×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Odwołania w OLT. Poznaj swoje prawaWczoraj (25.07) OLT Express ogłosił poważne cięcia w siatce połączeń krajowych. Od 11 sierpnia zlikwidowanych zostanie 13 tras, a na kilku kolejnych zmniejszona będzie liczba dostępnych rejsów.

W związku z ograniczeniem oferty połączeń krajowych i odwołaniem części rejsów przewoźnik deklaruje, że nie zostawi bez pomocy pasażerów posiadających już potwierdzone rezerwacje na te loty.

- Prawa Pasażerów są przez nas honorowane zgodnie z art. 8 rozporządzenia (WE) nr 261/2004. Listy pasażerskie są już obdzwaniane. Wszystkie szczegóły przekażą Pasażerom bezpośrednio pracownicy naszego Call Center - potwierdza Magdalena Grzybowska, rzecznik prasowy OLT Express.

Na stronie internetowej linii pojawił się również komunikat skierowany do osób, które nabyły bilety na kasowane rejsy z datą przelotu po 10 sierpnia br. Zgodnie z nim pasażerowie "będą mieli prawo do dokonania bezpłatnej zmiany rezerwacji na dowolny rejs krajowy operowany przez OLT Express lub do zwrotu kosztów biletu".Taka oferta przewoźnika nie w pełni jednak odpowiada obowiązkom wynikającym z przepisów rozporządzenia (WE) nr 261/2004. W szczególności należy przypomnieć, że zgodnie z art. 8 tego aktu pasażerowie lotów odwołanych mają prawo wyboru między zwrotem pełnego kosztu biletu i świadczeniem zmiany plany podróży na porównywalnych warunkach.

Całkowita rezygnacja z obsługi określonego połączenia nie zwalnia linii lotniczych ze wspomnianych obowiązków. Bez znaczenia jest także termin, w którym pasażerowie zostali zawiadomieni o odwołaniu lotów. Zbyt późne przekazanie informacji o zmianie planu podróży może jedynie wpłynąć na powstanie po stronie przewoźnika dodatkowego obowiązku wypłaty pasażerowi zryczałtowanego odszkodowania w wysokości 250 EUR (w przypadku połączeń krajowych).

Jeżeli przewoźnik nie jest w stanie zaoferować na danej trasie własnych rejsów - a tak będzie w przypadku przeważającej części połączeń likwidowanych przez OLT Express - powinien zaproponować pasażerom zmianę rezerwacji na rejsy innych linii lotniczych operujących na tej samej trasie (także z przesiadką) lub ewentualnie przewidzieć alternatywną formę transportu, o ile gwarantuje ona porównywalne warunki dotyczące komfortu czy czasu podróży.

Zatem pasażerowie posiadający bilety na skasowane rejsy OLT Express mogą zwrócić się do przewoźnika z prośbą o taką zmianę rezerwacji, która umożliwi im dotarcie do celu np. samolotami LOT-u lub Eurolotu w najwcześniejszym możliwym terminie lub innym terminie dla nich dogodnym, w miarę dostępności wolnych miejsc.

Wyrażamy nadzieję, że przewoźnik zgodnie ze swoimi deklaracjami będzie te zasady respektował.

Marek Stus
Fot. Piotr Bożykgość_d88a6 - Profil
gość_d88a6
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie