Odwołania w OLT. Poznaj swoje prawa

Marek Stus - Profil Marek Stus
26 lipca 2012 00:27
29 komentarzy
Reklama

Wczoraj (25.07) OLT Express ogłosił poważne cięcia w siatce połączeń krajowych. Od 11 sierpnia zlikwidowanych zostanie 13 tras, a na kilku kolejnych zmniejszona będzie liczba dostępnych rejsów.

W związku z ograniczeniem oferty połączeń krajowych i odwołaniem części rejsów przewoźnik deklaruje, że nie zostawi bez pomocy pasażerów posiadających już potwierdzone rezerwacje na te loty.

- Prawa Pasażerów są przez nas honorowane zgodnie z art. 8 rozporządzenia (WE) nr 261/2004. Listy pasażerskie są już obdzwaniane. Wszystkie szczegóły przekażą Pasażerom bezpośrednio pracownicy naszego Call Center - potwierdza Magdalena Grzybowska, rzecznik prasowy OLT Express.

Na stronie internetowej linii pojawił się również komunikat skierowany do osób, które nabyły bilety na kasowane rejsy z datą przelotu po 10 sierpnia br. Zgodnie z nim pasażerowie "będą mieli prawo do dokonania bezpłatnej zmiany rezerwacji na dowolny rejs krajowy operowany przez OLT Express lub do zwrotu kosztów biletu".Taka oferta przewoźnika nie w pełni jednak odpowiada obowiązkom wynikającym z przepisów rozporządzenia (WE) nr 261/2004. W szczególności należy przypomnieć, że zgodnie z art. 8 tego aktu pasażerowie lotów odwołanych mają prawo wyboru między zwrotem pełnego kosztu biletu i świadczeniem zmiany plany podróży na porównywalnych warunkach.

Całkowita rezygnacja z obsługi określonego połączenia nie zwalnia linii lotniczych ze wspomnianych obowiązków. Bez znaczenia jest także termin, w którym pasażerowie zostali zawiadomieni o odwołaniu lotów. Zbyt późne przekazanie informacji o zmianie planu podróży może jedynie wpłynąć na powstanie po stronie przewoźnika dodatkowego obowiązku wypłaty pasażerowi zryczałtowanego odszkodowania w wysokości 250 EUR (w przypadku połączeń krajowych).

Jeżeli przewoźnik nie jest w stanie zaoferować na danej trasie własnych rejsów - a tak będzie w przypadku przeważającej części połączeń likwidowanych przez OLT Express - powinien zaproponować pasażerom zmianę rezerwacji na rejsy innych linii lotniczych operujących na tej samej trasie (także z przesiadką) lub ewentualnie przewidzieć alternatywną formę transportu, o ile gwarantuje ona porównywalne warunki dotyczące komfortu czy czasu podróży.

Zatem pasażerowie posiadający bilety na skasowane rejsy OLT Express mogą zwrócić się do przewoźnika z prośbą o taką zmianę rezerwacji, która umożliwi im dotarcie do celu np. samolotami LOT-u lub Eurolotu w najwcześniejszym możliwym terminie lub innym terminie dla nich dogodnym, w miarę dostępności wolnych miejsc.

Wyrażamy nadzieję, że przewoźnik zgodnie ze swoimi deklaracjami będzie te zasady respektował.

Marek Stus
Fot. Piotr Bożyk
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gosc_34bca 2012-07-27 00:50   
gosc_34bca - Profil gosc_34bca
gosc_f0533:
skad do Krakowa, moze z Gdanska?
gosc_f0533 2012-07-26 21:10   
gosc_f0533 - Profil gosc_f0533
Ja tez nie wiem co robic, mam zaplacony przelot w dniu 27.07 do Krakowa i spowrotem w dniu 29.07 ....z OLT nie ma mozliwosci kontaktu ,a sami tez nic nie proponuja , w Krakowie mam oplacony hotel, nawiazalem kontakt z Eurolotem ,zaproponowali mi w tej samej cenie przeloty ,mialem im wyslac rezerwacje z OLT i na tej podstawie mieli mi wystawic bilety ....i tez cisza ....K..wa ,wszystko bierze w leb . Obiecanki a Ty zostajesz sam z problemem....
gosc_2e700 2012-07-26 19:15   
gosc_2e700 - Profil gosc_2e700
Nie od 11.08 tylko od dziś. Airbusy też będą stać od północy. ATRy wracają do firm leasingowych.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama