×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Air India chce odebrać, ale nie odbieraCiąg dalszy telenoweli o odbiorze Dreamlinerów przez Air India. Spór pomiędzy linią i Boeingiem dotyczący odbioru maszyn B787, a także odszkodowań za opóźnienia, wydaje się być zażegnany, ale nie zakończony całkowicie.

- Air India już wkrótce odbierze swojego pierwszego Boeinga 787 Dreamliner - informował w czerwcu Ajit Singh, minister lotnictwa cywilnego Indii. - Na razie nie chcę komentować, w jaki sposób został rozwiązany ten spór - dodał.


Obecnie wiemy, że tak się nie stało. Przewoźnik boryka się z poważnymi kłopotami finansowymi i domagał się od producenta miliarda dolarów odszkodowania, o którym pisaliśmy w artykule "Air India nie odbiera Boeingów 787".

Jednak ostatecznie nowa umowa z Boeingiem została zatwierdzona przez rząd Indii. Według niej producent ma rozpocząć dostawy jeszcze w tym miesiącu, a przewoźnik otrzyma tylko kary zapisane w umowie sprzedaży. Najprawdopodobniej w ramach rekompensaty linia dostanie dwie maszyny 787 za darmo.

Wydawać by się mogło, że to dobra wiadomość dla Boeinga jednak Air India znalazła kolejne wytłumaczenie dalszego opóźnienia odbioru. Ze względu na usterkę techniczną jednego z silników GEnx-1B w samolocie przeznaczonym dla Air India (VT-ANJ), dział techniczny przewoźnika postanowił, że chce mieć pewność co do pracy i bezpieczeństwa jednostki napędowej stąd wstrzymuje odbiór maszyn. Nie wiadomo na jak długo, ale jedno jest pewne, że silniki GEnx są użytkowane we wszystkich dostarczonych B747-8 oraz czterech Dreamlinerach linii Japan Airlines i działają bez zarzutu. Dlatego wydaje się, że jest to kolejne i celowe opóźnianie dostawy 787 przez Air India.Pierwszy samolot przygotowany do dostawy to maszyna o rejestracji VT-ANH (ZA236, LN:35), która wykonała pierwszy lot w połowie lutego i uczestniczyła w końcowej fazie certyfikacji silników General Electric GEnx-1B. Drugi 787 to VT-AND (LN:29), który zakończył zmiany techniczne tzw. change incorporation. Kolejne maszyny gotowe do odbioru to VT-ANA (LN:25), VT-ANB (LN:26) oraz VT-ANC (LN:38).

Pokład B787 Air India to dwie klasy, które razem pomieszczą 256 pasażerów: 18 w klasie biznes (1-1-1) oraz 238 w klasie ekonomicznej (3-3-3). Obydwie klasy będą posiadać system rozrywki w locie Thales i8000 Series.

Air India, w 2005 roku, zamówiła łącznie 27 Boeingów 787-8. Dostawy wszystkich maszyn mają zakończyć się w marcu 2016 roku.

Piotr Bożyk
Fot. Boeing Media, Tony Rodgersgość_e672f - Profil
gość_e672f
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie