48. Farnborough International Airshow

Piotr Bożyk - Profil Piotr Bożyk
08 lipca 2012 12:52
5 komentarzy
Reklama

W poniedziałek (9.07) rusza 48. Salon Lotniczy Farnborough International Airshow (FIA) 2012. Impreza, która potrwa do 15 lipca, to jedno z czterech największych tego typu wydarzeń na świecie oraz drugie co do wielkości pokazy lotnicze w Europie.


W specjalnym serwisie codziennie będziemy informować naszych czytelników o nowościach z Farnborough.

Air Show w liczbach

Farnborough Airshow to jedna z czterech największych tego typu imprez na świecie oraz drugie co do wielkości pokazy lotnicze w Europie. Pokazy w Farnborough zawsze spotykają się z ogromnym wsparciem największych graczy branży lotniczej, co pozwala na utrzymanie wysokiej pozycji.Najważniejsze dane wystawy to:
  • 1400 wystawców
  • 130 000 branżowych zwiedzających
  • 270 000 ogółu odwiedzających
  • 90 000 m kw. powierzchni handlowej
  • 150 000 m kw. dla prezentacji samolotów
  • Ponad 65 samolotów, w tym 20, które dadzą pokaz
  • 190 oficjalnych delegacji z 85 krajów
  • 1900 akredytowanych dziennikarzy z całego świataSalon lotniczy Farnborough Airshow jest organizowany przez firmę Farnborough International Limited, spółkę zależną ADS Group Limited brytyjskiej organizacji przemysłu lotniczego.

Najwięksi gracze Airbus i Boeing

Na imprezie obecnych będzie wiele firm lotniczych. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudzać będą dwaj najwięksi gracze branży - Airbus i Boeing. Dla Airbusa będzie to dość "zwyczajny" salon, natomiast Boeing po raz pierwszy zaprezentuje model 787 Dreamliner na pokazie dynamicznym. Nie zabraknie również Embraera i Bombardiera, którzy będą zacięcie rywalizować w swojej klasie. Miłą niespodzianką będzie także prezentacja Suchoja Superjet 100 w barwach linii Aerofłot.

Airbus

Airbus będzie jednym z kluczowych wystawców podczas tegorocznej wystawy lotniczej Farnborough Airshow i zaprezentuje pełną gamę najnowszych samolotów cywilnych i wojskowych. Samolot A380 (Malaysia Airlines) weźmie udział w pokazach dynamicznych, a także będzie częścią wystawy statycznej. Niestety po raz kolejny na niebie nie zobaczymy A400M. Rok temu w Paryżu defekt w aparaturze, która odpowiada za monitorowanie pracy silnika. W tym roku z kolei samolot uziemiła usterka techniczna silnika.

Przedstawiciele mediów będą mogli zobaczyć wystawę statyczną obejmującą takie modele jak A380, A320 wyposażony w sharklety, samolot biznesowy A318 oraz niezwykły samolot transportowy – Beluga. Spośród produktów Airbus Military na wystawie statycznej w Farnborough zaprezentowane będą A400M i C295M należący do Portugalskich Sił Powietrznych i eksploatowany do patrolowania wybrzeża.

Stoiska wszystkich spółek zależnych EADS, stoisko "Przyszłość według EADS" oraz centrum prasowe EADS będą się mieścić pod dachem nowego pawilonu EADS o powierzchni 2500 m2. Wystawy w pawilonie skoncentrują się na programach samolotowych będących w toku oraz programach przyszłości i obejmą model trójwymiarowy A350 oraz kino, gdzie odbędzie się projekcja filmu o wydajności operacyjnej. Inne modele, które znajdą się w pawilonie to A320neo i C295 z powietrznym systemem wczesnego ostrzegania (AEW) i systemem obrony przeciw okrętom podwodnym (ASW). Airbus pokaże także trójwymiarowy film, który przeniesie widzów w świat podróży lotniczych za kilkadziesiąt lat.


Boeing

Model B787 Dreamliner zadebiutuje w pokazie dynamicznym podczas Farnborough Airshow. To jedna z głównych atrakcji przygotowanych przez firmę Boeing podczas tych targów. Samolot B787 o rejestracji A7-BCB w barwach Qatar Airway będzie prezentowany w dniach 9-11 lipca.

Podczas Farnborough Airshow będzie można także obejrzeć innowacyjne wnętrze Boeing Sky Interior prezentowane na pokładzie samolotu 737-900ER należącego do Korean Air. Na miejscu będą także wystawione i zaprezentowane w powietrzu maszyny wojskowe: transportowiec C-17 Globemaster III, myśliwice wielozadaniowe F-15E Strike Eagle i F/A-18 E/F Hornet, śmigłowiec AH-64D Apache Longbow oraz Bell Boeing V-22 Osprey.

Samoloty pasażerskie i maszyny wojskowe Boeinga są wizytówką rozwiązań i innowacji, jakie producent wprowadza na rynek, by zmniejszać koszty operacyjne linii lotniczych. Pasażerowie otrzymują zupełnie inne wnętrze, które zapewniać będzie niespotykany dotychczas komfort w podróży. Ekspozycja samolotów wojskowych firmy Boeing będzie prezentowana przez całe targi na wystawie Departamentu Obrony USA.

ATR, Bombardier i Embraer

Europejski producent samolotów turbośmigłowych ATR zaprezentuje na pokazach najnowszy model 72-600. Niewykluczona jest również prezentacja mniejszego typu 42-600 po otrzymaniu specjalnego certyfikatu EASA.

Z zwiększającym się popytem na samoloty komercyjne i biznesowe, Bombardier zaprezentuje szeroką gamę swoich produktów. W Farnborough zobaczymy samoloty biznesowe: Learjet 60 XR, Challenger 605 oraz Global 5000, a także maszyny pasażerskie CRJ-1000 NextGen oraz polski akcent czyli Dash 8-Q400 NextGen linii Eurolot (SP-EQE). Z nieoficjalnych źródeł wynika, że kolejne samoloty CRJ-1000 zamówi indonezyjski przewoźnik Garuda Indonesia oraz BritAir. Ogłoszone mają zostać również kontrakty na najnowszy produkt CSeries.

Embraer zadebiutuje na wystawie swoim modelem E-190 (Aerosvit) oraz biznesowym Lineage 1000, który jest oparty na E-190. Na pokazach będziemy mogli zobaczyć samoloty biznesowe: Legacy 650 oraz Phenom 300. Maszyny biznesowe Embraera są coraz bardziej znane i dobrze przyjęte przez klientów na całym świecie. Wśród użytkowników jest znany aktor filmowy Jackie Chan, który został mianowany ambasadorem marki Embraer Executive Jets. Jego samolot Legacy 650 również zostanie zaprezentowany na pokazach.

Piotr Bożyk
Fot. Farnborough Airshow
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
andrzej 2012-07-08 18:36   
andrzej - Profil andrzej
Vulcan w locie ;)
4tech 2012-07-08 16:36   
4tech - Profil 4tech
na FIA 2010 widziałem A400M w locie i wygląda to " bardzo fajnie" szczególnie podwójne wirniki silników ;)
gosc_13942 2012-07-08 15:52   
gosc_13942 - Profil gosc_13942
a EQD kiedy bedzie w warszawie
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama