Amber Gold ujawnia finanse i grozi

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
10 lipca 2012 02:26
23 komentarzy
Reklama

Gdańska spółka Amber Gold, właściciel linii OLT Express, opublikowała na swojej stronie internetowej skrócony bilans finansowy. To odpowiedź na krytykę działalności firmy ze strony mediów i Komisji Nadzoru Finansowego. Teraz Amber Gold zapowiada, że będzie pozywać dziennikarzy podających w wątpliwość wypłacalność i rzetelność firmy oraz skarży się na nękanie przez KNF.

Z opublikowanego na stronie skróconego bilansu wynika jedynie tyle, że od trzech lat rosną zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk netto firmy. W 2011 r. pozycje te wyniosły odpowiednio niemal 200 mln zł i ponad 50 mln zł.

- Zarząd Amber Gold Sp. z o.o. oświadcza, iż wszystkie lokaty założone przez naszych Klientów są bezpieczne i mają pokrycie w określonym w umowach lokat kruszcu (złoto, srebro, platyna) - czytamy w komunikacie prasowym.

Gdańska spółka dodaje, że będzie kierować pozwy do sądu o naruszenie dóbr osobistych przeciwko wszystkim dziennikarzom, którzy podają w wątpliwość wypłacalność i rzetelność spółki. W odpowiedzi na krytykę KNF-u, który umieścił Amber Gold na liście ostrzeżeń publicznych i skierował sprawę o nielegalne prowadzenie działalności bankowej do prokuratury, gdańska spółka twierdzi, że to nękanie i próba uniemożliwienia prowadzenia rzetelnego biznesu.

Pełny bilans ma zostać opublikowany w ciągu dwóch tygodni, po zakończeniu audytu biegłego rewidenta.

Dostępne na razie informacje nie wyjaśniają wątpliwości wysuwanych przez ekspertów i dziennikarzy pod adresem Amber Gold. W to, że firma zarabia, mało kto wątpi. Chodzi raczej o to, na co uwagę zwraca na swoim blogu dziennikarz ekonomiczny "Gazety Wyborczej" Maciej Samcik, że eksperci nie potrafią znaleźć żadnego sposobu, w jaki Amber Gold może gwarantować wysokie, kilkunastoprocentowe zyski z lokat w złoto. Sam fakt, że mają one pokrycie w kruszcu nie zapewnia przyszłych zysków.

Amber Gold jest całkowitym właścicielem linii OLT Express, a prezes obydwu firm jest Marcin Plichta. Kapitał zakładowy OLT Express wynosi 31 mln zł, a przedstawiciele firmy deklarują, że ich biznesplan dopuszcza nawet trzy lata strat.

Dominik Sipiński
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
krzysiekl 2012-07-11 16:04   
krzysiekl - Profil krzysiekl
Już pomijam kwestię, że narodowy przewoźnik nie widział interesu ani sensu w oferowaniu najbardziej istotnych z punktu widzenia pasażera (zysk czasowy) połączeń typu Kraków - Szczecin albo Kraków - Gdańsk. Teraz widać, że OLT sprzedaje tu bilety drożej niż na kierunkach typu Warszawa - Szczecin (pewnie tez dlatego, że jest mniej lotów i mniejszymi samolotami, ale jednak), Kraków - Szczecin bilety na lipiec nie schodzą już poniżej 199zł, Warszawa - Szczecin jest wiele lotów za 99zł.
krzysiekl 2012-07-11 15:54   
krzysiekl - Profil krzysiekl
@gosc_17e72

czyli "wystarczy" sprzedać wszystkie miejsca za 199zł? albo 149zł i 249zł za drugą połowę miejsc? Nie takie niemożliwe, skoro już teraz sprzedają bilety za 300 złotych - oceniając po cenach biletów w systemie.

Jeszcze niedawno panowała opinia, że bilet na krajówkę kosztuje ok 500zł a tańszych jest jak na lekarstwo (więc może nie warto nawet szukać).
docentfurm 2012-07-11 15:49   
docentfurm - Profil docentfurm
zamiast tak grozić niech wezmą przykład z Ryana, wszyscy wieszają na nim psy, a samoloty pełne i 500mln euro zysku...jak firma jest solidna to się trzyma na rynku niezaleznie od krytyki
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama