo zlozenie jednego zajmowalo im tyle co zbudowanie znacznej ilosci airbusow/boeingow przez 'burzuazyjnych' producentow.
gosc_2bcaa 2012-08-09 21:15   
gosc_2bcaa - Profil gosc_2bcaa
Nie znam sytuacji, ale rosyjskie ejety uważamy za "propagandowy przymus kupna w ramach braterskiej przyjaźni"!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama