Sky Club informuje i wyjaśnia

Tomasz Wyszyński - Profil Tomasz Wyszyński
17 lipca 2012 20:42
5 komentarzy
Reklama

Dziś (17.07) w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której zarząd Sky Club podsumował dotychczasowe działania związane z koniecznością złożenia przez spółkę wniosku o upadłość, jak również poinformował o sytuacji bieżącej. Poniżej prezentujemy komunikat przesłany do redakcji Pasazer.com:

W dniu dzisiejszym do kraju powrócą ostatni turyści, którzy wyjechali na wycieczki z biurem podróży Sky Club. Spośród grupy ponad 4,7 tysiąca osób ponad 30% miało skrócony pobyt, a około 70% dokończyło urlop w terminie. Tymczasem na dzień 3 lipca saldo hoteli, z którymi Sky Club współpracował, wykazywało nadpłatę w wysokości ponad 5 milionów złotych. Wynika stąd, iż duża część turystów, których sprowadzono wcześniej do kraju, mogła dokończyć wakacje w zaplanowanym terminie.

Zarząd Sky Club apeluje o stworzenie procedur, które pozwolą uniknąć niepotrzebnej paniki, jaka towarzyszy w takich sytuacjach sprowadzaniu turystów do Polski. Jak podkreślano, złożenie wniosku o upadłość jest jedynie technicznym początkiem pewnej procedury, ale nie oznacza przerwania działalności przez firmę istniejącą na rynku od 2006 roku.

Po złożeniu wniosku o upadłość przez Sky Club, nerwowa atmosfera towarzysząca przekazom medialnym była jedną z przyczyn, dla których m.in. hotelarze w krajach północnej Afryki wykwaterowywali turystów z hoteli opłaconych przez touroperatora. Zdaniem zarządu, bezrefleksyjne pozbawianie spółki wiarygodności w oczach opinii publicznej zaszkodziło wielu polskim turystom, którzy w innej sytuacji mogliby dokończyć swe wakacje bez przeszkód.
Zarząd podkreślił, iż brak właściwych procedur wpłynął również na zwiększenie kosztów sprowadzenia klientów do kraju, co z kolei pomniejszy pulę środków przeznaczonych na wypłaty zwrotów dla klientów.

Sky Club posiada duże wierzytelności u wielu podmiotów, w tym u samych kontrahentów hotelowych na kwotę ponad 5 mln zł. Jak podkreślił zarząd Sky Club, będą one sukcesywnie windykowane w celu późniejszego zaspokojenia żądań klientów.

- Po wstępnej analizie sytuacji finansowej spółki jesteśmy przekonani, że wystarczy środków, aby zwrócić wszystkim klientom wpłacone przez nich pieniądze - powiedziała Agnieszka Dral, członek Zarządu Sky Club.

Poniżej przedstawiamy odpowiedź Sky Club na pytanie Pasazer.com o sprzedaż wycieczek do ostatniego dnia przed złożeniem wniosku o upadłość.

- Przed 3 lipca Zarząd Sky Club nie miał przesłanek do ogłoszenia upadłości. Po zaistnieniu przesłanek, 3 lipca podjęto decyzję o przygotowaniu wniosku i złożeniu go w sądzie dnia następnego. W momencie podjęcia decyzji o złożeniu wniosku o upadłość rozpoczęła się niezwłocznie akcja wyłączania systemu sprzedaży. Proces ten potrwał mniej niż godzinę. Ponadto, we wtorek 3 lipca sprzedaż uplasowała się na bardzo niskim poziomie.

W momencie zaistnienia przesłanek do złożenia wniosku o upadłość, kluczowe było dla nas to, aby jak najszybciej poinformować Urząd Marszałkowski o sytuacji, zatrzymać sprzedaż wycieczek we wszystkich kanałach, a także poinformować klientów, aby nie udawali się na lotnisko. Niezwłoczne złożenie wniosku o upadłość było prawnym obowiązkiem zarządu w sytuacji, w której znalazła się spółka. Wniosek zaś przygotowany został tak starannie, jak tylko było to możliwe w zaistniałych okolicznościach, biorąc pod uwagę, iż kluczowy był czas. Każda zwłoka w złożeniu wniosku przez Zarząd mogła by być przyczyną do pociągnięcia członków zarządu do odpowiedzialności karnej - powiedziała Kalina Paluch, z biura prasowego Sky Club.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_3c8c3 2012-07-20 08:08   
gosc_3c8c3 - Profil gosc_3c8c3
Niech najpierw wystawią mi fakturę na którą czekam od miesiąca, a nie wybielają się w TV.
ktgracz 2012-07-17 23:46   
ktgracz - Profil ktgracz
Ostatnie zdanie - piękna ściema!! Tylko pogratulować. PL jako część EU i nie może samo o sobie stanowić jak np. taka UA, bo wtedy wsadza się za kratki (legalnie, czy nie legalnie) Pana, Panią i tamtego Pana, a siedzą aż kasa się znajdzie. W EU w praktyce chroni się spryciarzy, którzy zakładają Sp. Z O.O. często z zaplanowanym od początku bankructwem, tak by nie odpowiadać za takie numery własnym majątkiem :) Pada jeden podmiot, tworzymy kolejne nazwy. Nie mam nic do spółek Ltd. ale kapitał zakładowy musi być co roku uzupełniany zgodnie z rozmiarami planowanej sprzedaży, a nie dmuchanie bańki do granic możliwości jak to robią na skalę masową banki, a na koniec skok na kasę podatnika, czyli kolejny bailout. Różnica tylko taka, że banki nie muszą zmieniać kolejno nazw, bo ładują dużą kasę w reklamę, by odbudować zaufanie lemingów :D
lmajchrowski 2012-07-17 22:15   
lmajchrowski - Profil lmajchrowski
Przez 5 minut wiec perfidnie kradli lub wyludzali pieniadze od Bogu ducha winnych klientow. Oni powinni teraz siedziec w pier.... 3 miesiace az do wstepnych ustalen prokuratury a nie pajacowac na Okeciu jacy to oni uczciwi to nie sa
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama