×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


FIA: Podsumowanie pierwszego dnia


Za nami pierwszy dzień 48. Salonu Lotniczego Farnborough International Airshow. Czas na podsumowanie najważniejszych wydarzeń tego dnia.

Zamówienia ruszyły

Zgodnie z przewidywaniami będziemy świadkami dużych zamówień maszyn B737MAX. Pierwsze z nich złożyła już firma Air Lease Corporation. ALC zamówiło 75 samolotów B737 MAX: 60 B737-8 MAX i 15 B737-9 MAX wraz z prawem zakupu kolejnych 25 maszyn tego typu. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 7,2 mld dolarów.Kolejne zamówienie, tym razem na pięć Embraerów E-190, złożyły chińskie linie Hebei Airlines. Zakup kolejnych trzech samolotów oczekuje na zatwierdzenie chińskiego rządu. Wartość kontraktu opiewa na kwotę 226 mln dolarów. Planowana dostawa nowych maszyn to czwarty kwartał 2013 roku.

Ostatnie zamówienie złożyła izraelska Arkia Airlines, która kupi cztery samoloty A321neo. Wartość kontraktu opiewa na kwotę około 450 mln dolarów. Planowana dostawa nowych maszyn to czwarty kwartał 2017 roku.

Delta wynajmuje 88 Boeingów 717

Linie Delta Air Lines sfinalizowały umowę leasingu 88 Boeingów 717-200 od linii Southwest Airlines i firmy Boeing Capital. Pierwsze B717 trafią do Delty w sierpniu 2013 roku.

Będzie cięższy Airbus A330

Airbus zwiększy maksymalną masę startową modeli z rodziny A330. Wzrośnie ona do 240 ton. Zmiana najpierw zostanie wdrożona w modelu A330-300, a potem w A330-200 i A330-200F. Więcej informacji w naszym artykule poświęconym A330.

Irkut i Zodiac zacieśniają współpracę nad MS-21

Rosyjski Irkut i francuski Zodiac będą bliżej współpracować przy produkcji nowego rosyjskiego odrzutowca wąskokadłubowego Irkut MS-21. Prezesi firm podpisali kilka umów w tym celu. Część z nich dotyczy wnętrz samolotów oraz systemów rozprowadzania energii. Irkut zawarł również kontrakty z podwykonawcami Zodiaca.

Cebu Pacific wybiera silnik Pratt & Whitney

Linie Cebu Pacific z Filipin wybrały silniki Pratt & Whitney PurePower PW1100G-JM do zamówionych samolotów Airbus A321neo. Przewoźnik podpisał umowę na 30 maszyn tego typu wraz z 10 dalszymi opcjami. Dostawy rozpoczną się w 2017 r., a w ramach umowy linia zakontraktowała także dziesięcioletni program utrzymania technicznego PureSolution SM.- Wybraliśmy silnik PurePower Pratt & Whitney z uwagi na ich spalanie paliwa, emisje i zalety pod względem niskiego hałasu w porównaniu do obecnych silników - powiedział Lance Gokongwei, prezes Cebu Pacific. Jest to największa i najbardziej dynamicznie rozwijająca się linia na Filipinach.

Prezentacja pierwszego 787 dla Qatar Airways

Akbar al Baker, prezes katarskiej linii, zaprezentował wnętrze Boeinga 787. Dreamliner (LN 58, A7-BCB) wykonał również pokaz dynamiczny. Za sterami maszyny zasiedli piloci doświadczalni Boeinga: Mike Bryan i Randy Neville.

B787 Qatar Airways jest podzielony na dwie klasy podróży mogące łącznie pomieścić 254 pasażerów: 232 w klasie ekonomicznej i 22 w klasie biznes. Maszyna 787 jest wyposażona w system Wi-Fi oraz GSM, które da możliwość komunikacji dla wszystkich pasażerów znajdujących się na pokładzie. Każdy fotel posiada będzie prywatne gniazdo zasilające wraz ze złączem USB. Więcej na temat kabiny w naszym artykule "Qatar Airways: Nowe fotele dla B787".

Pasażerowie będą mogli skorzystać z nowych samolotów w sierpniu. Pierwszy Dreamliner zainauguruje służbę lotami na trasie Dauha - Londyn Heathrow.

Norwegian wybiera silnik Pratt & Whitney

Linie Norwegian również wybrały silniki Pratt & Whitney PurePower PW1100G-JM do zamówionych samolotów Airbus A320neo. Miesiąc temu Norwegian oficjalnie potwierdził zakup 100 Airbusów A320neo. Jest to efekt podpisanego w styczniu porozumienia dotyczącego zakupu tych maszyn. Dostawy rozpoczną się w 2016 r.Nowe A320neo pozwolą linii Norwegian na rozwój i realizację strategii modernizacji floty w oparciu o oszczędne samoloty. Maszyny będą wyposażone w jednoklasową kabinę dla 180 pasażerów.

Rockwell Collins zaprojektuje nowy kokpit do Boeingów 757 i 767

Rockwell Collins stworzy nowe kokpity dla samolotów Boeing 757 i 767. Zostaną one opracowane przy współpracy z Boeingiem, a inspiracją będzie kokpit Dreamlinera. Nowe kokpity trafią do wszystkich 757 i 767, które przejdą tzw. retrofit, czyli gruntowną modernizację kabiny i systemów. Certyfikacja jest planowana na drugi kwartał 2014 r.

Nowy kokpit będzie oparty na trzech dużych ekranach, które dostarczą pilotom wielu informacji i zwiększą ich orientację w sytuacji. Na każdym ekranie znajdą się dwa niezależne okna wyświetlaczy, które całkowicie wyeliminują przyrządy analogowe. Kokpit będzie także przystosowany do nowych technologii i piloci będą mogli np. komunikować się z kontrolą ruchu za pomocą wiadomości tekstowych. Nowością będzie także system Head-Up Guidance System, czyli półprzezroczysty wyświetlacz na poziomie oczu pilota.

Piotr Bożyk, Dominik Sipiński
Fot. Boeing Media, Airbus Media, Pratt & Whitney, Qatar Airwaysgość_f5aec - Profil
gość_f5aec
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie