Na lotnisko pojedziemy koleją

Anna Żuchlińska - Profil Anna Żuchlińska
31 lipca 2012 13:24
14 komentarzy
Reklama

Trwa intensywna rozbudowa nowych linii kolejowych, które już wkrótce mają zapewnić szybki i wygodny dojazd na polskie lotniska.

Na początku czerwca 2012 roku uruchomiona została linia łącząca centrum Warszawy z lotniskiem Chopina. Niezależnie od sytuacji panującej na drogach, możemy teraz dotrzeć do warszawskiego portu lotniczego w 25 minut.

W lipcu ruszyła budowa linii kolejowej o długości ok. 2 km, która niedługo połączy stację PKP Świdnik z lotniskiem w Lublinie. Odcinek nie będzie zelektryfikowany, połączenie obsługiwane będzie spalinowym szynobusem. Jak zapewnia Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych, inwestycja warta 12 mln zł będzie gotowa przez uruchomieniem portu lotniczego w Lublinie.

Szybszego tempa nabrała również realizacja odcinka kolejowego z Goleniowa do Kołobrzegu. Inwestycja warta 55 mln zł obejmuje m.in wykonanie łącznika do terminala pasażerskiego w Goleniowie oraz wybudowanie peronu. Według planów, w połowie 2013 roku pociągi dojadą na szczecińskie lotnisko, a podróż do centrum Szczecina ma potrwać 40 minut.

W planach jest również uruchomienie połączenia kolejowego z lotniska w Pyrzowicach przez do Katowic. Linia ma liczyć 24 km i przebiegać przez Chorzów i Bytom. Do końca 2012 roku mają zostać zakończone prace projektowe, budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Z powodu braku decyzji środowiskowej, remont bocznicy i budowa stacji kolejowej przy lotnisku w Modlinie znacznie się opóźnia. Port lotniczy działa pełną parą od połowy lipca, a pasażerowie są dowożeni do terminalu autobusem wahadłowym, kursującym między lotniskiem a stacją kolejową.

Anna Żuchlińska
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
malin 2012-09-09 15:59   
malin - Profil malin
poniżej link ze strony Wyborcza.pl
zobacz link
malin 2012-09-09 15:50   
malin - Profil malin
Podobno otwarte zostało lotnisko sezonowe w Bagiczu koło Kołobrzegu? Na razie jak zrozumiałem z TV 900 m i tylko dla małych samolotów. Ale może w planach jakieś połączenia ATR kiedyś?
gosc_80828 2012-08-01 23:08   
gosc_80828 - Profil gosc_80828
Poprawka: Budowa linii kolejowej obejmuje trase miedzy PKP Swidnik Miasto a terminalem lotniskowym wlasnie w Swidniku. Mimo nazwy lotnisko Lublin, port znajduje sie w powiacie swidnickim, rzut beretem od stacji kolejowej Swidnik Miasto.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama